Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
Zanim zadam swoje pytanie muszę się podzielić refleksją.


Otóż szukam taniego ekspresu do kawy i jeżeli wydaje Wam się, że znane forum elektroda reprezentuje wyższy poziom skrzywienia umysłowego to nigdy nie pytaliście o poradę miłośników kawy.
Kiedyś już zadałem pytanie w zbliżonej kwestii tutaj, ale że chodziło o mega tani ekspres kapsułkowy to odpowiedzi mnie raczej nie zdziwiły. W swoich ostatnich poszukiwaniach trafiłem na jakieś forum z kawą w nazwie. Temat - poszukiwanie ekspresu ciśnieniowego (kolbowy/kapsułkowy/automat) do kwoty 1000 PLN. Na prezent. Zanim lokalni kawosze pojadą po mnie jak Hajto po przechodniach, pozwolę sobie dać im radę - wbijcie sobie do głowy, że jeżeli ktoś szuka sprzętu za określoną kwotę to znaczy że najprawdopodobniej taki ma budżet. I prosi o polecenie sprzętu w takim właśnie zakresie cenowym. I, o ile można go uświadomić że kawa z takich urządzeń będzie smakowała tylko trochę lepiej niż ta ze stacji BP, to można równie śmiało założyć że nie będzie korzystał z rad kupienia sprzętu 2-3 razy droższego. A teraz cicho i lecimy dalej.
Sam tematów na tym forum nie zakładałem bo znalazłem kilka już wypełnionych po brzegi masą odpowiedzi. Przykładowa wymiana postów:

"Hej, polećcie jakiś ekspres kolbowy do 1000".
Odpowiedzi?
"Zapomnij"
"W tej cenie nie napijesz się dobrej kawy"
"Już taniej wynająć mongolskie dziecko do przeżuwania ziaren kawy i zalewać tak przygotowaną miazgę wodą podgrzaną w zagotowanych z bólu dupach kawoszy po zobaczeniu takiego tematu, koniecznie w dripperze z wypiekanego cielęcego gówna z filtrem tkanym z włosów małych Szwedów"

Gość - założyciel tematu - próbował się ratować pisząc dokładnie to co ja wyżej - interesuje mnie najlepsze co może być w podanej cenie nawet jeżeli Wasze wrażliwe gardła nie są w stanie przełknąć naparu z tego urządzenia. Niestety karuzela już się nakręciła i w zasadzie nikt nie zwrócił na niego uwagi.
"Dołóż trochę i kup Kawiator 3000"
"Kawiator 3000 to gówno! Kup używany Zaparzacz 669. Jak znajdziesz dziurawy to w tej cenie się zmieścisz a za drugie tyle go sobie naprawisz"
i tak w ten deseń. Niemniej trafiłem na jakiś trop (bo odpowiedzi z RiGCZem też się zdarzały) - "W tej cenie możesz kupić jakieś złomki ale za nieco więcej możesz mieć już coś w miarę rozsądnego - Kawonator 7 i 3/4". No to siup - google i niestety (w kontekście moich możliwości) cena o 70% wyższa niż mam budżet. Ale w wynikach jest też link do tematu na moim ulubionym kawowym forum :D I tam już dowiedziałem się że Kawonator 7 i 3/4 niestety przysparza samych problemów. Bo fabryczne elementy są nie takie jak trzeba. Mało tego. Po zrobieniu kawy, o zgrozo, w "kawowym ciastku" wyciągniętym z kolby widać KANALIKOWANIE. Powiem wam, że zamarłem. Co prawda nie wiem co to jest kanalikowanie kawowego ciastka, ale jak to możliwe że ten zajebisty ekspres robi takie rzeczy! Brnąłem dalej przez wątek i okazało się, że jest ratunek - można wymieniać poszczególne elementy i kawa zaczyna wychodzić jako taka. Tyle, że w cenie uwzględniającej rosnące koszty można już mieć kolejny fantastyczny model Naruchiwatorkawy 007, więc po co w ogóle zawracać sobie głowę czymkolwiek innym. Gość który zakładał temat został bez sensownej odpowiedzi i pewnie dalej ciśnie rozpuszczalną z Lidla, bo nie stać go na kawę z ekspresu.

