Wpis z mikrobloga

丂んou 丂ug 乃ム刀 / Shou Sugi Ban
- opalane deski

Opalanie desek ma bardzo duże znaczenie, dawno temu domy budowano przede wszystkim z drewna, Japończycy zauważyli ze drewno mocno opalone bardzo trudno jest zapalić i w ten sposób narodziła się ta technika. Rozwiązanie to jest logiczne ponieważ opalona warstwa drewna traci większość składników które są łatwopalne. Co się okazuje zwęglona powierzchnia jest idealnym zabezpieczeniem przed wilgocią, grzybami i pleśnią dlatego sugi ban wraca po latach i zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością.

Zgodnie z japońską tradycją powinno się używać wyłącznie naturalnie wyzwolonego ognia, ale w dzisiejszych czasach sięga się po palniki gazowe usprawniające pracę.
Kolejnym etapem jest hartowanie drewna w zimnej wodzie – z powierzchni desek zostaje przy okazji usunięty pył. Następnie drewno jest dokładnie szczotkowane i zabezpieczane woskiem, lakierem lub olejem roślinnym. Cały proces jest bardzo czasochłonny, lecz doskonale konserwuje drewno na kilkadziesiąt lat. Uwydatnia też jego piękno poprzez podkreślenie unikalnej faktury.
Dawniej w technice Sugi Ban wykorzystywano tylko cedr japoński. Obecnie używa się wielu różnych gatunków drewna, m.in. drewna sosnowego, klonowego, dębowego, modrzewiowego

Dobrze opalona, a następnie pomalowana naturalnym olejem deska, prezentuje się wyjątkowo pięknie. Zewnętrzna powierzchnia uwidacznia unikalną strukturę drewna co daje ciekawy efekt wizualny.
Zależnie od stopnia opalania, można uzyskać różne odcienie czerni.

Takie deski idealnie sprawdzają się jako materiał do wykonania pięknej i trwałej elewacji, której przez długie lata nie będzie trzeba w żaden sposób zabezpieczać. W przypadku zwykłych drewnianych elewacji trzeba malować elewacje co 2-3 lata. Można je także wykorzystać także do wykonania tarasu/ Aktualnie często spotkamy także meble wykonane z desek Sugi Ban, ozdabia się nimi również wnętrza, łącząc tradycyjną technikę z nowoczesnym wystrojem. Możliwości są tak naprawdę ogromne, jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

(σ ͜ʖσ) Źródło


#japonia #drewno #budownictwo #domy #ciekawostki
P.....o - 丂んou 丂ugノ 乃ム刀 / Shou Sugi Ban
- opalane deski

Opalanie desek ma bardzo ...

źródło: comment_1582466561NQ6qLdWc6O5DnDWAwoL3Px.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PanEdzio: Oglądałem kiedyś program o remontach w japońskiej telewizji i w jednym odcinku użyli elewacji z opalanych desek. Bardzo elegancki efekt.
  • Odpowiedz
@PanEdzio: Opalanie desek do budowy domów było/jest praktykowane w wielu miejscach świata (w tym w Polsce), ale tylko w Japonii dorobili do tego całą ideologię ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mayek: Do tego pozdro z takim czarnym tarasem w lato. Zamiast ręczników taśma teflonowa, żeby nie przywierać do powierzchni podczas smażenia.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PanEdzio: znam tę technikę i tak właśnie przygotuje odkryte krokwie w sypialni. Są niestety świerkowe i efekt nie wychodzi tak dobry jak na cydrowym drewnie. Natomiast nie potrafię sobie wyobrazić jak to ma się sprawdzić jako deska tarasowa. Przecież woda i śnieg to załatwia ja w rok
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vargemp: wiem co napisał ale mam wątpliwości co do tego jak się będzie zachowywała deska na której woda stoii a nie spływa jak po elewacji
  • Odpowiedz
@PanEdzio:

japończycy zauważyli ze drewno mocno opalone bardzo trudno jest zapalić i w ten sposób narodziła się ta technika.

Następnie drewno jest dokładnie szczotkowane i zabezpieczane woskiem, lakierem lub olejem roślinnym.

xd bo wosk, lakier i olej rośliny nie są łatwopalne ...
  • Odpowiedz
@ComboBreaker: nie, Ty je po prostu lekko opaliles, shou sugi ban ma na celu zwęglenie warstwy drewna, tak jakbyś je wyjął ze zgaszonego ogniska, takie opalanie jak Twoje jest popularne w grupach typu dom i drewno, nie daje nic oprócz koloru
  • Odpowiedz
@bloodbro: nie, opalilem je i wyszczotkowalem, pozniej zaimpregnowalem pokostem lnianym. Po kilku latach na zewnątrz słońce je wypaliło i kolor sie zmienił. Zwęglona warstwa miała kilka mm grubości.
  • Odpowiedz