Wpis z mikrobloga

Czy prowadzenie działalności w branży IT na zasadzie zatrudnienia ludzi na UoP na najniższą krajową, plus reszta na umowę zlecenie jest mega Januszpolem, czy sposobem na obejście systemu i tym samym zapewnienie pracownikom wyższej stawki netto (w porównaniu do całości na UoP przy tej samej kwocie brutto)? Czy spotkaliście się z taką formą? Ja swego czasu pracowałem w takiej firmie i myślałem, że to specyfika tej firmy, ale ostatnio dowiedziałem się, że znajomy też z IT pracuje dokładnie na takich samych warunkach. Co myślicie?
  • 7
  • Odpowiedz
@Programista_Humanista: To zależy. W małych firmach chyba jest najczęściej spotykane b2b, ale słyszałem, że od kiedy państwo zaczęło bredzić o teście przedsiębiorcy, to zaczęło się pojawiać więcej takich konstrukcji umów jak ta, o której mówisz.
Osobiście cieszę się, że pracuję w dużej korpo, gdzie praktycznie wszyscy mają umowy o pracę.
  • Odpowiedz
@WaveCreator: akurat w poprzedniej firmie, gdzie miałem taki twór, pracodawca nie zgadzał się na b2b ze względu na kontrakty z klientami, którzy wymagali pracowników zatrudnionych na UoP. A jak myślicie, czy to jest fair w stosunku do pracowników? Dla mnie było to spoko do czasu gdy skończyłem studia (wiadomo lepsza kasa do ręki), ale coraz dłużej myśląc na ten temat - w przypadku jakiegoś nieszczęścia i dłuższego chorobowego, zasiłek dostaje się
  • Odpowiedz
@samarin: Tak, cieszę się, bo nie muszę się martwić o milion pierdół, które miałbym na głowie przy umowie b2b.
Cenię sobie prawo pracy i to, że jestem chroniony przed #!$%@? mi grubej kwoty za ewentualny błąd. No i nie jestem kucem.

@Programista_Humanista: Moje zdanie jest takie, że dla szeregowego pracownika zawsze UoP jest lepsza (chociaż umowa zlecenie chyba teraz jest coraz bardziej podobna do UoP). B2B jest super jeśli rzeczywiście
  • Odpowiedz
@WaveCreator: Rozumiem, ale z drugiej strony, z perspektywy pracownika B2B prawie zawsze daje możliwość większej kwoty netto przy wypłacie (w stosunku do UoP). Do tego dochodzą ulgi ZUS na start i możliwość różnego rodzaju odliczeń po założeniu firmy - np. VAT przy zakupie telefonu, itd.
  • Odpowiedz
@Programista_Humanista:

większej kwoty netto przy wypłacie

Z której musisz opłacić księgową, ubezpieczenie zdrowotne itp. itd. Opłacalne, ale dopiero gdy na UoP masz minimum 5-6tys. netto.


możliwość różnego rodzaju odliczeń po założeniu firmy - np. VAT przy zakupie telefonu, itd.

To są rzeczy, z których skorzystasz raz na ruski rok - chyba, że zamierzasz co miesiąc zmieniać telefon. Poza tym jeszcze 10 lat temu ludzie wrzucali co się dało w koszty, ale
  • Odpowiedz
@WaveCreator teraz pracuje w korpo na UoP, chciałem poznać opinie Mirasków, jak to wygląda, tym bardziej, że przepisy się ciągle zmieniają i nie wiadomo kiedy, ale pewnie docisną prowadzących JDG, np. poprzez jakiś quasi test przedsiębiorcy (pewnie pod inną nazwą, żeby się źle nie kojarzył).
  • Odpowiedz