Wpis z mikrobloga

Przy przysiadach sztanga powinna chodzić pionowo - bez odchyleń w żadną stronę. U mnie wygląda to tak, że przy schodzeniu idzie delikatnie do przodu (po prostej) i wraca takim bananem zawijając po drodze jeszcze trochę do przodu wg. bar sense - z każdym powtórzeniem bardziej.
Wcześniej miałem nagrania, jak przy podłożonych pod pięty krążkach ruch był bardziej pionowy, ale i na sztandze było mniej (niestety wykasowane). Problem w tym, że ja mam wystarczającą mobilność żeby siadać bez krążków pod piętami, ale coś jest kurna nie tak.
Ostatnio dla wygody obniżyłem trochę sztangę, ale raczej to nie jest "pełny" low bar i zacząłem stawać szerzej - zniknął ból/dyskomfort w stawie biodrowym.
Jestem wysoki (194) i może te moje proporcje nie są idealne do przysiadów, ale wolałbym w pewnym momencie nie wywalić się na ryj ze sztangą. XD Staż - niecałe pół roku, przysiad od zawsze słaby i miałem od niego przerwę.

Także ten - macie jakieś rady, tipy, co można zrobić żeby było poprawnie?

W komentarze wrzucę zaraz jakieś screeny z tego, co mam jeszcze na telefonie.
#mikrokoksy #silownia #mirkokoksy
  • 21
@CinuLNS: ta, na dzień dobry to może nie trzymaj tego na łopatkach to Ci się lekko oś zmieni. Powiedziałbym żebyś spróbował z mniejszym obciążeniem ale przy 194cm 90kg to jest mało ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
@vizori: Byłoby najłatwiej, ale jakoś mi nie leży wrzucanie mordy na ten portal XD
@mapache: Ruch sztangi jest zaznaczony tą czerwoną linią na ostatniej fotce
@chilon: Tzn? Jeszcze niżej spróbować to opuścić? A co do ciężaru - wiem, ale specjalnie nie ładuje więcej, bo chcę się najpierw nauczyć poprawnego ruchu. BP mam mocniejszy niż siady ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@CinuLNS: Jak niżej? To powinno wisieć na barkach Ty to masz na łopatkach a przynajmniej tak wygląda. Zasadza działania dźwigni i swoim ciężarem równoważysz sztangę idąc do przodu.
Byłoby najłatwiej, ale jakoś mi nie leży wrzucanie mordy na ten portal XD


@CinuLNS: Przecież zablurowanie mordy apką na telefonie to nie jest nie wiadomo jaki wysiłek
@chilon: No to jeśli dam wyżej, na barki, to nie spowoduje jeszcze większego wychylenia do przodu? Czy może wtedy powinno mi być łatwiej utrzymać bardziej pionową pozycję i bym się tak nie składał?
@vizori: Rzeczywiście, XXI wiek, daj mi chwilę
@CinuLNS: najprostszy sposob ktory zawsze dziala to przy wstawaniu pchaj mocno sztange plecami jakbys chcial ja zrzucic za siebie :) i zaczynaj ruch jak juz bedziesz mial sztange nad srodkiem stopy, musisz znalezc srodek ciezkosci bo bedziesz lecial na palce
@CinuLNS: Na moje to masz problemy z hip-hinge, to wygląda jakbyś zaczynał siad z kolan zamiast z biodra. Na Twoim miejscu stanąłbym trochę szerzej i starał się skupić na utrzymaniu goleni odrobinę bliżej pionu. Porób trochę wall squatów, będzie Ci łatwiej to zrozumieć
@vizori: OK, dzięki - spróbuję zwrócić na to uwagę następnym razem, chociaż wydaje mi się, że to leci z biodra jednak. Może spróbuję trochę bardziej wyprostować tułów skoro raczej problemem nie jest umiejscowienie sztangi, pozycja pleców czy praca stóp.
Bo jak rozumiem, chodzi Ci o zaczynanie samego wstawania, a nie schodzenia na dół?
@Seba_Kot: Tempo i pauzy na pewno do ogarnięcia - mam zamiar to wprowadzić od następnego treningu.
I chyba widzę, o którym momencie wyprowadzania kolan mówisz - już w całkowicie ostatniej fazie schodzenia na dół? Może w takiej sytuacji nie powinienem schodzić tak nisko, ale czy wtedy nie ograniczę za bardzo zakresu ruchu?