Wpis z mikrobloga

Co sądzicie? Czy nisza jest przereklamowana i każdy się zachwyca bo kosztują dużo?


@Alver: To tak jakbyś pytał czy samochody są przereklamowane bo dużo kosztują a masz przecież rower.
Żeby cos zdyskredytować trzeba to najpierw poznać a nie znajdować film pod swoją tezę.

Osobiście w miarę lubię Arona bo ma swój świat, swoje podejście do perfum gdzie bardzo ważne są dla niego uczucia jakie zapach wywołuje.
Ostatnio pocisnął po większości zapachów
@SnoobDuog: Gdzie tu jest teza? Gdzie dyskredytowanie?Zapytałem co sądzicie, bo ja właśnie odniesienia nie mam bo startuje z tym hobby.

Czy wszyscy tu na tagu to fanatycy którym TA PERFUMA zalewa oczy i mózg i od razu muszą atakować?

Ja doceniam tego ziomka za inne podejście.
Ale jeśli mówi wprost, że coś jest zupełnie nie warte pieniędzy to jak to inaczej zinterpretować?
@Alver: wypowiada się jak ktoś kto ma ogromną wiedzę o procesie i składnikach (sam jest perfumiarzem). czasami dziwi jego brak obeznania w popularniejszych zapachach i niby wącha je po raz pierwszy, ale bardzo przyjemnie ogląda mi się serię fragmentala z nim właśnie.
@Alver: Dam Ci jeszcze jedną radę:
Na recenzentach z YT można mniej lub bardziej się opierać, ALE
Najpierw trzeba obejrzeć kilkadziesiąt recenzji danego youtubera, sprawdzić (powąchać) te wszystkie zapachy
I wtedy jeśli Twój gust pokrywa się w znacznej mierze z jego gustem, i youtuber powie Ci że coś jest gówno a coś dobre a Ty nie masz gdzie tego sprawdzić chwilowo, jest spora szansa że będzie jak mówił. Tylko trzeba jeszcze
@Alver: nieraz testował coś z papierka i mówił "uu pachnie jak generyczny dior", przy czym wąchał chyba Aventusa czy coś innego z "popularnej niszy". wydaje mi się, że ten typek powinien mieć przewąchane setki zapachów i w miarę kojarzyć je z zamkniętymi oczami. no ale może właśnie tyle przewąchał i mu się już wszystko myli.
@Alver: Gość ocenił zapach i mu się nie podoba. Ty postawiłeś pytanie na podstawie jednego filmu i jednej oceny o nieopłacalności niszy...
Nie oglądam takich rzeczy bo szkoda czasu. Wchodzę na pierwsze lepsze forum i będę miał parę stron recenzji i ocen.
Osobiście sprawdzałem sporo perfum i znam zapachy po ponad 10 zł/ml, które są #!$%@?. Znam też takie po 0,3 zł/ml, które są świetne.
@SnoobDuog: OK. Zgadzam się z tym co piszesz.
@Minishcap: Po prostu chciałem usłyszeć zdanie wypokowej społeczności na ten temat. Film był tylko iskierką. Nie ma być dowodem ani wyrocznią lub nawet wykładnią.
Czy faktycznie da się zrobić dobry zapach tanio? Żeby nie było czuć taniej chemii?
@tommie-182: to mnie uderzyło na samym początku że gość mówił, że prawie żadnych z popularnych zapachów nie wąchał/nie zna.
Czy faktycznie da się zrobić dobry zapach tanio? Żeby nie było czuć taniej chemii?


@Alver: IMO i tak i nie.
Maison Francis Kourkdjian w dużej mierze operuje na aromamolekułach i mniej na naturalnych olejkach. Jego perfumy to doskonały kunszt mistrza jeśli chodzi o ukrycie faktu chemii na jakiej bazuje. Naprawdę sprawdziłem całe jego portfolio i chyba dwa razy zdarzyło mi się poczuć w bazie chemiczny wydźwięk.
Innymi słowy trzeba mieć talent
@Alver: Jemu się nie podoba 90% zapachów ¯_(ツ)_/¯ pomijam już fakt, że ja rozpoznałbym większość tych zapachów nawet z papierka a on się krzywi i wyglada jakby ich nie znał. Czy udaje? Być może, ale no nie wierzę że ktoś kto zna perfumy od podszewki nie rozpoznaje np Interlude czy Enigmy. Mam na myśli jego blind testy z Chrisem. Chciałbym poznać jego zapachy i zobaczyć jakie to są zajebiste po tym
@alvaro1989: @Alver: dokładnie, przyjemnie się ogląda i z ciekawością słucham co tam powie o zapachu, ale z reguły trochę gość #!$%@? xd jak naprawdę skupicie się na jego opisie perfum które wącha to wyglada to tak:

Zapach jest ..... dobrze zblendowany..... (wącha) znaczy chodzi mi ze (wącha) jak masz zapach ....... (zastanawia się) to (pokazuje cos rękoma) ten zapach niewiem czy wiesz o co mi chodzi .....(zastanawia się) jest spójny
@Alver: @alvaro1989: Perfumiarze rzadko noszą perfumy, więc mógł tego nie znać.
Jest jeszcze takie zajęcie jak ewaluator perfum, który ocenia czy np perfumy mogą się spodobać klientom.
Perfumiarze mają znać materiały, a niekoniecznie wszystko na rynku.
Nisza niszy nie równa, są różne kreacje, może ta akurat mu się nie podoba.
@alvaro1989:@uwielbiamnalesniki: Mam podobnie jak wy.
@asique: To jest ciekawe, bo ja jak robię coś zawodowo to szukam porównania do tego co robią inni, inspiracji i punktu odniesienia. Czy oni robią to aby się nie inspirować i żeby nie mówiono im, że robią klony?
@asique: No to niech noszą rzadko, ale ja np rozpoznam bez problemu zapachy których nigdy nie nosiłem to czemu on nawet tego nie potrafi? Mówisz ze maja znać tylko materiały. No nie zgodzę się bo to tak jakby projektant mody znał się tylko na surowcach a nie znał najsłynniejszch projektów albo jakby architekt nie znał ciekawych istniejących budynków. Trzeba wiedzieć co się dzieje w branży. Dlatego koleś momentami jest mało wiarygodny.
@Alver: @alvaro1989:

Proces robienia perfum wygląda trochę inaczej.

Mianowicie, perfumy są zamawiane.
Firma zamawiająca przygotowuje brief, perfumiarze w zespołach przygotowują kreacje, ewaluator ocenia zgodność z briefem i wyobrażeniami klienta, panel badający ocenia czy są ok i jeśli tak, to sprzedaż, jeśli nie, poprawka.

Dużo też perfumiarzy robi perfumerię funkcjonalną, czyli zapachy do detergentów.

Pewnie, że znają klasyki, ale nie muszą znać wszystkiego.
I nikt też nie chciałby się przyznać do
@Alver: Dodam, że najwięcej wolności mają perfumiarze niezależni, ale oni odpowiają wlasnym majątkiem za sukces czy porażkę zapachu.
Może znani perfumiarze mogą realizować wlasne wizje, ale do tego trzeba się wybić z rzeszy perfumiarzy funkcjonalnych