Wpis z mikrobloga

Siedzący demon,


@OjciecMarek: Bardzo smutny ten demon. Pewnie tęskni za niebem.
Bo tak naprawdę, to anioły są pierzastymi demonami - taka jest ich geneza. Ten jest z tych upadłych, tęskni za ojczyzną ;)

"Nie ufaj tym
którzy przestali wierzyć w upadłego anioła
W każdej chwili on może podnieść wzrok
ponad biegnący tłum"
  • Odpowiedz
@ZembataSekwoja: Podobne zdanie miał sam malarz:

Vrubel described this Demon as “a spirit uniting in itself masculine and feminine qualities…a spirit, not so much evil as suffering and sorrowing, but in all that a powerful spirit…a majestic spirit”
  • Odpowiedz
a spirit, not so much evil as suffering and sorrowing,


@OjciecMarek: A, no widzisz - od razu widać, że jest smutny. Tak naprawdę ludzie często źle rozumieją sedno sprawy związane z wygnaniem z nieba, strąceniem w otchłań i z całym tym non serviam. Ślizgają się jedynie po powierzchni tej historii, no ale masy zawsze miały tendencje do uproszczeń - tak jest wygodniej i bardziej zrozumiale :)
  • Odpowiedz
@ZembataSekwoja: A jak jeszcze zaczniemy rozważać, która strona w sporze Szatan-Bóg była tą bardziej złą, to już w ogóle zacznie boleć nas głowa. Wszak to nie Lucyfer mordował dzieci z pomocą niedźwiedzi, bo te wyśmiewały się z zakoli jego proroka¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
mordował dzieci z pomocą niedźwiedzi, bo te wyśmiewały się z zakoli jego proroka¯_(ツ)_/¯


@OjciecMarek: śmiechłam. Sorry, może nie powinnam, ale to jednak zabawnie brzmi - zderzenie powodu z rezultatem.

w sporze Szatan-Bóg


Szatan hmm, Anioł Edomu. W sumie to dość skomplikowane, nie wiem czy chce mi się to rozważać w tej chwili, bo robiłam to już kilka razy z różnymi osobami.
Tak w skrócie jeśli odniesiemy się do płaszczyzny kolorów (bo
  • Odpowiedz
@ZembataSekwoja: To zbliża nas do dualistów. I jesteś którąś już osobą, która potwierdza me rozważania, że w gruncie rzeczy jest to wizja o wiele bardziej przystająca do rzeczywistości, niż nieskończenie potężny i miłosierny Bóg, który z jakichś względów decyduje się na emeryturę i nieinterwencję. I chyba dlatego też pesymistyczne w gruncie rzeczy herezje dualistyczne pokroju katarów cieszyły się taką popularnością: bo tłumaczyły świat rozsądniej, niż w sposób, jaki dawała wiodąca religia,
  • Odpowiedz
bo tłumaczyły świat rozsądniej, niż w sposób, jaki dawała wiodąca religia, teoretycznie o wiele bardziej optymistyczna


@OjciecMarek: mam oczywiście swoje poglądy na ten temat, ale - jeśli mi wybaczysz - nie mam dziś nastroju na takie, ciężkie w gruncie rzeczy, wątki.

"Pan czuwa nad sobą
żeby nie zostać człowiekiem
żeby zostawić nawiasy
bezcielesnej neutralności
.
bez ludzi
Jego wola
byłaby czysta
.
Pan mógłby normalnie zasnąć
.
ale wtedy zgasłoby słońce"
  • Odpowiedz
średniowiecznym gimbo...chłopoateizmem.


@OjciecMarek: hehe, mocne.

Mam trochę wyrzuty sumienia wobec Ciebie, bo sama zaczęłam temat (cóż taki a nie inny był tytuł i temat obrazu, a ja dodatkowo mam sentyment do Lucyfera, tego Anioła Gwiazdy Porannej).
Tyle, że chyba jakiś tydzień, czy dwa temu jakoś tak, rozmawiałam tu prywatnie o tym, no a ja nie znoszę się powtarzać i mówić o tych samych poglądach, formułować podobne zdania (jakkolwiek interakcja rozmówcy może
  • Odpowiedz