Wpis z mikrobloga

80 lat temu…

5 marca 1940 roku Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) Związku Sowieckiego podjęło tajną uchwałę o wymordowaniu ponad 25 tysięcy Polaków uznanych za wrogów władzy sowieckiej.

Beria w piśmie do Stalina informował o „dużej liczbie byłych oficerów armii polskiej, byłych pracowników policji polskiej i organów wywiadu, członków nacjonalistycznych, kontrrewolucyjnych partii, członków ujawnionych kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych, uciekinierów i in.”, którzy według jego oceny byli zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego.

Szef NKWD przekonywał, że więzieni polscy oficerowie „usiłują kontynuować działalność kontrrewolucyjną, prowadzą agitację antysowiecką. Wszyscy czekają tylko na wyjście na wolność, aby móc aktywnie włączyć się do walki przeciw władzy sowieckiej”.

Notatka posiada cztery zatwierdzające podpisy: Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa i Mikojana oraz dopiski sekretarza: Kalinin – za, Kaganowicz – za. Zgodnie z notatką Biuro Polityczne KC WKP(b) w dniu 5 marca 1940 roku wydało tajną decyzję nr P13/144 z zaproponowaną przez Berię treścią.

Wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b), NKWD wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRS wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

#wmrokuhistorii #historia #iiwojnaswiatowa #polska #zsrr #stalin #katyn #kalendarium #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
w-mroku-historii - 80 lat temu…

5 marca 1940 roku Biuro Polityczne Komitetu Centra...

źródło: comment_15834088379mrwLKP64uZEb1sLAUhGl7.jpg

Pobierz
  • 1
@w-mroku-historii: Właściwie to oni zostali zastrzeleni, nie rozstrzelani. Bo nie strzelano do nich seriami z broni maszynowej.
I ponieważ w 1939 Polska nie ogłosiła stanu wojny z ZSRR, to oficerowie WP zagarnięci przez ZSRR jesienią 1939 mogą być określani jako internowani lub więźniowie.
A określenie "jeniec wojenny" jest masłem maślanym. Skoro jeniec, to wiadomo, że wojenny.

Stalin dokonał żywota w 13 rocznicę tego zdarzenia.