Wpis z mikrobloga

A oto kolejny odcinek ciekawostek o XX-wiecznych papieżach. Dziś kolej Piusa XI, który wygląda jak daleki przodek Cejrowskiego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak zwykle zachęcam do obserwowania tagu #papieze
------------------------
1. Pius XI – wł. Achille Ratti, ur. 31 maja 1857, zm. 10 lutego 1939. Papież od 6 lutego 1922 do 10 lutego 1939. Dewiza: Pax Christi in regno Christi (Pokój Chrystusowy w Królestwie Chrystusowym).
2. Był prawdziwym tytanem intelektu – obronił aż trzy doktoraty na trzech różnych uczelniach (był doktorem prawa kanonicznego, teologii oraz filozofii). Przez kilka lat był profesorem homiletyki i dogmatyki w Mediolanie. Odbywał badania naukowe w ośrodkach europejskich, m.in. w Berlinie, Wiedniu, Oksfordzie, Paryżu, Monachium i Rydze.
3. Zanim został papieżem, pracował jako bibliotekarz. Od 1888 był pracownikiem Biblioteki Ambrozjańskiej w Mediolanie, w latach 1907-1911 był jej prefektem (kimś w rodzaju dyrektora). W 1914 roku awansował, zostając powołanym na stanowisko prefekta Biblioteki Watykańskiej.
4. Był świetnym alpinistą, zdobył m.in. Mont Blanc.
5. Postać Piusa XI powinna być bliska Polakom – od 6 czerwca 1919 był bowiem nuncjuszem apostolskim w Polsce (innymi słowy: ambasadorem Watykanu). Sakrę biskupią otrzymał w Warszawie (udzielił mu jej Aleksander Kakowski). Był jednym z dwóch dyplomatów (obok ambasadora Turcji), który nie opuścił miasta w dniach Bitwy Warszawskiej.
6. Z pobytem Rattiego w Polsce wiąże się pewien incydent, który zaszedł między przyszłym papieżem a ówczesnym biskupem krakowskim Adamem Sapiehą. Sapieha w czasie pierwszego powojennego zjazdu polskich biskupów w Gnieźnie (26–30 sierpnia 1919) poprosił Rattiego o opuszczenie sali obrad, argumentując, iż Kościół polski chce rozstrzygać swoje sprawy bez wpływów zewnętrznych.
7. Po zakończeniu konklawe, Pius XI udzielił z balkonu Bazyliki św. Piotra błogosławieństwa Urbi et Orbi – miastu i światu. Był to znaczący gest, bowiem od 1870 roku papieże nie udzielali owego błogosławieństwa ze względu na nieciekawą (dla nich) sytuację polityczną.
8. Pius XI był papieżem kontrowersyjnym politycznie. Wielu uznaje go za zwolennika faszyzmu. Nie chcę wchodzić tu w dyskusje światopoglądowe, ale wspomnieć o fakcie, że to właśnie za jego pontyfikatu została rozwiązana tzw. Kwestia Watykańska. Mussolini zgodził się, aby utworzyć suwerenne Państwo i Miasto Watykan (wcześniej, od pontyfikatu Piusa IX, Watykan był częścią Rzymu, Włoch – nie był niezależnym bytem politycznym). Pius XI nakazał odprawianie „patriotycznych mszy dziękczynnych” w intencji Duce.
9. Nawet, jeśli uznamy jego nastawienie do faszyzmu jako „niejasne”, trzeba przyznać, że był przeciwnikiem nazizmu i komunizmu. Pius XI opublikował w 1937 roku encyklikę Mit brennender Sorge (Z palącą troską), jedyną do tej pory encyklikę w oryginalnym języku niemieckim (a nie po łacinie). W encyklice w sposób niebezpośredni skrytykował hitleryzm.
10. W 1931 roku powołał do działania Radio Watykańskie. W komentarzu krótki film z jego otwarcia, przedstawiający Piusa XI.

#historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne

Poprzednie odcinki:
1. Leon XIII
2. Pius X
3. Benedykt XV
Horkheimer - A oto kolejny odcinek ciekawostek o XX-wiecznych papieżach. Dziś kolej P...

źródło: comment_158472739797T3QPRGNUZ3ptnuJDsUmh.jpg

Pobierz
  • 10
@Horkheimer: Dodałbym do tego, że (z tego co wiem), to jako człowiek Achille Ratti był oschły, a nawet odpychający, a jego poglądy, choćby na kwestie moralności, były mocno skostniałe i antyludzkie - m.in. zdecydowanie sprzeciwiał się temu, by małżonkowie współżyli w dni niepłodne kobiety, bo twierdził, że współżycie powinno służyć wyłącznie prokreacji.
@Dibhala: Pius XI zmarł w lutym 1939, więc to już wyklucza jakiekolwiek listy pisane do niego w czasie II wojny światowej. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Najprawdopodobniej chodzi Ci o archiwa dotyczące Piusa XII - następcy Piusa XI, który był papieżem właśnie w czasie wojny. Franciszek otworzył je dla historyków kilka tygodni temu. Nie chodzi nawet o listy, ale o różne dokumenty. W sumie za czasów Piusa XII