Wpis z mikrobloga

@Mcmaker: trochę #slowpoke ale teraz dopiero dokładnie przeglądam ten tag. Mam pytanie. Otóż na strychu mam coś podobnego tylko raczej jakiś szajs. Dostałem to jeszcze za dzieciaka żeby sobie na Księżyc popatrzeć a potem leżało w zapomnieniu i niedawno wygrzebałem i trochę w lato oglądałem. Księżyc nawet fajnie wygląda. U Saturna wyraźnie było widać pierścienie wokół malutkiej kuleczki i postanowiłem znaleźć Andromedę i tu jest problem, że za cholerę nie mogę
@Mcmaker: Widziałem mapki w internecie. Wzrokowo rzeczywiście dostrzegałem ją ale gdy jechałem w górę teleskopem to nic tylko jakieś niewidoczne gołym okiem gwizdy mi przemknęły :(
@xqwzyts: Namierzasz pierwsze Miracha, jest najjaśniejszy w tym obszarze i lecisz do góry do następnej jasnej gwiazdki, i jeszcze do góry do również jasnej gwiazdki a później odbijasz w prawo.

Ułatwieniem jest fakt, że te 3 gwiazdy łącznie z Mirachem są kolejno słabsze od siebie, ale nadal tak jasne, że nie można ich pomylić z niczym innym ;)
Mcmaker - @xqwzyts: Namierzasz pierwsze Miracha, jest najjaśniejszy w tym obszarze i ...

źródło: comment_zQSuaEF1dZcqsRIPE57ti2xQ5dTvn2gK.jpg

Pobierz
@Mcmaker: Do tej drugiej jeszcze dochodziłem, potem starałem się trzymać kurs w górę ale trop mi się urywał. Może to być kwestia źle dobranych okularów? Może za bardzo rozpraszają czy coś. Nie znam się na tym i wszystko robię na czuja. Zauważyłem tylko, że im mniejsze szkiełko tym większe powiększenie
@Mcmaker: szukacz to jest to odstające od tuby? Ok, to jak teraz będzie pogoda to postaram się znaleźć jeszcze raz. I drugie pytanie. Bardzo szybko namierzyłem Plejady. No i poza tym, że wyraźnie widać wszystkie jako białe kropki to nic więcej a u ciebie na zdjęciach wygląda zajebongo. To kwestia czasu naświetlania? Jak tak po prostu spojrzysz to też widzisz zwyczajne białe plamki?
@xqwzyts: Tak, przez teleskop widać w plejadach po prostu tylko gwiazdki :) Czas naświetlania robi swoje na fotkach ;)

Pamiętaj o tym, żeby szukacz zgrać z teleskopem, za pomocą trzech śrubek regulacyjnych w mocowaniu szukacza ;)

Jeszcze jedno, postaraj się poszukać Andromedy jak przestanie przeszkadzać Księżyc, podczas księżyca obserwacje galaktyk czy mgławic odpadają.
@Mcmaker: okej, z tym zgraniem szukacza bedzie problem bo ten teleskop długo stał na strychu i plastiki niektóre sie podkształcały i strasznie mi trzęsie obraz bo są luzy. Ale spróbuje.