Wpis z mikrobloga

25 marca 717 cesarzem bizantyjskim został Leon III Izauryjczyk, uznawany za jednego z najwybitniejszych władców wschodniego cesarstwa.

25 marca 1306 Robert Bruce został koronowany na króla Szkocji, jednak ta uroczystość miała charakter kameralny i bardziej symboliczny niż uroczysty, ponieważ większość terytorium Szkocji kontrolowali wtedy Anglicy, a oryginalne insygnia koronacyjne zostały w 1296 zrabowane przez króla Anglii Edwarda I Długonogiego. I dopiero w 1314 Szkocja odzyskała niepodległość, gdy Szkotom udało się pokonać Anglików.

25 maca 1420 husyccy powstańcy dowodzeni przez Jana Žižkę pokonali armię cesarza Zygmunta Luksemburskiego w bitwie pod Sudoměřem. Było to pierwsze z serii błyskotliwych zwycięstw Žižki, który nie przegrał żadnej bitwy.

25 marca 1519 Hiszpanie dowodzeni przez Hernana Cortesa pokonali tubylczych Tabasków w bitwie na równinie Cintla, rozpoczynając podbój Meksyku.

25 marca 1655 holenderski astronom Christiaan Huygens odkrył Tytana - największy księżyc Saturna. Dokonał tego dzięki skonstruowanemu przez siebie ulepszonemu teleskopowi (opracowanemu w dużej mierze dzięki jego współpracy z Antonim van Leeuwenhoekiem, który z kolei zbudował ulepszony mikroskop). Huygens był z jednym z pierwszych myślicieli przekonanych o istnieniu pozaziemskiego życia i pozaziemskich cywilizacji.

25 marca 1767 urodził się Joachim Murat, marszałek Francji.

25 marca 1807 w W. Brytanii zostało zniesione niewolnictwo (choć w brytyjskich koloniach zniesiono je dopiero w 1833).

25 marca 1821 Grecja ogłosiła niepodległość od tureckiego imperium. Było to osiem dni po rozpoczęciu zbrojnych walk z Turkami.

25 marca 1888 chemik Zygmunt Wróblewski, który w 1883 wraz z Karolem Olszewskim jako pierwszy na świecie skroplił tlen i azot, został ciężko poparzony w pożarze swojego laboratorium w Krakowie, wskutek czego zmarł 16 kwietnia.

25 marca 1918 Białoruś ogłosiła niepodległość. Wielka Rada Białoruska na czele z Wiaczesławem Adamowiczem proklamowała powstanie Białoruskiej Republiki Ludowej, która jednak nie została oficjalnie uznana przez żadne państwo świata i faktycznie niepodległość Białorusi pozostała niezrealizowana w praktyce wobec okupacji najpierw niemieckiej, później sowieckiej, a w końcu podziału między Polskę i Rosję Sowiecką.
Tego samego dnia zmarł francuski kompozytor Claude Debussy.

25 marca 1945 w Kryłowie k. Hrubieszowa miała miejsce "krwawa niedziela palmowa", podczas której sotnia UPA dowodzona przez Marijana Łukaszewycza "Jahodę" napadła na posterunek MO, a następnie zamordowała 45 osób, w tym 28 cywilów i 17 milicjantów, w tym byłego dowódcę oddziału BCh Stanisława Basaja "Rysia", który podczas okupacji bronił polskich cywilów przed napadami UPA i niemieckich karnych ekspedycji.

25 marca 1975 król Arabii Saudyjskiej Fajsal został zamordowany przez swojego bratanka podczas modłów w meczecie. Jego następcą został jego przyrodni brat Chalid.

25 marca 1977 powstał ROPCiO, czyli Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

25 marca 1996 odbyła się 68 ceremonia wręczenia Oscarów. Pięć Oscarów dostał film Mela Gibsona "Braveheart" (zbiegiem okoliczności było to w rocznicę koronacji Roberta Bruce'a (jednego z bohaterów tego filmu) na króla Szkocji). Z kolei Oscara za najlepszą męską rolę drugoplanową otrzymał Kevin Spacey w filmie "Podejrzani".

#ciekawostkihistoryczne #historia #zainteresowania #kosmos #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #bialorus
  • 1