Wpis z mikrobloga

Mam zamiar wynająć lokal, którego właściciel nie może stawić się osobiście w celu jego podpisania (przebywa za granicą). Jakich dokumentów powinno wymagać się w takiej sytuacji od osoby, która w jego imieniu okaże mi umowę do podpisania? Wynajmujący wspominał coś o kopii oryginalnej umowy, którą uprzednio sobie przygotował (zawiera wyłącznie jego podpis), ale wydaje mi się to wątpliwe. Jakieś poświadczenia notarialne upoważnień? Dokument potwierdzający prawo do lokalu?

#pytanie #pomocy #prawo #poradyprawne #wynajem #pytaniedoeksperta
  • 8
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@informatyk: wg mnie nie trzeba. Dodatkowo zgarnalbym ewentualnie oswiadczenie wlasciciela o prawie do wladania lokalem. Gdy wynajmujesz mieszkanie bezposrednio z wlascicielem tez nikt nie wymaga notariusza
@wojteksrz: ale gdy wynajmujesz bezpośrednio, to druga strona może okazać Ci swój dowód osobisty. Jeśli otrzymujesz tylko pełnomocnictwo z podpisem, to nie masz 100% gwarancji, że podpis jest prawdziwy.
@wojteksrz: racja, i wtedy najemca ma problem. Ale oszust może nie być przygotowany na prośbę o okazanie dowodu i będzie kręcił, co da potencjalnemu najemcy uzasadnione podejrzenie, że coś jest nie tak.
@wojteksrz: o mieszkanie. Całkiem możliwe, że się czepiam i przesadzam, ale jak patrzę na ogłoszenia i podejmuję negocjacje z potencjalnymi wynajmującymi, to oni przesadzają jeszcze bardziej. Kto to widział zapisy w stylu "najemca jest zobowiązany utrzymywać porządek w mieszkaniu", a w innym punkcie zapis, który grozi wypowiedzeniem umowy za nieprzestrzeganie tego. xD