Wpis z mikrobloga

Dzień 132/135
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy: https://brickset.com/sets/ownedby-ziomal

"Zdecydowanie Moim największym marzeniem jest polecieć na #iss"
"Przez takie #!$%@? jak ty umiera ten kraj. Leć, ale nie wracaj. I nie zapomnij zmienić sobie narodowości z polskiej na muzułmańską. STOP ISLAMIZACJI EUROPY"! - chyba każdy już widział ten popis ignorancji i/lub głupoty. Jeśli jeszcze tego nie widzieliście, to wystarczy kliknąć w link. Ponieważ nie powinniśmy promować głupoty i robić głupich ludzi sławnymi, postanowiłem coś tutaj skrobnąć na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (osobniku widoczny na załączonym screenie - jeśli to widzisz, to przeczytaj do końca i naucz się czegoś!).

Jak sama nazwa wskazuje, jest to stacja w kosmosie, która powstała przy udziale wielu krajów i składa się ona obecnie z 16 modułów. Pierwsze jej elementy zostały wyniesione na orbitę w zeszłym tysiącleciu - a dokładnie w roku 1998, natomiast trzeba było czekać aż do 2000 roku, zanim zamieszkała tam pierwsza załoga. Z racji swoich wymiarów (prawie 420 ton wagi, 837 m^3 objętości przestrzeni życiowej. Jest odrobinę większa od boiska do piłki nożnej - 109 x 73 m), ISS odbija wystarczająco dużo światła słonecznego, aby można ją było obserwować gołym okiem z Ziemi. Stacja zasilana jest bateriami słonecznymi (które generują moc około 110 kW, z czego 50 jest używane na funkcjonowanie stacji, a reszta jest przeznaczona na cele badawcze), natomiast transport ładunków i załogi odbywał się do 19.07.2011 za pomocą amerykańskich wahadłowców z programu STS. Jednak kursowanie wahadłowców zostało wstrzymane na 2.5 roku po tragicznym wypadku promu Columbia i wszystkie loty odbywały się z pomocą Rosjan i opracowanych przez nich statków Sojuz oraz Progress.

Co bardziej dociekliwe osoby mogą zadać pytanie, jak to się stało, że kilka krajów (w tym USA oraz Rosja, które jeszcze przecież do niedawna były wrogami) zdecydowało się wspólnie zbudować tak wielką instalację na orbicie? Podejrzewam, że w grę wchodziły tutaj $$$, a właściwie ich miliardy (planowany pierwotnie budżet od 1994 do zakończenia budowy miał wynosić 17.4 mld $. W rzeczywistości wzrósł do 40, i to do momentu wystrzelenia pierwszych modułów). ISS powstała jako wynik połączenia planów rosyjskiej stacji Mir-2, amerykańskiej Freedom i europejskiej Columbus. W 1991 roku do prac nad tą instalacją dołączyła Kanada, jeśli się nie mylę, to w 1992 japońska JAXA, a w 1998 Brazylia. Pierwszym modułem była rosyjska Zaria, następnie dołączały amerykański Unity i znowu rosyjski Zwiezda. Pierwsza załoga została wysłana dopiero po montażu tych 3 modułów, a w jej skład wchodzili William Shepherd, Jurij Gidzenko, Siergiej Krikalow. O ile skład załogi udało się jakoś poszczególnym krajom wybrać, wspólna nazwa stacji okazała się dużo większym problemem. Na propozycję amerykanów (Alfa) nie zgodzili się Rosjanie (ponieważ według nich pierwszym takim obiektem był radziecki Salut 1). Na kontrpropozycję Rosjan nie chcieli się znowu zgodzić Amerykanie (ponieważ Atlant zbyt przypominał zatopioną Atlantydę xD). No i w sumie ten pat trwa do dzisiaj - ISS nazywa sie po prostu ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Wiemy już co to jest ISS, wiemy kto brał udział w budowie (i płacił górę hajsu na utrzymanie) ale czemu w ogóle ona powstała? ISS jest instalacją badawczą - jej głównym celem jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji - a takie warunki są niemożliwe do utrzymania w dłuższym okresie na terenie kuli ziemskiej. Badania te dotyczą między innymi udoskonaleniu metod prowadzenia upraw, lepszego poznania organizmu ludzkiego (np badania nad nowymi lekami). Niestety do dnia dzisiejszego nie nastąpiło żadne przełomowe odkrycie.

