Wpis z mikrobloga

5 dni temu zakupiłem sobie książkę do nauki niemieckiego (A1), przerobiłem kilka stron, natrafiłem na rodzajniki i dowiedziałem się, że one są trudne i nawet niektórzy rodowici niemcy mają z tym problemy, ale później miałem lekcję z rodzajnikami okreslonym i nieokreslonymi, ein/eine itp.. I tu zaczyna się problem, nie wiem czy to trzeba wszystko zapamiętać czy się tego nauczyć, bo jak narazie to sobie odpuściłem bo totalnie nie ogarniałem o co chodzi, już zauważyłem duży minus samodzielnej nauki.. #jezykiobce #jezykniemiecki #naukajezykow
  • 11
@Mzil: Ale denerwuje mnie takie coś, że nie wiem dlaczego to się odmienia na to, a to na to. Samych rodzajników da się jakoś nauczyć, ale te "ein", jak to odmienić to totalnie nie ogarniam..
@Platinii: rodzajników der, die, das trzeba się nauczyć na pamięć, ale nie przejmuj się - poza kilkoma przypadkami, to nawet jak użyjesz złego to użytkownik języka cię zrozumie. Co do rodzajnika nieokreślonego to używasz go w zależności czy to der, die, das - ein, eine, ein. Ogólnie to w niemieckim jest sporo gramatyki i np. rodzajniki nie pokrywają się z polskim rodzajem, co może wprowadzać zamieszanie. Ale będzie dobrze, powodzenia!
@Platinii: Jeżeli chodzi o ich naukę to nie jest to prawdą, że trzeba się ich wszystkich nauczyć na pamięć. Warto przeczytać reguły dot. dopasowywania odpowiedniego rodzajnika, zarówno dot. rodzajników nieokreślonych jak i określonych. Nie jest ich dużo, większość z nich to czysta logika i nic więcej. Poza tym pomocną może być rozpiska końcówek rzeczowników, które wskazują na konkretny rodzaj. Tu przykład: https://avodaf.org/tag/endungen/ Niemiecki nie jest taki zły jakby się mogło wydawać
@Platinii:
der - ein
die - eine
das- ein
der die das używasz jeśli mówisz o jakieś rzeczy którą już znasz, widziałeś, kojarzysz. Np. Der Hund, ten pies. Die Lampe. Ta lampa.
Jak byś napisał Ein Hund, to wychodziło by że "jakiś pies", czyli nie wiesz jaki. Po prostu jakiś pies. Ogólnie artkikelami aż tak bym się teraz nie przejmował, naucz się tyle ile będziesz wstanie i tyle. Z czasem będą