Wpis z mikrobloga

Mireczki, jeszcze raz proszę tych z was, którzy mieli cokolwiek wspólnego z wojskiem w naszym kraju o udział w mojej ankiecie. Wasza opinia pomoże mi w pracy na studia. Jeżeli nie macie z wojskiem nic wspólnego, to pomóżcie mi, aby ankieta dotarła do jak największej ilości osób (ʘʘ)
#wojsko #studia #prawokarne #ankieta


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdaH7cR7yNZpbUQ2erblhtrtqcbWSIj5mfQni9haxnHpxe7Xw/viewform?usp=sf_link
terefen - Mireczki, jeszcze raz proszę tych z was, którzy mieli cokolwiek wspólnego z...

źródło: comment_ok2trxglB9K7HmP3i9SkqcLxu1PhKsL9.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@Kotniepies: To jest bez sensu, bo ankieta zakłada nakaz / przymus poddania się badaniu wariografem, a art, 192 wyraźnie mówi, że ma być zgoda badanej osoby. Jeśli badający wie, że badany przyszedł "bo mu kazali", to nie przeprowadzi badania.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Prezes_roku: Tak. Co do zasady badanie jest przeprowadzane za zgodą osoby badanej, ale np. w ABW wymaga sie poddania badaniom wariografem, jest to warunek konieczny, jezeli chce sie pozostać w stosunku pracy w tej agemcji. Poza tym służba w wojsku wlasnie polega na wykonywaniu rozkazów, często wbrew woli, zaś wykonania rozkazu można odmówić w wypadku, gdy jego wykonanie stanowiłoby przestępstwo. Wojsko poniekąd wypiera przejawy własnej woli, a samo badanie służy mi
  • Odpowiedz
ABW wymaga sie poddania badaniom wariografem, jest to warunek konieczny, jezeli chce sie pozostać w stosunku pracy w tej agemcji


@terefen: Idąc do tej instytucji godzisz się na to, więc niejako jest to zgoda na te badania. Nie jest to trzymana w najgłębszym lochu tajemnica, o której dowiadujesz się na minutę przed badaniem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Prezes_roku: Idąc do wojska godzisz sie wykonywać rozkazy przełożonego. Poza tym, ja wiem jak kształtuje się charakter prawny tych przepisów i tego rozkazu. Badanie służy temu, by poznać jaką wiedzą i intuicją wykazuja się inne osoby w społeczeństwie. Nadto nie ma wprost powiedzianego nic, że nie mozna wydac takiego rozkazu, a co prawem zakazane nie jest... Rozumiem więc rozterki osób opowiadających się za tym, ze można I za tym, ze nie
  • Odpowiedz
Idąc do wojska godzisz sie wykonywać rozkazy przełożonego.


@terefen: Pod warunkiem, że nie łamiesz nimi prawa. Czy to jest takie trudne? Na egzaminie na prawo jazdy egzaminator też nie może kazać ci wjechać pod zakaz, przekraczać dozwoloną prędkość, albo skręcić lewo jak jest nakaz w prawo. A jak przełożony jest takim durnym trepem, że wydaje rozkazy niezgodne z prawem, to jego miejsce jest przy miotle, a nie w mundurze.

nie ma
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Prezes_roku: Wszystko byloby spoko, ale to nie rozkaz ma stanowic przestępstwo, tylko czyn, którego mialby się dopuścić żołnierz, a poddanie sie badaniom wariograficznym przestępstwem nie jest (wiec przywołane przez ciebie przepisy upadły w tym aspekcie). Skoro nie widzisz miejsca na rozterki to patrzysz zbyt wąsko, jak sie okazyje badani nie maja zbytnio pewności co so rych regulacji, co orzesadza o tym, ze nie sa do końca latwe w interoretacji, co za
  • Odpowiedz
poddanie sie badaniom wariograficznym przestępstwem nie jest


@terefen: Nie jest, ale wg kk mają być dobrowolne. Wykonane pod przymusem są nieważne i nie mogą dowodzić ani winy, ani niewinności. W tej sytuacji to będzie rozkaz na zasadzie "każę mu, bo mogę". Jakby ktoś chciał się uprzeć, to może by próbował wyciągać jakieś utrudnianie śledztwa.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Prezes_roku: @Kotniepies: przede wszystkim te badania nie służą uznaniu osoby za winną, ale do zmniejszenia kręgu podejrzanych.

Nie jest, ale wg kk mają byc dobrowolne.


Dobrowolne ma byc poddanie sie takim badaniom i jest to regulacja z kpk, nie kk.

Dalej podkreślę, ze w wojsku wydawane sa różne polecenia, dlatego jestem w stanie sobiebwyobrazic taką sytuację.

@Kotniepies: ma zbadać czy regulacja jest intuicyjna, to jak rozumieją ją ludzie.
  • Odpowiedz
@terefen: w dalszym ciągu to bez sensu, w wojsku masz wykonać rozkaz, a nie je rozumieć

Może najpierw dowiedz się co jest istotną każdej armii od jakiś ...kuli tysięcy lat, a potem wnikają w wariografy.

Wariograf może być przydatny jedynie w celach weryfikacji potencjalnych kandydatów na dane stanowisko, ale pod warunkiem że to świeży narybek :p

Zupełnie nie kumam tego co kieruje tym twoim badaniem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kotniepies: Nie musisz rozumieć. Wariograf jest przydatny nie tylko w celach weryfikacji. Przevzytaj dokladnie przepis Art 192a kpk, potem zastanow się, czy nikt aby nie wpadł na to, żeby wydac rozkaz (bo przeciez jak sam wspomniałeś, w wojsku trzeba wykonać rozkaz, nie go rozumieć).
  • Odpowiedz
wszystko piękne i ładne w czasie pokoju :p


@Kotniepies: To żeś teraz wyjechał. Jeszcze zapomniałeś wspomnieć, że to obowiązuje tylko w Polsce.
A w kwestii wojny to masz prawo konfliktów zbrojnych, gdzie żołnierz odpowiada osobiście za popełnione zbrodnie wojenne, niezależnie od otrzymanych rozkazów.
  • Odpowiedz
w wojsku masz wykonać rozkaz, a nie je rozumieć


@Kotniepies: Musisz je rozumieć, bo nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania. Jak godzisz się na wykonanie rozkazu, który jest złamaniem prawa, to ponosisz za to odpowiedzialność, tak samo jak ten, co go wydał.

co jest istotną każdej armii od jakiś ...kuli tysięcy lat

XDD
No kiedyś to na ból głowy to wypędzali demony, a teraz to jakieś tabletki każą brać. Co
  • Odpowiedz