Jeśli chodzi o skład załogi to pierwotne składały się z 3 osób, które wymieniane były za pomocą amerykańskich wahadłowców. Jednak po wspomnianej wcześniej katastrofie Columbii, załogę zmniejszono do 2 osób. Dopiero w 2006 roku przywrócono trzecią osobę, a od 2009 roku załoga składa się z 6 osób. Jak już wcześniej wspomniałem - transport zaopatrzenia i załogi odbywa się obecnie tylko i wyłącznie dzięki pomocy Rosjan (no dobra, nie do końca: "Ponadto w ramach programu Commercial Resupply Services do ISS docierają komercyjne statki budowane przez prywatne firmy astronautyczne: Cygnus firmy Orbital Sciences Corporation oraz Dragon firmy #spacex "). W 2001 na ISS poleciał pierwszy w historii kosmiczny turysta (Dennis Tito) w następnych latach było kilka dodatkowych osób.

Jak zapewnie się domyślacie, ciągłe przebywanie w przestrzeni kosmicznej nie należy do najbezpieczniejszych. Stacja (oraz przebywająca na jej pokładzie załoga) narażona jest na zderzenia z poruszającymi się z ogromną prędkością meteroidami, kosmicznymi odpadkami (zgubione przez astronautów przedmioty, fragmenty zniszczonych satelit itd). Zdrowiu astronautów na pewno nie służy też ciągły kontakt ze strumieniami wysokoenergetycznych, naładowanych cząstek pochodzących ze Słońca. Z bardziej "przyziemnych" zagrożeń mamy np. wirusy komputerowe. W 2008 roku (prawdopodobnie rosyjski astronauta) dostarczył na orbitę dysk usb z wirusem W32.Gammina.AG. Wirus ten zainfekował przynajmniej 2 komputery załogi. Od tamtego momentu wymieniono OS - z Windowsa XP na Linuxa (to był rok Linuxa!).

W poprzednich akapitach starałem się grupować tematycznie informacje, w tym będą niepowiązane ze sobą:
1. "W 2016 roku ówczesny szef NASA, Charles Bolden, przedstawił plany otwarcia ISS dla sektora prywatnego. Plan zakłada, że prywatne firmy będą mogły dołączać własne moduły do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (...). Działanie to ma na celu zmniejszenie olbrzymich kosztów utrzymania stacji oraz przyspieszenie eksploracji kosmosu"
2. "Szacuje się, że łączny koszt budowy, utrzymywania i wysyłania kolejnych ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną przekroczy 100 miliardów USD. Wobec zużywania tak ogromnych środków rośnie liczba przeciwników projektu, którzy widzą w nim stratę czasu i pieniędzy (...). Według niektórych prognoz, pośrednie korzyści ekonomiczne odniesione w wyniku komercjalizacji tych technologii (ISS, Kosmiczny Teleskop Hubble'a, Spirit i Opportunity) siedmiokrotnie przekraczają zainwestowany kapitał (inne prognozy mówią o trzykrotnym zysku) inne z kolei o stukrotnej stracie. To, czy tego rodzaju korzyści wynikną również z programu ISS, jest przedmiotem intensywnej dyskusji."
3. "Na stacji znajduje się sprzęt radiowy na potrzeby krótkofalarstwa (projekt ARISS). Ma ona także przydzielone własne znaki wywoławcze: amerykańskie NN1SS oraz NA1SS, rosyjski RZ3DZR oraz niemiecki DL0ISS."...
4. ... natomiast anteny zamontowane w ramach tego projektu (ARISS) są polskiej konstrukcji i produkcji.

