Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirasy i Mirabelki, mam taką sprawę. Byłem dziś na rozmowie w sprawie pracy na juniora programistę php.
Moje doświadczenie w programowaniu to kilka lat zabaw z arduino i rok nauki php po godzinach. Pracowałem kilka miesięcy w firmę seo. Firma do której chcę iść tworzy oprogramowanie tylko na własne potrzeby, więc żadnych klientów, działają na laravel i mają fajny sprzęt.

Przechodząc do meritum, koleś zapytał się ile chce zarabiać i jaki typ umowy. Ja że umowa o pracę i 3k na rękę.

Rekruter zaśmiał się na to 3k(że mało), i powiedział że umowę o pracę to nie bardzo bo później przez 5 lat nie będę mógł przejść na b2b u nich, więc na pewno od nich odejdę. Więc najlepiej b2b albo zlecenie. Zachwalał że mały zus na start i że ogólnie mega się opłaca. Powiedziałem że wstępnie mogę się zgodzić na umowę zlecenie na 3miesiące ale jeszcze poczytam.

I tu pytania do was. Kontrakt opłaca się bardziej mi czy im? Moje ulgi typu mały zus powinny ich interesować, czy mają mi dokładać pełną składkę? Jak się poważnie rozchoruje to zostaje bez kasy i z karami czy jak to wygląda? Te 5 lat to prawda? Nie mogę tego znaleźć. Te 3k na umowie zlecenie to bardzo mało? Bardzo głupio robię nie zgadzając się na b2b na start(boje się że mnie zwolnią)?

Znalazłem jeszcze takie coś, przez ostatnie 4 miesiące nie byłe nigdzie zatrudniony, (bez umowy płytki kładłem). Czy zakładając firmę będę musiał zapłacić ponad tysiaka kary na nfz.


Pytam anonimowo bo wielu ma mnie na czarnej liście ;)

#b2b #programista15k #php

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Dodatek wspierany przez: [Wyjazdy dla maturzystów](https://st.pl/$xvynkdla)
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: Przy takich kwotach tylko umowa o pracę (uop). Tutaj masz kalkulator: http://koszty-pracy.pl/ 5 lat bez przejścia na b2b to jest ich wymysł - nie ma czegoś takiego w prawie polskim.

Jeśli 3k to dla nich mało i im to przeszkadza to niech Ci od razu dadzą 6k na umowie o pracę. Proste negocjacje.
Oni Ci nie proponują dawać podwyżek przez te x czasu i już teraz boją się że
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lubie_programowac: jest coś pośredniego, jeśli na b2b będziesz pracować dla byłego pracodawcy (rok albo 2 wstecz to sprawdzają) to płacisz normalny zus, bez ulg
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:

Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że ci, co mówią, że minimum 8/10k trzeba zarabiać, żeby się B2B opłacało, to p------ą głupoty ;-)

Gdy ja zaczynałem i jeszcze nie było tych ultra niskich zusów dla nowych działalności, to opłacało się już przy około 5k kosztu pracodawcy (czyli 3k netto przy UOP), więc teraz tym bardziej. Proponuję wziąć kalkulator i sobie
  • Odpowiedz
PolnaŁania: Przy takiej stawce b2b absolutnie ci się nie opłaca. Dyskusyjną kwestią jest nawet to, czy przy dużo wyższych się opłaca (bo przecież nie tylko o pensję chodzi, ale także inne przywileje wynikające z umowy o pracę, chorobowe itd.). Firmie się bardziej opłaca z tego względu wypchnąć cię na b2b, tobie niekoniecznie.

umowę o pracę to nie bardzo bo później przez 5 lat nie będę mógł przejść na b2b u nich, więc na pewno od nich odejdę

A jaka gwarancja, że na b2b nie odejdziesz? Żadna. Argument z d--y, bo nie mógł ci powiedzieć wprost, że firmie się opyla bardziej b2b.

Zaakceptował:
  • Odpowiedz
@zakopiak prawdę rzecze. B2B jest opłacalne zawsze, przy małych pensjach jeszcze bardziej. Ja bym wolał robić na UoP biorąc 13k na rękę ;D

Z jedną rzeczą @zakopiak źle Ci powiedział - na wypadek L4 możesz mieć ubezpieczenie, powyżej 30dni będziesz też dostawał kasę z zusu jak zapłacisz sobie chorobowe. Zgodnie z prawem nie mogą zerwać z Tobą kontraktu z powodu choroby. Natomiast urlop płatny MUSISZ wynegocjować w umowie na papierze.
  • Odpowiedz
@adam-fischer-547727: Trochę nie doprecyzowałem. Z L4 to nie chodzi mi o kasę z ZUS, tylko o to, że jak masz rozliczanie np. dniowe, lub jak wspomniałem nawet godzinowe, to za dni kiedy jesteś chory nie dostajesz kasy w ramach kontraktu. Z drugiej strony można mieć tak, że dostajesz miesięczną stawkę niezależnie ile pracowałeś (polecam :D), co jest z kolei plusem, bo dostajesz zawsze 100% vs 80% na UoP.

powyżej 30dni będziesz też dostawał kasę z zusu jak zapłacisz sobie chorobowe.


@adam-fischer-547727: Tu muszę jeszcze sprostować - w przypadku JDG kasę z ZUSu dostajesz od pierwszego dnia zwolnienia. ;-) 30 dni to w przypadku UoP, gdzie najpierw płaci pracodawca. Wypadałoby też dodać, że ta kasa jest dużo mniejsza, niż się można spodziewać, bo jest liczona względem podstawy wymiaru składek, a nie
  • Odpowiedz
OP: @IdzieGrzesPrzezWies: @zakopiak: @lubie_programowac:
Te 3k, to była moja propozycja, wiem że to niewiele ale nie mam doświadczenia jako programista i mój github też nie jest jakiś super. 3k na umowie o pracę, on zaczął mówić o tym że to niewiele i lepiej żeby nie umowa o pracę bo są później problemy i jak już to umowa zlecenie. Więc zgodziłem się na tą umowę zlecenie na pierwsze trzy miesiące a później że pomyśle, ale cholera nie powiedziałem że jak zlecenie to nie chcę takiej samej pensji co przy uop a on sam już nie wracał do tematu tylko dalej mówił jak fajnie jest na własnej działalności.

W sumie była to bardzo dziwna rozmowa, głównie gadaliśmy o rodzaju umowy i trochę o programowaniu.

Do piątku mają dać mi znać co i jak. Na 100% nie podpiszę na dzień dobry kontraktu, bo wiem że pierwsze miesiące będę musiał nadrabiać braki w wiedzy, a denerwowanie się działalnością mi tego nie ułatwi. Najchętniej poszedłbym na uop i najwyżej po okresie próbnym na działalność ale tylko pod warunkiem że będę pewny że mi się to opłaca. Ewentualnie tą
  • Odpowiedz
@adam-fischer-547727: Sam fakt, że masz zapis o dniach wolnych oznacza, że wykonujesz pracę w wyznaczonym przez pracodawcę czasie, co zahacza o warunki wymagane do spełnienia definicji stosunku pracy.

KP, Art. 22 §1 Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.


Jeśli wszystkie te
  • Odpowiedz