Wpis z mikrobloga

Mój pierwszy wypiek #pizza #napoletana
Zawsze robiłem pizze źle, ze zbyt dużą ilością drożdży (20g na 4 placki) a zbyt małą wody. Drożdże zgodnie z przepisami startowałem cukrem, potem szybki węgorz w mikserze i po 15 minutach ciasto stało pod ściereczką i rosło. Tak godzinkę-półtorej, potem kulki 30 minut i wałkowanie. A musiałem wałkować bo nigdy nie chciało się rozciągać.

Ostatnio dostałem kamień do pizzy i trafiłem dzięki poleceniu @nickjaknick na grupę Klub Miłośników Pizzy, gdzie robią głównie Napoletane.

Zrobiłem ciasto zgodnie z wytycznymi kalkulatora, na mące Basia tipo 00 302g, do tego 181ml wody, 1g drożdży, 9g soli i 8g tłuszczu. Najpierw ciasto stało na blacie ponad godzinkę, później w lodówce przez 16h a na koniec 5h na blacie w formie kulek, oczywiście pod przykryciem. Udało mi się to z małymi problemami porozciągać i względnie uformować. Piekłem w piekarniku na 250C przez 5 minut. Zdjęcia w komentarzach.

Czeka mnie jeszcze dużo pracy żeby opanować sztukę robienia dobrego placka, ale ten mimo że brzydki, był przepyszny.

#gotowanie #gotujzwykopem
fotograf_warszawiak - Mój pierwszy wypiek #pizza #napoletana
Zawsze robiłem pizze źle...

źródło: comment_gF1ezalfH9CMoPjNoXafhWZPnakEvs6z.jpg

Pobierz
  • 37
@OXYGEN7: nie. Wtedy by to nie była napoletana ;) brzegów nie wolno dotykać. W ogóle to w tej margericie jest tylko trochę twardego sera starte i ponad pół kulki mozarelli. No i sos.

@guilty_bartk: dziękuje. Do dopracowania jeszcze daleka droga. Muszę przerobić do końca tą Basie 00 co mam i kupić coś bardziej profesjonalnego. Muszę się jeszcze uzbroić w precyzyjną wagę by lepiej odmierzać ilość drożdży.