Ponieważ lubicie ciekawostki to łapcie:
1. 10 sierpnia 2003 odbył się (chyba) pierwszy kosmiczny ślub - rosyjski astronauta Jurij Malenczenko ożenił się z Ekateriną Dimitriewą.
2. W styczniu 2010 udostępniono astronautom bezpośrednie połączenie z internetem.
3. Część osób może się zastanawiać (bo może pamiętają jeszcze ze szkoły), czemu grawitacja oddziałuje na ISS (chociaż ta jest w kosmosie), a stacja jeszcze nie spadła? No w rzeczywistości to spada i to dość szybko, jednak jednocześnie porusza się dookoła Ziemii. Dobierając odpowiednio parametry lotu typu prędkość stacji i jej wysokość nad Ziemią, możemy wprowadzić obiekt w stan, gdzie będzie spadał w nieskończoność (będzie wtedy spadać "dookoła" planety). Jeśli kogoś to zainteresowało: click - Pierwsza prędkość kosmiczna.
4. Jeśli ktoś przejrzał link dotyczący I Prędkości kosmicznej to już wie, że ISS #!$%@? po orbicie (aby nie spaść z orbity komuś do ogródka) z prędkością około 8 km/s (a dokładnie 7706,6 km/s). Pozwala to ją okrążyć w około 1.5h. Dzięki temu wchód słońca można tam obserwować 16 razy w ciągu dnia.
5. Teraz będzie dobre: pewne religie wymagają regularnego modlenia się o pewnych, z góry określonych godzinach. Mają tak np muzułmanie. I co ma teraz zrobic taki terrorysta-islamista jeśli ma 16 wschodów słońca w ciągu doby? Na początku problem był tylko teoretyczny. No a po pewnym czasie trzeba było znaleźć rozwiązanie, ponieważ Malezja wysłała swojego muzułmanina w #kosmos. "Tamtejsza agencja – odpowiednik NASA – zwołała specjalne zgromadzenie 150 mądrych, duchownych głów, podczas którego debatowano, w jaki sposób Sheikh Muszaphar Shukor powinien wywiązywać się z religijnych obowiązków. Konkluzja była mniej więcej taka: „ma robić jak mu wygodnie”.". W sumie jakiś czas temu opisywałem inną śmieszną sytuację związaną z islamistami. Możecie ją sobie przypomnieć tutaj.
6. Kilka akapitów wyżej wspominałem, że Amerykanie mieli spory problem z dogadaniem się z Rosjanami w sprawie nazwy stacji. Ale to nie była jedyna taka sytuacja, gdzie obywatele tych 2 krajów się ze sobą nie dogadywali. "W 2014 r. USA zawiesiły współpracę z rosyjskimi agencjami kosmicznymi. Zapomnieli tylko o jednym fakcie – to Roskosmos jako jedyny wywozi astronautów na ISS i z powrotem. Szybko przypomniał im o tym rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin, sugerując, iż może powinni rozważyć wysyłanie astronautów… na trampolinach."
7. Na ISS nie ma pralki. Brudną bieliznę i ubrania wywala się razem z pozostałymi śmieciami w kapsułach, które następnie spalają się w atmosferze. Wychodzi na to, że pomysł na jednorazowe ubrania podpierdzielili od Michaela Jackson'a.
8. "Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to najwyżej umieszczona siłownia na Ziemi… tzn. nad Ziemią. Dłuższy pobyt na ISS, gdzie oddziaływanie grawitacyjne nie jest bezpośrednio odczuwane, wiąże się z postępującą utratą masy mięśniowej oraz mineralizacji kości. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, wszyscy przebywający na Stacji mają obowiązek ćwiczyć przynajmniej przez 2 godziny dziennie na specjalnie do tego przystosowanych przyrządach"
9. 3 akapity temu wspomniałem o konfliktach między Ruskimi a Amerykańcami - był jeszcze jeden konflikt. Tym razem o kible: "W początkowych latach istnienia ISS, astronauci niezależnie od narodowości współdzielili wszystkie urządzenia. A potem wszystko się zmieniło… A to Rosjanie zaczęli naliczać opłaty za korzystanie z ich sprzętu, a to inne narody zaczęły wystawiać rachunki Rosjanom. W 2005 roku Rosja zaczęła pobierać opłaty za transport astronautów na Stację i z powrotem, więc w odpowiedzi… Amerykanie zabronili Rosjanom korzystać z ich toalet"
10. Na ISS nie mają wstępu Chińczycy. W 2011 amerykański kongres zawiesił współpracę z chińskimi agencjami kosmicznymi w obiawie przed tym, że Chińczycy chcą wykorzystać współpracę do celów militarnych.
11. Cała historia ISS może zostać bardzo łatwo zakończona przez Rosjan, którzy z ogromną satysfakcją powtarzają, że są oni w stanie dostać się sami na ISS, natomiast tego samego nie mogą zrobić Amerykanie. Taka sytuacja nie jest do końca po myśli naszych przyjaciół z drugiej półkuli, którzy usilnie pracują nad uniezależnieniem sie od Rosjan. Dlatego właśnie tak ogromne pieniądze są tam teraz inwestowane w technologie kosmiczne, a efektem tego są między innymi pomyślne próby dostarczenia manekinów przez kapsułę Dragon firmy SpaceX.

