Wpis z mikrobloga

I cyk w @TavexPL cena Kruggeranda dobija już do 8k. Myślałem że jak kupowałem po 6500 to już robiłem to na absolutnej górce. Oczywiście papier warty 6363/OZ. No ale niestety jak co do czego to się okazuje że tylko to co się ma w ręce ma wartość :)

#zloto
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@r4do5: @rouli: skoro dealerzy są tacy źli i nie dobrzy i tak bardzo zawyżają cenę to popatrz na to, cena OZ/PLN papierowego złota w tym momencie to 6364zł, taki @TavexPL płaci 6886 za OZ jesteś ponad 500zł do przodu, wystarczy fizyka kupować w cenie papierowego złota (heh tylko pytanie gdzie) i sprzedawać = nieskończona gotówka :D
  • Odpowiedz
@Yerild: człowiek prawie od 2lat o tym pisał to go wyśmiewali, że papier lepszy, bo bardziej płynny i nie będą dorabiać dealerów strasznym 200zł spreadem XD już nawet pomijając to, że przy wzroście 1000zł/oz papier wychodził gorzej niż fizyk przez podatek.
  • Odpowiedz
@Yerild: to że na stronie maja podana taką cenę nie oznacza, że faktycznie za tyle kupią. Powiedz mi jak po takiej cenie transakcja dojdzie do skutku. A ze sprzedaniem zlota komuś innemu niż dealerowi może być problem.

Nie mówię, że ETFy są lepsze tylko, że zarobienie na fizycznym metalu jest bardzo trudne. A dodatkowo łatwo zostać oszukanym, bo na rynku są niezliczone ilości podrobionych sztabek i monet.
  • Odpowiedz
@rouli: też myślę trzymać, najgorsze że dopiero 3 miesiące temu zacząłem moją zabawę ze złotem i tak sobie myślałem że co 4 miesiące kupię sobie OZ (było po 6500) no i się moja przygoda szybko skończyła bo zanim znowu dozbieram to już cena poleci w kosmos.
  • Odpowiedz
@r4do5: za tyle kupują, jak zagadasz to dadzą nawet więcej. Możesz u innego dealera dać w komis i zarobisz jeszcze więcej. Jak kupujesz na olx to sam się prosisz żeby Cie oszukali.
  • Odpowiedz
@rouli: Skąd wiesz, że dealer cię nie oszukał? Masz urządzenie do badania metali ultradźwiękami i sprawdzasz złoto przed kupnem?

Na jesieni 2019 sprawdzałem ceny. Cena sprzedazy była wyższa o 10-3x% od ceny złota papierowego ale cena kupna była jeszcze nizsza, więc cenę złota papierowego faktycznie uznałem za punkt odniesienia.
  • Odpowiedz
@r4do5: to nie wiem gdzie ty to sprawdzałeś, chyba w mennicy polskiej albo gdańskiej ich gównoblaszki.
mam suwmiarke, wage, oko i ucho. To wystarczy do sprawdzenia autentyczności.
w tavex było 3,5% w metalmarket 3% 79element 4%
  • Odpowiedz
@rouli: suwmiarka i waga nie pomogą, bo gęstość wolframu jest niemal identyczna jak gęstość złota. Nie wiem jak gołym okiem chcesz zauważyć, że sztabka lub moneta ma rdzeń z wolframu pokryty gruba warstwa zlota.

Jak wg ciebie rozpoznać renomowanego dealera. Oglądałem reportaż o gościu który rzekomo kupowal złoto u dealera działającego przez kilkadziesiąt lat i wszystko okazało się fałszywkami.

Pokaż prosze dealerów, którzy mają spread 3%

Btw, jedyna pewna metodą.rozpoznawania
  • Odpowiedz
@r4do5: ja oglądałem reportaż o kosmitach i co to zmienia? nie bez powodu dopisałem tam ucho, dźwięku złota z niczym nie pomylisz. Nikt do monet nie wsadza rdzenia z wolframu, bo to niewykonalne.
  • Odpowiedz