Wpis z mikrobloga

W skrócie:
1. po dzisiejszym właczeniu lapka nie dało się go obsługiwać, bo CPU maks 14% i nie chciało tej wielkości przekroczyć. Wszystkie aplikacje wraz z uruchamianiem windows 10 ledwo działały.
2. software, updaty win i driverow, malware wszystko ok
3. wiec go rozkrecilem i stwierdziłem wentylator, sie nie zalacza samoczynnie, tylko gdy go dmuchne lub popchne palcem
4. teraz piszac CPU maks 5% i sie nie zalacza, ale dziala wszystko poprawnie, wiec niedlugo pewnie zacznie sie przegrzewać

Czy moge go uzytkowac? Czy dobrze oceniam ze to wina wentylatora, ze komputer ograniczyl wydajność procesora do maks 14%?

dell latitude e7240
#laptopy #naprawalaptopow #serwispc
  • 11
@Fang: Jak CPU się przegrzewa to włącza się thermal throttling czyli ograniczenie zegarów żeby się nie zjarał. Spróbuj zacząć od resetu biosu, w niektórych Dellach pomaga na taki problem. Kręci się ten wentylator normalnie jak już go popchniesz? Może łożysko zdycha. Czasami da się nasmarować wentyl np olejem do maszyn jeśli pod naklejką widać oś łożyska i pomaga to na jakiś czas ale taki wentylator kwalifikuje się do wymiany.
@2YT4U: dzieki za odpowiedz, moje popychanie juz nie wprowadza go w rozruch. Wyglada na lozysko, a z drugiej strony wlasnie sie wlaczyl sam z siebie na 3 seukundy. Smarowania sie boje, bo zeby sie dostac do wentylatora trzeba rozebrac caly komputer. Gdy psikne tam smarem silikonowym czy wd 40 to nei mam pojecia czy czego nie uszkodze.
dziwne ale aktualnie dziala komp normalnie. Wylaczam go co 10 minut jednak ku bezpieczenstwu
Nie, to tylko przywrócenie do domyślnych ustawień a na domyślnych ustawieniach powinien śmigać normalnie.
Jedyne co to możesz wyłączyć sobie niektóre funkcje CPU jak np wsparcie wirtualizacji albo zmieni ci się kolejność bootowania ale to wszystko jest do ustawienia.
Sprawdzałeś w ogóle jaką temperaturę osiąga? odpal jakieś OCCT i włącz monitoring temperatury.

W razie czego to samodzielna wymiana wentylatora nie jest wcale taka trudna
https://www.youtube.com/watch?v=pBiKSSPUq2A

Z reguły jak wentylator zdycha to wcześniej
@2YT4U: przesledzilem te video :) nie chce podwazac twojego zdania bo sie lepiej znasz co widac jednoznacznie. Ale lozyska ktore np dzisiaj 3 stwierdzilem jako wadliwe w turbowentylatorach na dachu (pewnie inna budowa) nie halasowaly, mozliwe ze byly zatarte
wracajac do tematu - dzieki za pomoc, chwilowo nie chce mi sie przez ctrl+esc zalaczyc bios ale bede probowal dalej

edit; faktycznie, napisales z reguly :)
@Fang: Dlatego napisałem że z reguły :) czasem tylko cyka/stuka ale zdarza się że umiera w ciszy.
Obadaj najpierw temperatury, to że wszystko zwolniło nie musi być spowodowane przegrzewaniem się CPU.
Widzę że ogarniasz chyba prund elektryczny to możesz po wyjęciu z lapka klawiatury podpiąć wentylator na krótko do jakiegoś zasilacza regulowanego i zobaczyć od ilu V wystartuje.
@2YT4U: skad ty wiesz ze akurat mam zasilacz regulowany, no kerwa jaki promil ludzi ma taki zasilacz? Czy ja mam tu jakas teorie spiskowa zapodawac? ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
przy 70 st C zalacza sie 1 bieg wentylatora, gdyby wczoraj jakas aktualizacja systemu miala miejsce to bym tam szukal powodu. Pewnie massz racje i podpiecie by dalo jakas odpowiedz. Tylko ze to tyle rozbierania ;-(

edit: w
Pobierz F.....g - @2YT4U: skad ty wiesz ze akurat mam zasilacz regulowany, no kerwa jaki prom...
źródło: comment_1584209095fEVZsu1QCIeIJElyH8ps5b.jpg