Dzisiejszy zestaw przedstawia ISS i pojawił się w sprzedaży 01.02.2020, ale dość szybko zostały sprzedane v wszystkie egzemplarze. TLG dopiero od 10.03 będzie wysyłać nowe egzemplarze, a obecnie zbierane zamówienia są oczekujące. Model po zbudowaniu ma wymiary: 49x31x20 cm i będzie na 100% pięknie wyglądał na półce (oraz przy okazji robił za zbieracz kurzu).

Ideas 21321
Zestaw z roku 2020
864 elementów
Cena katalogowa 319,99 zł

#lego #nasa
damw - Dzień 132/135
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy...

źródło: comment_1581579337T7h4o65wiCvrzEUL7dtXfI.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

STS - _Space Transportation System (*Shuttle*)
ISS -
International Space Station – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – międzynarodowy, zamieszkały satelita, umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej.
JAXA -
Japan Aerospace eXploration Agency_

Jestem
  • Odpowiedz
seria Ideas jest raczej rzadko przeceniana? katalogowe 320zł brzmi spoko, chyba kupie sobie ten ISIS


@wrobel28: czemu tak myślisz? Jest często przeceniana. Problem z nią jest taki, że zazwyczaj kilka pierwszych miesięcy dostępne są tylko w oficjalnych/licencjonowanych sklepach, więc poniżej ceny katalogowej nie schodzą. Ale potem wychodzi to do szerokiej dystrybucji i cena spada. Zobacz takie zestawy jak:
21316 - z 280 -> 175
21317 - z 400 -> 300
21318 - z 900
  • Odpowiedz
@damw: zdarzały się tez bijatyki między astronautami, o czym opowiadał Chris Hadfield.
Z kolei w 2016 roku, po prawie roku spędzonym na ISS, na Ziemię wrócił Scott Kelly. W zasadzie nie byłoby w tym nic dziwnego, ot kolejny astronauta powracający z misji, gdyby nie to, ze przed wylotem Scott pozostawił na Ziemi swojego brata bliźniaka, Marka. Od tego momentu obaj panowie stali się swoistym eksperymentem kosmicznym, w którym to naukowcy
  • Odpowiedz
gdzie najlepiej zamawiać takie zestawy?


@terr0r_dr0ne: ja śledzę stronę promoklocki.pl i tam szukam promocji na interesujące mnie zestawy.
Jeśli pomyślę o sklepach, gdzie kupowałem do tej pory to będzie to głównie (niekoniecznie w tej kolejności):
1. allegro.pl
  • Odpowiedz
@damw: dziś ten zestaw gdzieś mi się przewinął w internetach. Koniecznie muszę go mieć, będzie super dodatkiem do Saturna V. Ale chyba własnie poczekam na jakąś promkę.
  • Odpowiedz
Ale chyba własnie poczekam na jakąś promkę.


@Navrazz: w katalogowej cenie się go raczej nie opłaca kupować. Ale za <240 zł jest warty tych pieniędzy (moim zdaniem)
  • Odpowiedz
szkoda, że dostawa oczekująca, bo już bym z chęcią zaczął składać.


@plnk: z tego co się orientuję, to zestawy skończyły się już chyba 2 albo 3 lutego (czyli 2 dni po wprowadzeniu). Ale dużo szybciej rozeszły się zestawy Brickheadz: https://www.lego.com/pl-pl/product/goofy-pluto-40378 + https://www.lego.com/pl-pl/product/donald-duck-40377 -> ich już rano nie można było kupić a też w sprzedaży były od północy 01.02.2020 ;)

W każdym razie jeśli planujesz zakup to uzbroić się musisz w
  • Odpowiedz
w tym wypadku niestety jestem z Wrocławia. No trudno, poczekam na zestaw do połowy marca. ;)


@plnk: jeśli jesteś w stanie wytrzymać miesiąc - to ok. Jak nie, zawsze możesz kombinować i szukać kogoś z Warszawy kto Ci kupi i wyśle paczkę do Wrocławia :P
  • Odpowiedz
Fajny zestaw. Mi się akurat udało trafić odpowiednio z zamówieniem i z kontem VIP dostałem dodatkową naszywkę, bardzo fajny dodatek:


@abraca: też mam, ale już tej naszywki nie pokazywałem na tym zdjęciu
  • Odpowiedz
@damw: jestem oburzona, ze mnie nie zawolales do kolegi z Wrocławia.


@dobrzecisiewydaje: a co byś miała tutaj poradzić, jak we Wrocławiu chyba nie macie sklepów typu Lego Store, wiec tego 21321 raczej nie można jeszcze dostać?
  • Odpowiedz