Wpis z mikrobloga

@World_of_Science:
Dariusz Prokopowicz
www.researchgate.net/profile/DariuszProkopowicz

Determinanty i znaczenie aktywizacji innowacyjności w rozwijających się gospodarkach opartych na wiedzy

Na podstawie prowadzonych badań sformułowałem następującą tezę, że w związku z osłabiającą się koniunkturą w wielu gospodarkach narodowych rządy poszczególnych krajów powinny doskonalić politykę aktywizacji innowacyjności jako istotnego segmentu prorozwojowej polityki społeczno-gospodarczej w rozwijających się gospodarkach opartych na wiedzy. Poza tym aktywizacja innowacyjności powinna być prowadzona równolegle z aktywizacją przedsiębiorczości tj. stwarzaniem dobrych warunków do rozwoju podmiotów gospodarczych działających w różnych sektorach i gałęziach gospodarki narodowej.

Poniżej opisałem kluczowe determinanty potwierdzające sformułowaną tezę badawczą. Do powyższej dyskusji chciałbym dodać następującą konkluzję sformułowaną jako podsumowanie moich wcześniejszych rozważań dotyczących tego tematu: aktywizacji innowacyjności i przedsiębiorczości w gospodarce.

Informacja, dane, technologia, innowacje i przedsiębiorczość to od kilkudziesięciu lat jedne z najważniejszych czynników wytwórczych w rozwiniętych gospodarkach opartych na wiedzy. Również kraje rozwijające się budują swe zasoby technologiczne i aktywizują rozwój innowacyjności i przedsiębiorczości w ramach prowadzonych interwencjonistycznych, prorozwojowych polityk gospodarczych. Z badań wynika, że niektóre rodzaje innowacji, w tym technologiczne dotyczące problematyki Przemysł 4.0 oraz technologii informacyjnych ICT i internetowych rozwijane są głównie przez firmy działające komercyjnie. Jednak w krajach rozwijających się występuje silna presja na aktywizację rozwoju technologicznego i zwiększanie innowacyjności gospodarki. W związku z tym znaczna część innowacyjności jest także kreowana w instytucjach badawczych, instytutach naukowych, ośrodkach badawczo-rozwojowych i uczelniach finansowanych lub współfinansowych z funduszy sektora publicznego państwa. Aktywizacja innowacyjności zwiększa zakres i ilość powstających innowacji technologicznych, procesowych, logistycznych, marketingowych, internetowych, produktowych i innych w gospodarce narodowej, które następnie są implementowane do procesów produkcyjnych oraz świadczonych przez przedsiębiorstwa i inne podmioty usługach. Wzrost innowacyjności przyczynia się do podnoszenia efektywności procesów wytwórczych, poprawy jakości wytwarzanych produktów i usług, redukcji kosztów operacyjnych itd.

W gospodarkach opartych na wiedzy jednym z istotnych czynników wzrostu gospodarczego jest aktywizacja innowacyjności i przedsiębiorczości. W krajach rozwiniętych informacja, innowacje, nowe technologie i przedsiębiorczość uznawane są za jedne z najważniejszych czynników rozwoju gospodarczego danego kraju i w konsekwencji także wzrostu gospodarczego mierzonego np. Produktem Krajowym Brutto w kolejnych latach. Poza tym prowadzone są w tych tematach badania naukowe i prace badawczo-wdrożeniowe, które dodatkowo podkreślają wysoki poziom istotności innowacyjności, nowych technologii i przedsiębiorczości we współczesnych krajowych gospodarkach. W ostatnich latach w niektórych krajach rozwijane są programy współpracy ośrodków badawczych i badawczo-rozwojowych z przedsiębiorstwami celem aktywizacji przedsiębiorczości i innowacyjności podmiotów gospodarczych. W ramach tej współpracy prowadzone są w tych tematach badania naukowe i prace badawczo-wdrożeniowe, które dodatkowo podkreślają wysoki poziom istotności innowacyjności, nowych technologii i przedsiębiorczości we współczesnych krajowych gospodarkach. Tworzone są klastry w ramach których przedsiębiorstwa podejmują współpracę z innymi podmiotami gospodarczymi, z ośrodkami naukowymi, badawczo-wdrożeniowymi, uczelniami, instytucjami sektora publicznego celem wymiany doświadczeń, transferu wiedzy, prowadzeniu i rozwijaniu wspólnych projektów badawczo-wdrożeniowych, w tym innowacyjnych rozwiązań technologicznych, procesowych, badawczych, organizacyjnych i innych. W ostatnich latach zaobserwowano wzrost przedsiębiorczości w wielu krajach w zakresie zakładania i rozwoju przedsiębiorstw i firm rozwijających się dzięki implementacji do procesów gospodarczych nowych technologii informacyjnych, internetowych nowych mediów, zaawansowanego przetwarzania informacji i innych technologii obecnej, czwartej rewolucji technologicznej określanej jako Przemysł 4.0. W ostatnich latach rośnie przedsiębiorczość w dziedzinie rozwoju działalności gospodarczej w zakresie zastosowania internetowych innowacji marketingowych, w tym przede wszystkim w zakresie marketingu wirusowego na internetowych portalach social media.

