Wpis z mikrobloga

Koledzy z #radio #nasluchy pomozcie. Może @krpablo ?
Zamówiłem sobie #rtlsdr Rafael Micro R820T. Pokonfigurowałem drivery, to akurat dla mnie banał i po kilkunastu minutach na 868mhz już docierały do mnie telegramy protokołu mbus.
Podziałało 2-3 dni i nagle cisza. Jak puszczę sam rtl_sdr to na output mam *szum*, jednak jak puszczę rtlsdr | rtlwmbus - juz jest cisza => program protokołu mbus nie znajduje na radio żadnego telegramu.
Próbowałem z różnymi opcjami gain, na różnych częstotliwościach +/- kilka hz, nic cisza. Nic nie zmieniałem w sofcie. Pomyślałem, że w jakiś sposób uwaliłem RTLa, ale o dziwo jak puszczam rtl_fm - to normalnie odbieram radio fm na ~100Mhz . Niemożliwe też jest, że żadnych telegramów mbus teraz nie ma. Dziesiątki urządzeń co chwilę nadają telegramy.

- coś w okolicy zaczęło zagłuszać sygnał na danej częstotliwości?
- rtl jest jednak uwalony pomimo poprawnego odbierania niższych częstotliwości?
- jakieś inne wytłumaczenie?

#radioscanning #radioamatorstwo
  • 3
@mrzk: Raz uwaliłem nie samego rtl, a wzmacniacz w R820T bo miałem różnice na masie anteny i odbiornika. Sprawdź w jakimś programie typu sdrsharp/gqrx czy reaguje na zmianę gain. Jeśli poziom szumów jest taki sam na każdym wzmocnieniu to jest uszkodzony. Stacje fm z dobrym sygnałem też odbierałem na na uszkodzonym.
@mrzk: SDR to trochę nie moja działka :(, ale... spróbujemy pomóc ;).
Obstawiam niestety uwalenie elektroniki, jeśli było OK i nagle przestało. Sprawdź transmisje na innym zakresie, gdzie na pewno powinien być ruch. Dwa - nie przerwało Ci gdzieś kabla antenowego (jaką masz antenę)?
@krpablo: @Marcin648 dzięki za odpowiedzi. W rtlu rzeczywiście jest "low filter amplifier" i można go łatwo uszkodzić. Metoda z sdrsharpem genialna w swojej prostocie do weryfikacji czy wzmacniacz działa. U mnie okazało się, że antena była wadliwa. Kupiłem dedykowaną pod 868mhz i znowu telegramy docierają:) W między czasie płynie mi gift z chin z kolejnym rtlem, więc obecny siedzi w szafie i czyta telegramy a nowy będzie do zabawy z sdrsharpem:)