Wpis z mikrobloga

#budownictwo #remontujzwykopem

Dobra, amatorka here.

Tynków nigdy nie kładłem więc się nie znam, ale chce ogarnąć to sam po taniości. Nie musi wyjść równo i profesjonalnie, to pomieszczenie gospodarcze. Wylewkę w tym budynku zrobiłem sam i wyszło całkiem ok na moje potrzeby więc myślę, że i tu sobie poradzę choć dobrze, jak ktoś w temacie się wypowie.
Mamy to co na zdjęciu, budynek z lat 50 - stara obora, stad stan jaki jest, sporo zaschniętej pleśni, tynk oblatuje, zaprawa w murze się wykrusza.

Mój plan jest taki.

1) obkuć wszystko ze starego tynku
2) wyczyścić szczotą
3) dać jakiś grunt (uniwersalny/głęboko penetrujący)
4) zrobić samemu tynk cementowo-wapienny w proporcjach 4:1:1 (piasek-cement-wapno)
5) uzupełnić tym tynkiem większe ubytki pomiędzy cegłami (bądź czymś innym?)
6) zrobić obrzutkę, zatrzeć i tyle
7) za miesiąc jak wyschnie konkretnie wybielić wapnem bądź kupić jakąś gotową, białą farbę.

Przed malowaniem ścian już otynkowanych chcę jeszcze pomalować sufit i położyć oświetlenie. Również obczyszczenie->grunt->farba ewentualnie bielenie wapnem jak kiedyś.
Dobrze myślę, czy #!$%@??

Czy może zdecydować się na gotowy tynk i wlepiać siatkę? Dodam, że takie tynki bez siatki, cementowo wapienne były kładzione u mnie w domu 25 lat temu i do dzisiaj ani w piwnicach, ani w domu nic nie odpadło pomimo braku siatki.
Tutaj obleciało, ale to raczej ze względów, iż przez jakieś 40 lat panowała tam mega wilgoć i syf z powodu hodowli zwierząt, do tego nie było ocieplenia z zewnątrz które teraz już jest. W innych budynkach się to trzyma.
rzeznia22 - #budownictwo #remontujzwykopem

Dobra, amatorka here. 

Tynków nigdy ...

źródło: comment_1pOaGN1YFvWIc6RhbN5joHGQgzoLal51.jpg

Pobierz
  • 28
@murarz13: Mam teraz sporo wolnego czasu a nie za dużo kasy ;)

@WiesniakzPowolania: No właśnie myślałem to opryskać czymś od grzyba. Suche jest w cholerę od 20 lat kiedy nie ma tam już hodowanych zwierząt i jest ocieplone z zewnątrz. W sumie całą zimę jest tam lekki przewiew i na plusie.

Ja sie nie znam ale tej scianie bym nie ufał. I to bardzo


@SSKW: To ściana z podwójnej
@rzeznia22: Nie gruntuj. Sam jestem na etapie tynkowania i nie jest zalecane gruntowanie, od tego jest szpryc który robi powłokę szczepna. Podaje przepis na szpryc który testowo robiłem u siebie i twardy jak #!$%@?.

Szpryc - 3.5 wiadra wody, wiadro wapna, 1.5 wiadra cementu, 6 wiaderek piasku. Wiadro 20l. Wapno proszkowane. Ja szpryc rzucałem tynkownica pneumatyczna z alledrogo i idzie szybko, zobaczymy jak z tynkiem ale yt mówi ze nie będzie
@Sckb: Wydaje mi się ze bez szprycu cegła będzie szybko ciągła wodę z zaprawy co będzie prowadzić do jej szybkiego schnięcia i pękania. Trudniejsza będzie tez praca na takiej zaprawie. Ale tylko mi się wydaje, bo nigdy nie tynkowalem i ta cześć dopiero przede mną.
@rzeznia22: Ja bym proponował dać więcej wapna 1:2:6 (cement, wapno, piasek) to będzie łatwiej przyklejać się do ściany przy rzucaniu a mocny tynk i tak wyjdzie (chyba że masz piasek żółty z glinką to wystarczą twoje proporcje (u nas już nie szło kupić żółtego, tylko biały oferują na składach)
@darek-jg: Mam do wyboru i biały i żółty z glinką, tylko każdy mówi, że biały lepszy - już sam nie wiem, jeśli żółty lepszy to wezmę taki bo jest nawet tańszy. Doświadczenie mam zerowe w tych tematach, więc nie wiem który lepiej się nadaje.
@rzeznia22: Żółtym lepiej się robi tyle że trzeba siać bo kamyki się trafiają ale glinka poprawia plastyczność i nie trzeba dawać dużo wapna. Ale jak nie masz odpowiedniego sita to co zaoszczedzisz na piasku i wapnie wydasz na jego zakup i bedziesz musiał siać.
@dzazzio: @Sckb: @darek-jg: @WiesniakzPowolania: @murarz13:

A wy co byście dali? W sensie co jest lepsze.

Dawać grunt -> szpryc -> tynk właściwy

czy zrobić grunt -> tynk właściwy

a może szpryc -> tynk właściwy.

Widzę ile fachowców tyle pomysłów. Jak chatę u mnie stawiali to chyba w ogóle nikt nie stosował czegoś takiego jak grunt a jednak jakoś się wszystko trzyma i nie odpada. Sam nie wiem.