Z badań wynika, że niektóre mikroprzedsiębiorstwa rozwijają się bez innowacji produktowych, procesowych, technologicznych, marketingowych itd. Jednak obecnie wiele technologicznych startupów opiera swój rozwój i przewagę konkurencyjną na innowacjach technologicznych, produktowych, usługowych, marketingowych lub innych. Banki niechętnie udzielają kredytów inwestycyjnych dla nowo powstających startupów opierających swój rozwój na innowacyjnych technologiach. W takiej sytuacji innowacyjne startupy powstają i są finansowane z takich zewnętrznych źródeł finansowania jak fundusze inwestycyjne, aniołowie biznesu, emisja papierów wartościowych, crowdfunding i inne. Moim zdaniem crowdfunding będzie się intensywnie rozwijał w przyszłości jako alternatywa dla klasycznych form zewnętrznego finansowania przedsięwzięć gospodarczych. Jest to alternatywa dla oferty usług finansowych instytucji sektora finansowego, szczególnie w segmencie finansowania innowacyjnych start-upów. Banki komercyjne działające w ramach klasycznej bankowości depozytowo-kredytowej często unikają udzielania kredytów innowacyjnym start-upom ze względu na trudności w ocenie ryzyka kredytowego. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem problemów ze znalezieniem zewnętrznego finansowania może być crowdfunding. Z drugiej strony rośnie znaczenie kryptowalut, które funkcjonują poza zinstytucjonalizowanymi i scentralizowanymi systemami finansowymi. Być może w przyszłości kryptowaluty bedą wypierały tradycyjną walutę z internetowych transakcji finansowych zawieranych między fintechami, instytucjami finansowymi, innowacyjnymi startupami, internetowymi firmami technologicznymi prowadzącymi portale social media a ich klientami oraz między użytkownikami tych portali internetowych. Poza tym niezbędnym staje się doskonalenie bezpieczeństwa dokonywanych transakcji finansowych w Internecie oraz rozliczeń prowadzonych w ramach internetowej bankowości mobilnej. W związku z tym rozwija się technologia blockchain, która znajduje zastosowanie w zabezpieczaniu transakcji i przesyłania danych w Internecie. Coraz więcej dużych firm zapowiada stworzenie własnej kryptowaluty. Niektóre banki inwestycyjne jak np. JP Morgan zapowiedziały stworzenie własnej kryptowaluty do rozliczeń z kluczowymi kontrahentami.

Niektóre firmy technologiczne działające w dziedzinie teleinformatyki oraz nowych mediów internetowych również planują rozwijać technologię blockchain w zastosowaniach kryptowalut. Np. także portal social media Facebook także zapowiedział stworzenie własnej krytowaluty o nazwie Libra, którą użytkownicy portalu będą mogli płacić za różne usługi dostępne poprzez Facebooka. Niektóre fundusze inwestycyjne inwestują swe kapitały finansowe w niektóre kryptowaluty. Kolejną kwestią determinującą rozwój otwartych innowacji znajdujących zastosowanie w Internecie są technologie typowe dla obecnej rewolucji technologicznej Przemysł 4.0. Obecnie dokonująca się rewolucja technologiczna określana jako Przemysł 4.0 zdeterminowana jest rozwojem następujących technologii zaawansowanego przetwarzania informacji, do których między innymi zalicza się: technologie bazodanowe Big Data, chmura obliczeniowa, machine learning, Internet rzeczy, sztuczna inteligencja, Business Intelligence oraz innych technologii zaawansowanego przetwarzania danych Data Mining. Wymienione powyżej technologie zaawansowanego przetwarzania informacji znajdują coraz więcej zastosowań w różnych dziedzinach przemysłu, produkcji dóbr i dostarczania usług. Rośnie liczba gałęzi przemysłu, dziedzin działalności gospodarczej, sektorów gospodarki narodowej, w których znajdują zastosowanie technologie zaawansowanego przetwarzania informacji typowe dla obecnej czwartej rewolucji technologicznej określanej jako Przemysł 4.0. Technologie informacyjne ICT oraz technologie zaawansowanego przetwarzania informacji współtworzące obecną rewolucję technologiczną Przemysł 4.0 stanowią w ostatnich latach kluczowy czynnik powstawiania nowych innowacji technologicznych i innych znajdujących zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki narodowej. Innowacje te stają się głównym czynnikiem rozwoju innowacyjnych startupów i firm technologicznych działających w Internecie. Natomiast w ujęciu makroekonomicznym wspomniane innowacje technologiczne i inne stanowią istotny czynnik rozwoju współczesnych gospodarek opartych na wiedzy oraz mogą mieć znaczący wpływ na tempo wzrostu gospodarczego rozwiniętej i rozwijającej się gospodarki. W związku z powyższym niektóre rodzaje innowacji, w tym technologiczne dotyczące problematyki Przemysł 4.0 oraz technologii informacyjnych ICT i internetowych rozwijane są głównie przez firmy działające komercyjnie. Jednak z drugiej strony znaczna część innowacyjności jest także kreowana w instytucjach badawczych, instytutach naukowych, ośrodkach badawczo-rozwojowych i uczelniach finansowanych lub współfinansowych z funduszy sektora publicznego państwa. Kwestie te opisałem w moich publikacjach, które są dostępne na portalu Research Gate. Zapraszam do współpracy naukowej.

Zgodnie z powyższym moim zdaniem w związku z osłabiającą się koniunkturą w wielu gospodarkach narodowych rządy poszczególnych krajów powinny doskonalić politykę aktywizacji innowacyjności jako istotnego segmentu prorozwojowej polityki społeczno-gospodarczej w rozwijających się gospodarkach opartych na wiedzy. Poza tym aktywizacja innowacyjności powinna być prowadzona równolegle z aktywizacją przedsiębiorczości tj. stwarzaniem dobrych warunków do rozwoju podmiotów gospodarczych działających w różnych sektorach i gałęziach gospodarki narodowej.

Czy zgadzasz się ze mną w powyższej kwestii?

Prowadzę badania w tej problematyce. Wnioski z przeprowadzonych badań zamieściłem w publikacjach naukowych, które są dostępne na portalu Research Gate.

Wobec powyższego zwracam się do Państwa z następującymi pytaniami:

- Jakie instrumenty aktywizacji innowacyjności i przedsiębiorczości podmiotów gospodarczych są stosowane w Państwa krajach?

- Jakimi instrumentami prorozwojowej polityki społeczno-gospodarczej Państwo może i powinno doskonalić procesy aktywizacji innowacyjności i przedsiębiorczości w gospodarce?

- W jaki sposób należy doskonalić politykę aktywizacji innowacyjności w rozwijających się gospodarkach opartych na wiedzy?

- Co myślisz w tym temacie?

- Jaka jest Twoja opinia w tym temacie?

Proszę o odpowiedź.

Zapraszam do dyskusji i współpracy naukowej.

Dziękuję bardzo.

Pozdrawiam serdecznie.

Dariusz Prokopowicz

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dariusz Prokopowicz
www.researchgate.net/profile/DariuszProkopowicz

Determinants and the importance of activating innovation in emerging knowledge-based economies.

Dear Colleagues and Friends from RG,
In line with the above, I suggest continuing the discussion on the following topic:
Determinants and the importance of activating innovation in emerging knowledge-based economies.
The above discussion inspired me to formulate the following question:
How should you improve innovation activation policies in emerging knowledge-based economies?

On the basis of the above considerations and conclusions from the discussion on interesting issues discussed, I formulated the following thesis that in connection with the weakening economic situation in many national economies, governments of individual countries should improve the policy of activating innovation as an important segment of pro-development socio-economic policy in developing economies based on knowledge. In addition, the activation of innovation should be carried out in parallel with the activation of entrepreneurship, i.e. creating good conditions for the development of economic entities operating in various sectors and branches of the national economy.

Below I have described the key determinants confirming the formulated research thesis. To the above discussion I would like to add the following conclusion formulated as a summary of my earlier considerations on this topic: activation of innovation and entrepreneurship in the economy.

Information, data, technology, innovation and entrepreneurship have been one of the most important production factors in developed knowledge-based economies for several decades. Developing countries are also building their technological resources and activating the development of innovation and entrepreneurship as part of interventionist, pro-development economic policies. Research shows that some types of innovations, including technological ones regarding Industry 4.0 issues as well as ICT and internet information technologies are developed mainly by commercial companies. However, in developing countries there is strong pressure to activate technological development and increase the innovativeness of the economy. Therefore, a significant part of innovation is also created in research institutions, scientific institutes, research and development centers and universities financed or co-financed from public sector funds. Activation of innovation increases the scope and number of emerging technological, process, logistics, marketing, internet, product and other innovations in the national economy, which are then implemented into production processes as well as services rendered by enterprises and other entities. Increased innovation contributes to increasing the efficiency of manufacturing processes, improving the quality of manufactured products and services, reducing operating costs, etc.

In knowledge-based economies, one of the key drivers of economic growth is the activation of innovation and entrepreneurship. In developed countries, information, innovations, new technologies and entrepreneurship are considered to be one of the most important factors for the economic development of a given country and, as a consequence, also for economic growth measured, for example, with the Gross Domestic Product in subsequent years. In addition, scientific research and research and implementation works are carried out in these topics, which further emphasize the high level of significance of innovation, new technologies and entrepreneurship in modern national economies. In recent years, programs of cooperation between research and R&D centers and enterprises have been developed in some countries in order to activate entrepreneurship and innovation of business entities. As part of this cooperation, scientific research and research and implementation works are carried out in these topics, which further emphasize the high level of significance of innovation, new technologies and entrepreneurship in modern national economies. Clusters are created under which enterprises undertake cooperation with other business entities, scientific centers, research and implementation centers, universities and public sector institutions to exchange experience, transfer knowledge, conduct and develop joint research and implementation projects, including innovative technological and process solutions. , research, organizational and other. In recent years, there has been an increase in entrepreneurship in many countries in the field of establishment and development of enterprises and developing companies thanks to the implementation of new information technologies, internet new media, advanced information processing and other technologies of the current, fourth technological revolution known as Industry 4.0 into economic processes. In recent years, entrepreneurship has been growing in the field of business development in the field of using online marketing innovations, including primarily in the field of viral marketing on social media online portals.

Research shows that some micro-enterprises are developing without product, process, technology, marketing innovations, etc. However, many technological startups currently base their development and competitive advantage on technological, product, service, marketing or other innovations. Banks are reluctant to grant investment loans to newly created startups basing their development on innovative technologies. In such a situation, innovative startups are created and financed from external financing sources such as investment funds, business angels, issue of securities, crowdfunding and others. In my opinion, crowdfunding will grow intensively in the future as an alternative to classic forms of external financing of business ventures. It is an alternative to the offer of financial services of financial sector institutions, especially in the segment of financing innovative start-ups. Commercial banks operating as part of classic deposit and credit banking often avoid lending to innovative start-ups due to difficulties in assessing credit risk. In this situation, crowdfunding can be a good solution to problems finding external financing. On the other hand, the importance of cryptocurrencies, which operate outside of institutionalized and centralized financial systems, is growing. Perhaps in the future cryptocurrencies will be displacing traditional currency from online financial transactions between fintechs, financial institutions, innovative startups, online technology companies operating social media portals and their clients, and between users of these portals. In addition, it is necessary to improve the security of financial transactions made on the Internet and settlements carried out as part of online mobile banking. Therefore, blockchain technology is developing, which is used in securing transactions and transmitting data on the Internet. More and more large companies announce the creation of their own cryptocurrency. Some investment banks, such as JP Morgan, have announced the creation of their own cryptocurrency for settlements with key contractors.

Some technology companies operating in the field of ICT and new online media are also planning to develop blockchain technology in cryptocurrency applications. For example, the social media Facebook site also announced the creation of its own critical currency called Libra, which users of the portal will be able to pay for various services available through Facebook. Some investment funds invest their financial capital in some cryptocurrencies. Another issue determining the development of open innovations that are used on the Internet are technologies typical of the current technological revolution, Industry 4.0. The ongoing technological revolution referred to as Industry 4.0 is determined by the development of the following advanced information processing technologies, which include, among others: Big Data database technologies, cloud computing, machine learning, Internet of Things, artificial intelligence, Business Intelligence and other advanced data processing technologies Data Mining. The technologies of advanced information processing listed above are finding more and more applications in various fields of industry, production of goods and provision of services. The number of industries, branches of economic activity and sectors of the national economy is growing, in which adva
WorldofScience - @WorldofScience: 
Dariusz Prokopowicz
www.researchgate.net/profile...

źródło: comment_1581725153v7gURtXxeOW1toievu6ewZ.jpg

Pobierz
  • 3
@World_of_Science: przeczytalem, kilka uwag:
Straszne lanie wody, no chyba, ze to tlumacze z ang. i/lub tak mialo byc.
Ciezko sie czyta. Sporo powtorzen tych samych zwrotow, sprawia, ze trudno sie skupic na clou.
Zdarzaja sie masla maslane np. "finansowane z takich zewnętrznych źródeł finansowania " lub mniej oczywiste "Z badań wynika, że niektóre mikroprzedsiębiorstwa rozwijają się bez innowacji produktowych, procesowych, technologicznych, marketingowych itd. Jednak obecnie wiele technologicznych startupów opiera swój rozwój