Wpis z mikrobloga

Nocne przemyślenie, nie znalazłem odpowiedzi na nie w Google. Nigdy nie strzelałem z czarnoprochowca.

Dlaczego w rewolwerach czarnoprochowych, konieczne jest naciągnięcie kurka przed oddaniem każdego strzału? W zabawkach na kapiszony, 'kurek' jest odciągany równolegle do naciskania na spust, i opada gdy język spustu jest w położeniu końcowym.

Dlaczego takie rozwiązanie nie zostało zastosowane w prawdziwej broni? A jeżeli zostało, to chyba nie zyskało większej popularności, prawda?

#bron #strzelectwo #kiciochpyta #rusznikarstwo
  • 7
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 19
@Reevo: poczytaj o SAO I DAO, rozwiązanie jest stosowane powszechnie, tylko w epoce czarnoprochowcow go jeszcze nie było.
  • Odpowiedz
@Reevo było rzadko stosowane w erze czarnoprochowców, bo było powszechne przeświadczenie, że taki tryb strzelania jest mało stabilny i niecelny. Po za tym mechanizm pozwalający na takie strzelanie wymyślono u ich schyłku.
  • Odpowiedz
@Reevo: Ależ oczywiście takie rozwiązanie jest stosowane w broni czarnoprochowej, ale takiej która wymaga pozwolenia i zazwyczaj jest na amunicję scaloną.

Bezpozwoleniowa broń czarnoprochowa to repliki broni wyprodukowanej przed 1885 rokiem, kiedy to takie rozwiązanie nie było powszechne. W późniejszym okresie sporo się pojawiło rewolwerów double action.
  • Odpowiedz
@Reevo: Koledzy już odpowiedzieli, a ja dodam jeszcze, że strzelanie z samonapinaniem (double action), choć jest na pewno dobrym rozwiązaniem przy strzelaniu bojowym / obronnym, może wpływać negatywnie na wygodę i celność. Na zawodach sportowych w strzelaniu statycznym posiadacze rewolwerów będą napinać kurki ręcznie, mimo posiadania mechanizmu samonapinającego. W trybie DA siła, którą trzeba wywrzeć na spust jest o wiele większa, ponieważ trzeba pokonać opór sprężyny kurka, a droga którą musi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@Reevo: nikt jeszcze nie napisał, że SAO da się obsłużyć 2 płaskimi sprężynami i nacięciami na kurku (czyli kowal to uklepie od bidy) a DAO - już nie. To też robi różnicę
  • Odpowiedz