Wpis z mikrobloga

@Shewie: to nie jest tak, że jest więcej, to jest lepiej. Wydajności chłodzenia nie da się zmierzyć ilością rurek. Wydajność się mierzy eksperymentalnie, poszukaj testów w internecie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Shewie: na pewno lepsze, o ile to nie wiadomo. W ogóle to jest dziwne ale jak się interesowałem chłodzeniem to nigdzie nie ma określonych żadnych współczynników oddawania ciepła ani nic takiego. Wszystko na jana chyba robione, nikt tego nie liczył nawet.
  • Odpowiedz
@Shewie nie jestem ekspertem nie zajmowałem się z tym ale większa powierzchnia styku = większa zdolność odprowadzania ciepła. Lepiej mieć 10 cienkich rurek niż jedną dużą.

Poszukaj w specyfikacji ile energii może odprowadzić, będzie zapewne pod nazwą TDP.

Ja np w swoim pc mam chłodzenie powietrzne o TDP 250w i w zupełności wystarcza
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Shewie: zależy ile masz miejsca w obudowie, są radiatory z gęstszymi finami, które są bardziej restrykcyjne dla cieczy i powietrza czyli będzie głośniej ale jest bardziej wydajny.
Czyli możesz mieć więcej radiatorów mało restrykcyjnych lub mniej bardziej restrykcyjnych
  • Odpowiedz
@etutuit: Teoretycznie taki z 18 kanalikami powinien lepiej oddawać ciepło niż z 12 ale jest jeszcze kilka ważnych parametrów jak gęstość upakowania finów, materiał z którego zrobiono radiator, grubość radiatora... No i najważniejsze to jakich wentylatorów użyjesz. Poczytaj testy w sieci i pooglądaj gotowe setupy na pcpartpicker.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Shewie: były kiedyś formułki a nawet kalkulatory do obliczania systemów WC, podawało się moc podzespołów i wyrzucało odpowiednie rozmiary i parametry chłodnic. Polecam poszukać na forach podobnego kompa do twojego i obczaić jakie mają graty WC, możesz nawet zapytać na ile mają ustawione wentylatory i pompy, będziesz miał jakiś pogląd co będziesz potrzebował
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Shewie: jeśli sam nie znajdziesz odpowiedzi, to załóż temat na forum o watercoolingu, np. overclockers.co.uk, ogólnie ważne żeby było aktywne i poproś o dobranie gratów do kompa który masz. Chociaż cenowo o wiele lepiej wychodzi aio jeśli chcesz tylko cpu, z głośnością też może być różnie. Kiedyś chyba Linus testował co cichsze i wyszło że powietrzne chłodzenie.
  • Odpowiedz
@Shewie: aaa to aio masz na peczki testów przecież. Weź pod uwagę że dużo tych chłodnic aio jest zalewana jakimś szajsem i są aluminiowe. No i nie wiekszosc nie ma normalnych złączek i gówniane cienkie wężyki.
  • Odpowiedz