Wpis z mikrobloga

Jak samemu wyprodukować środek do dezynfekcji rąk? Odpowiedź poniżej.

W związku z nadchodzącym koronawirusem w moim mieście dantejskie sceny. Kumpela w pracy opowiadała jak ludzie w Rossmanie walczyli o produkty do dezynfekcji dłoni. Po robocie przeszedłem się po kilku aptekach i marketach - faktycznie, półki na których stały tego typu środki są puste. Środek, którego zazwyczaj używam kosztuje normalnie ~23 złote za 500 ml, dzisiaj na allegro chodzi po min. 50 złotych, ale widziałem oferty za 500 też :D
Żeby nie nabijać kabzy januszom, podaję przepis, jak taki specyfik wyprodukować samemu (wg oficjalnych zaleceń WHO - źródło).

Istnieją dwie receptury, możecie wybrać dowolną.

Wariant 1
- alkohol etylowy 96% - 8333 ml
- woda utleniona 3% - 417 ml
- gliceryna - 145 ml
- przegotowana woda, zimna(!) - 1105 ml

Wariant 2
- alkohol izopropylowy 99.8% - 7515 ml
- woda utleniona 3% - 417 ml
- gliceryna 145 ml
- przegotowana woda, zimna(!) - 1923 ml

Sposób produkcji - wlewamy preparaty do kanisterka/garnka/dużej butelki w takiej kolejności jak wymienione w recepturach. Całość mieszamy potrząsając pojemnikiem lub mieszając. Po zmieszaniu od razu przelewamy do mniejszych buteleczek i odstawiamy na 72h. To ważne bo w alkoholu lub w butelkach mogą znajdować się zanieczyszczenia (zarodniki) i musimy poczekać aż zostaną unieszkodliwione przez wodę utlenioną.

Koszt produkcji ~120 złotych za alkohol + 10 pln za wodę utlenioną + 10 za glicerynę (ceny z allegro).
Wychodzi 140 złotych (+ koszty przesyłki) za 10 litrów, czyli 7-9 złotych za 500 ml, które na allegro kosztuje 50-500 pln. ( ͡º ͜ʖ͡º)

Myślę, że na początek możecie spróbować zacząć od 1 litra - będzie Wam łatwiej o pojemnik (wystarczy plastikowa butelka po wodzie) no i początkowy koszt będze mniejszy.

UWAGA: alkohole są bardzo łatwopalne! Dlatego ważne jest wlewanie zimnej wody zamiast gorącej, a praca powinna się odbywać z dala od źródeł ognia lub ciepła. Takie same środki ostrożności musimy podjąć przy przechowywaniu.

#wirus #2019ncov #koronawirus #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
  • 16
@Yaci zmodyfikowalbym wodę z czajnika na wodę demineralizowaną. A po co woda utleniona? Ja już zaplanowalem, że gdy płyny do dezynfekcji będą chodzić po 1000 zł to zacznę produkować w domu i sprzedawać za pół ceny( )
@MirkujeOd2009Roku Tak, może być woda destylowana zamiast takiej z czajnika. Woda utleniona w tym roztworze nie służy do dezynfekcji dłoni, ale ma za zadanie zneutralizować potencjalne zanieczyszczenia w roztworze - taki roztwór nie zabija niektórych grzybów i wirusów, także wbrew pozorom trzeba uważać, żeby nie rozwinęło się w nim coś potencjalnie szkodliwego. Dlatego przepis mówi, że gotowy roztwór po rozlaniu trzeba odstawić na 3 dni - właśnie po to, żeby woda utleniona
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Yaci: znam inne proporcje, 400 ml spirytusu etylowego, 600 ml wody, całość wstrząsnąć, zostawić w zamrażarce na dobę
@Yaci: Na hektolitr etanolu absolutnego dodaje się następujące substancje: — 1,0 litr alkoholu izopropylowego (IPA), — 1,0 litr ketonu metylowo-etylowego (MEK), — 1,0 gram benzoesanu denatonium. Butanon i alkohol izopropylowy nie są obojętne dla człowieka. Wchłaniają się przez skórę.
Benzoesan denatonium: organiczny związek chemiczny, uznany w Księdze Rekordów Guinnessa za najbardziej gorzką ze wszystkich znanych substancji.
@Morus123: alkohol izopropylowy (IPA) jest dużo bardziej szkodliwy. Co najwyżej sobie tym możesz odkazić przedmioty w domu. Alkohol etylowy - spirytus 96% nadający się do dezynfekcji kupisz tylko z akcyzą. Nie wiem ile teraz litr kosztuje.
@youmimicanski

alkohol izopropylowy nie są obojętne dla człowieka

Wierzę, mimo to jednak ten rodzaj alkoholu jest dostępny w wielu środkach do odkażania dłoni (np. Velodes Soft firmy Medisept: https://medisept.pl/wp-content/uploads/products/ingredient-data-sheet-velodes-soft.pdf)
No i receptur sobie nie wymyśliłem, przepisałem z zaleceń WHO, gdzie piszą że można użyć alkoholu izopropylowego.
Ale może rzeczywiście trzeba uważać na jakieś zanieczyszczenia, nie jestem chemikiem ani farmaceutą. Założyłem, że preparat jest do użytku zewnętrznego, normalnie na tego typu substancjach
@Yaci: Spoko, tylko że takie coś stosuje się, gdzie korzyść stosowania przewyższa skutki uboczne. IPA stanowi tam tylko kilka procent. Przy jego pomocy dezynfekuje się raczej powierzchnie, a nie skórę. Zmienia się też środek co jakiś czas na inny, żeby bakterie się nie uodporniły. Sam stosuję, po kontakcie z materiałem biologicznym. Tyle, że babram się w krwi np. i muszę zakładać czarny scenariusz, że znajduje się tam jakiś patogen, wtedy ewentualne
@youmimicanski
Dzięki za info, dobrze wiedzieć. U mnie w pracy (zwykłe biuro) ten Velodes mamy obok mydła jako dodatek, używam tego kilka razy dziennie, nie wiedziałem że to szkodliwe na dłuższą metę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Yaci: przeliczyłem wariant 1 na łatwiejszą wersję - po zakupie pół litra spirytusu rektyfikowanego (95% zamiast podanych powyżej 96%):

- spirytus rektyfikowany 95% - 500 ml
- woda utleniona 3% - 25 ml
- gliceryna - 9 ml
- przegotowana woda, zimna(!) - 66 ml