Wpis z mikrobloga

Hej mirki z #niemiecki

Próbuję ogarnąć kolejność czasowników w zdaniach Perfekt i zrobiłem sobie taką notatkę, z przykładami. Ktoś byłby tak miły i przejrzał, bo przykłady pisałem sam? :)

1. W zdaniach perfekt czasowniki modalne, helfen, hören, sehen i lassen stawiamy na samym końcu bez odmiany. Nie odmieniamy też czasownika głównego, a jedynie posiłkowy 'haben'.
Ich habe das ganze Buch lesen müssen
Ich habe meine Mutter kochen helfen
Sie hat ihre Nachbarn draußen spielen hören
Wir haben einen Hund den Polizisten beißen sehen
Die Eltern haben uns nicht feiern lassen

2. W zdaniach z szykiem końcowym czasownik posiłkowy 'haben' występuje też na końcu, ale przed czasownikami głównym i modalnym.
Ich vertraue ihm nicht, weil er niemandem hat helfen wollen

3. Czasowniki bleiben, fahren, gehen, kommen, laufen, lehren i lernen, jeżeli występują w czasie Perfekt z innym czasownikiem, to lądują na samym końcu zdania w formie Partizip II, zaś drugi czasownik jako bezokolicznik, tuż przed nim.
Sie sind in der Disko tanzen geblieben
Wir sind an das Meer schwimmen gefahren
Wir sind in den Park joggen gegangen
Sie ist zu eurem Haus spielen gekommen
Der Polizist ist in die Polizidienststelle arbeiten gelaufen
Meine Oma hat mich kochen gelehrt
Er hat von seinem Opa kochen gelernt

Chodzi mi czy te zdania są poprawne gramatycznie - ich sens logiczny nie jest taki ważny (kto by biegł do miejsca pracy pracować( ͡° ͜ʖ ͡°))

#naukajezykow
  • 3
  • Odpowiedz
@longfinger1: Ich habe meine Mutter kochen helfen tak nie mów, chyba że mama siedzi w garze... Teoretycznie to poprawne, ale jak przeczytałam to mojemu niemieckiemu niebieskiemu to wybuchnął śmiechem. Poza tym doszliśmy też do wniosku, że przy hören jak najbardziej można używać Partizip II. Helfen + Infinitiv brzmi po prostu okropnie.
  • Odpowiedz
Pytanie, jaki podręcznik i jaki native speaker. Podejrzewam, że wielu uczących się polskiego, mogłoby natknąć się na nativea który potwierdziłby, że forma poszłem jest ok. A co do zdanka, to nie miało być ?
  • Odpowiedz