Wpis z mikrobloga

#leatherworking i może troszkę #zegarki

Zachwycony pracami @Pepcioza postanowiłem sam spróbować swoich sił w nauce robienia pasków do zegarków. Dziś zrobiłem pierwszy krok i chciałbym Wam pokazać, że to wcale nie takie proste :)

Co zrobiłem źle:
- krzywo wycięty pasek, próbowałem odrysowywać istniejący. Następnym razem wszystko sobie po prostu naszkicuję używając linijki, a potem wytnę,
- krzywo wycięty rowek na szew groomerem - nie wiem czemu tak wyszło, będę musiał się temu przyjrzeć i ewentualnie wytyczyć rowek po prostu linijką i czymś ostrym,
- ile bym nie tarł wood slickerem nie mogę osiągnąć takie gładkiej krawędzi paska i nie wiem co jest powodem - muszę się douczyć. Może to kwestia skóry crazy horse, ktora strasznie się "sypie",
- nie wyciąłem rowka od spodu paska, przez co szew odstaje,
- muszę też rozkminić jak wyrównać końcówkę paska.

Z czego jestem w miarę zadowolony:
- szew wygląda całkiem fajnie, myślałem że będzie gorzej.

Pierwsze koty za płoty, wyciągam wnioski z błędów, doszkalam się i za parę dni próbuję ponownie :)
whst - #leatherworking i może troszkę #zegarki 

Zachwycony pracami @Pepcioza posta...

źródło: comment_1581533195Ak8CwBBN2Tgdh0FaHeU0Zm.jpg

Pobierz
  • 19
@whst Jakiś rok temu też mi chodziło po głowie żeby spróbować, ale skończyło się na przemyśleniach i zakupach gotowych paskow. Jaki zestaw narzędzi miałeś na początek i brak czego ewentualnie spowodował wyżej wymienione błędy?
@whst: wood slickerem może być faktycznie ciężko przy crazy horsie, zwilżałeś krawędź skóry? na sucho jest mega ciężko. Spróbuj następnym razem klej typu wikol czy coś podobnego rozrobić z wodą tak mniej więcej w stosunku 5:1 i posmarować tym krawędzie, unikając zabrudzenia lica. Poczekać kilka minut aż całość wyschnie i wtedy spróbować pracować nad krawędziami. Klej zwiąże krawędź i nie będzie się tak strzępić.

Ja rowków w ogóle nie robiłem, po
@whst: wyrównanie końcówki paska to przede wszystkim równe jej wycięcie, np. od wcześniej wyciętego szablonu. Potem możesz wyrównać papierem ściernym (kup sobie taki w bloku z castoramy, 180 grit czy coś takiego, o wiele wygodniej się nimi pracuje niż takimi w arkuszach). Ciśnij dalej, z każdym paskiem będzie coraz lepiej :) Staraj się również cały czas pracować nad detalami, poprawiać coś za każdym razem, nie spieszyć się przy pracy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@whst: fajnie. Aż mnie korci, żeby się zabawić. Czy Kolega Pepcioza może zostać jeszcze raz nawiedzony z prośbą o poradę? Skąd zdobywasz skórę?
@Dominik80: raczej nie spodziewaj się, że to będzie pochłaniać jakieś niestworzone ilości godzin na początku. U mnie to wygląda zwykle tak, że posiedzę godzinę, a potem pomyślę pare dni i dopiero znów siadam :)