Zapytacie mnie jaki jest morał z tej historii? Raczej prośba o RiGCZ dla tak postępujących. Ja rozumiem, że smakosze kawy muszą wyczuwać w aromacie czarnego naparu zapach fifraków spod paznokci hinduski która zbierała ziarna na ich kawę, ale są też tacy jak ja - nie posiadający grubej kasy, chcący się napić przyzwoitej filiżanki kawy i szukających w związku z tym porady.

-----------------------------------------

A wracając do tego z czym do Was przyszedłem - proszę o poradę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ekspres nie droższy niż 1000PLN. Sam w domu używam DE'LONGHI ICONA VINTAGE ECOV 311.BG i, kawosze trzymajcie kapelusze, JESTEM Z NIEGO ZADOWOLONY! Nie zepsuł się od nowości a mam do ładnych parę lat, kawę - jak na nasze domowe potrzeby - robi przyzwoitą. Jedyny mankament to to, że jest bardzo głośny i mocno wibruje przy parzeniu kawy. Pytanie czy w tej cenie (kosztuje około 600) albo trochę wyższej (stąd limit 1000) można dostać ciekawszą propozycję. Czy to będzie kolbowy, czy na kapsułki, czy (pół)automat - nie ma znaczenia. Sprzęt na prezent dla osoby blisko wieku emerytalnego która pija kawę głównie czarną, ale czasem ma też gości ( ͡° ͜ʖ ͡°), przeciętnie kawa do trzech, czterech razy dziennie. Ma teraz stary ekspres kolbowy który działa mocno średnio (dlatego zazwyczaj używa drippera Hario V60) stąd pomysł na zmianę. Jakiś czas temu wspominała o ekspresie kapsułkowym ze względu na wygodę (w zbliżonej do limitu cenie znalazłem DeLonghi Nespresso Lattissima Touch EN560 który ma mój znajomy i jest z niego zadowolony). Oczywiście kapsułkowość ekspresu nie jest żadnym priorytetem. Ważne żeby był w miarę solidny, prosty w obsłudze, nie zabierał mnóstwa miejsca i robił względnie przyzwoitą kawę. Oczywiście przez pryzmat ceny. Co na to wszystko Mirabelki i Mirki miłośnicy kawy i użytkownicy tanich ekspresów?

PS. Tekst wyżej to autentyczne (poza nazwami ekspresów) rewelacje wyciągnięte z forów kawowych okraszone moim wrodzonym szyderstwem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kawa #ekspresdokawy #cokupic #opowiescizdupy
  • 7
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kulek1981: Do tej pory żyłem z przekonaniem, że prezenty powinny być nowe. 60 lat to jeszcze nie taka starość jakby się mogło wydawać ( ͡~ ͜ʖ ͡°) Mimo wszystko w automacie jest trochę zabawy z czyszczeniem ci jakiś czas. No i chyba sporo miejsca zajmuje.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@zagu: Powiem Ci że nie. Dla starszej osoby polecał bym krupsika w takim razie. Bez cappuchinatora, ze zwykłą rurką pary. Są małe, ładne, łatwe w utrzymaniu czystości i wystarczy zrobić serwis uszczelek co ~4000 kaw.
Najtańsze znajdziesz za 1100 w euro i media.
Jest też delonghi w tej cenie, ale w nim jest wyjmowalny zaparzacz i to może nie każdemu pasować, by go czyścić co jakiś czas.

Np. ten :
https://m.euro.com.pl/ekspresy-cisnieniowe/krups-ea8108.bhtml
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zagu: no to skoro używa drippera, pija zwykle czarne kawy i ma gości (więc przydałoby się robić więcej kawy naraz) to nie lepiej po prostu kupić przelewowy? W coffeedesk masz Melitta Aromafresh czyli przelewówka z wbudowanym młynkiem. Nic nie trzeba czyścić, wystarczy tylko włożyć a potem wyciągnąć filtr i kosztuje 450 złotych. Resztę wydaj na jakieś wysokojakościowe kawy a nie czibo czy inne lawacce.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@to_jest_chyba_kurcze_zart: Właśnie chodzi o to, że przelew robi sobie przez drippera a lubi też kawę "z ekspresu". Ja wiem, że dla smakoszy to ja to jakieś herezje pewnie głoszę, ale to dla zwykłego zjadacza chleba ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz