Wpis z mikrobloga

Taka ciekawostka. Jak duży wpływ na rozprzestrzenianie się chorób mają ostatnie działania zarówno rządu, jak i społeczeństwa?
Możemy to częściowo ocenić choćby po liczbie zachorowań na grypę, których liczba cotygodniowo jest publikowana na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Tak więc:

- 1-7 marca odnotowano 211572 zachorowań na grypę,
- 8-15 marca odnotowano 158677 zachorowań na grypę,
- 16-22 marca odnotowano 109281 zachorowań na grypę.

Jak widać, w porównaniu z pierwszym tygodniem, w 3 tygodniu mamy niemal dwa razy mniej zachorowań. Spoglądając na dane z zeszłych lat, nigdy nie było tak znaczącego spadku w tym okresie i w tak krótkim czasie. Co myślicie o tych liczbach?

Źródło: http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm

#koronawirus #polska #ciekawostki #statystyka #zdrowie #medycyna
  • 8
@Marekexp: jakie konkretnie działania masz na myśli? W moim odczuciu społeczeństwo robi więcej niż rząd.


@mrq: Mam bardziej na myśli pośrednie skutki ich działań. Dzięki wprowadzeniu stanu epidemicznego, duża część społeczeństwa zauważyła powagę sytuacji i można było od razu zauważyć, że stosują np. przerwy w kolejkach, w sklepach zrobili limity osób na sklep, itp.
@Marekexp: nie nazwał bym tego powagą. Raczej strach. Tak uciszałem ludzi w rozmowach typu że to tylko grypa. Pytałem się po prostu czy skoro to taka "grypa" to czy chcieli by się tym zarazić?

O ile dobrze pamiętam to ludzie izolowali się na sporo przed oficjalnym stanem epidemicznym.

Jeśli chodzi o rząd to grają na czas. I przegrywają :). Jeśli chodzi o ludzi dobrze sobie radzą ale to nie będzie trwało