Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
Dzisiaj chciałabym się podzielić moim pomysłem na domek dla owadów.
Skrót, jak zawsze w komentarzach a więcej tutaj: https://dzicyzapylacze.pl/jak-zrobic-domek-dla-pszczol/

Chciałam kupić domek gotowy, ale zależało mi, żeby był głęboki i z surowego drewna. Żaden niestety nie odpowiadał mim wymaganiom. Postanowiłam sama coś zadziałać. Nie zrobiłabym tego lepiej niż fachowiec, dlatego drewnianą formę domku zakupiłam na Allegro. Sprzedawca oferuje drewniane donice na wymiar, więc wszystko zależy od naszej fantazji, jaki rozmiar wybierzmy. Zakupiłam trzy sztuki doniczek po 19 zł każda. Bez impregnowania i malowania.


(fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_1582657432GomNJs5EWlcDMFysKsz51b.jpg
  • 128
Jak zrobić daszek w domku?

Do zrobienia daszku potrzebne są nam.

1. Listewka o długości 20 cm.
2. Cztery wkręty farmerskie.
3. Płyta pleksi o wymiarach 26 cm na 42 cm (lub większa).
4. Dwie listewki lub kątowniki o długości 42 cm (lub większe).

Wszystko razem montujemy, jak na załączonym obrazku. Daszek można zrobić oczywiście też z innego materiału. Ja jednak preferuję zadaszenie przezroczyste, by nie zacieniało gniazd. Dobre nasłonecznienie zachęca owady
Pobierz
źródło: comment_1582657454FxSIhPQ0h9I3P2h85xB6cK.jpg
Jakie pomoce gniazdowe włożyłam do domku?

Na zdjęciach poniżej opisałam, jakich pomocy gniazdowych używam. Otwory mieszczą się w przedziale 2-10 mm. Warto włożyć do domku kawałek nawierconego martwego drewna. Niektóre żądłówki używają jego drobnych kawałków do budowy gniazd (np. murarka żmijowcowa) a niektóre wybierają je po prostu jako miejsce gniazdowania.
(fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_1582657474p2tbS86Q5gPCUoU1CBr5g3.jpg
Kto może założyć gniazdo w takim domku?

Poziome pomoce gniazdowe mogą zasiedlić dzikie pszczoły, grzebacze, nastecznikowate, samotne osy. Wszystkie te żądłówki są nieagresywne i można je bezpiecznie obserwować.

Na zdjęciu niektóre dzikie pszczoły, które mogą założyć gniazdo w naszym domku dla pszczół. W białych kółkach podane są preferowane średnice otworów dla tych gatunków.
* Ścieski są kleptopasożytami miesierek (fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_1582657522XMARAf4XdyD6PnWmXLfNiU.jpg
@Borealny: Tutaj możesz zobaczyć, kto może gniazdować w takim domku dla pszczół: https://dzicyzapylacze.pl/domek-dla-owadow/pszczoly-w-domku-dla-owadow/ Dwie grafiki wyżej są też zdjęcia niektórych pszczół, które mogą zasiedlić nasze pomoce.
Owady żyją ze sobą w zgodzie, chociaż czasami zdarza im się pomylić gniazda.
Na załączonym zdjęciu zamieszczam taki przykład. To otwarte gniazdo murarki ogrodowej i miesierki w jednej pomocy gniazdowej z czarnego bzu (fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_1582657987j8LXfSDEaNeN0GxEi3qs2U.jpg
@Borealny: ps jak już byś zrobił domek dla takich murarek to polecam na przyszły rok mieć przynajmniej 3x wiecej trzciny w domkach bo fajnie się mnoży. Wrazie jak wychodujesz jakąś sporą populacje można sprzedać kokony sprawdz na olx i masz przyjemne z pożytecznym
Proszę Panie @sikejsikej:
W artykule dałam link do Allegro, gdzie możesz kupić taką donicę. Trzeba napisać do tego Pana i on wycenia (w zależności ile sztuk się kupi i jaki rozmiar). Nie znam tego Pana, więc nawet nie wie, że jego doniczki wcale nie będą nosić w sobie roślinek :)
Dlatego w razie czego pytaj się o doniczki a nie domki :)))
@Borealny: jak masz jakąś zieleń w okolicy to kup z olx troszke kokonów z trzciną (w ramach eksperymentu) murarka kosztuje grosze zamontuj i obserwuj (murarka nie ucieknie tam gdzie się "wykluła" tam będzie mieć swój dom