Wpis z mikrobloga

Miry mam pytanie do biegaczy z pulsometrem. Wiem, że takie rzeczy to najlepiej od razu u lekarza konsultować, no ale popytam też tutejszych ekspertów :)

Zacząłem biegać z zegarkiem z pulsometrem. O ile dawniej nie zwracałem uwagi na puls, tak teraz analizując wykresy zacząłem się nieco zastanawiać.

Okazuje się, ze mam wysoki puls nawet przy małym wysiłku. Dziś chciałem sobie biec w strefie aerobowej - ok 130-140 uderzeń na minutę i okazało się, że moje serducho pracuje w takim tempie gdy ja truchtam jak ślimak w tempie ok 8min/km. Czy nie uważacie że to trochę mało?

Kilka danych: mam 36 lat, moje max tętno to ok 184. Spoczynkowe ok 70. Biegam od wielu lat. Mam za sobą polmaratony, 10km biegam w tempie ok 5:30/km. Nie jestem więc żadnym ulancem, który dopiero co wstał z kanapy :)

Co sadzicie o takim pulsie. Tempo 5:30/km okazuje sie u mnie strefa beztlenowa. Czy zdrowym jest biegać wciąż w ten sposób? Czy udać sie do lekarza?

Dzięki za wszelkie rady :)
#bieganie #biegajzwykopem #pulsometr
  • 17
  • Odpowiedz
@chilon: niby tak, choć takie mam odkąd pamiętam :) okazuje się, że zwykły spacer to u mnie puls 90-100.
aha zegarek dobrze pokazuje puls - sprawdzałem licząc na piechotę poprzez przyłożenie palca.
  • Odpowiedz
@ksaler: Ja 140 mam przy tempie 4:40-5:00/km, a spoczynkowe miewam ok 50-55, czasem nawet poniżej 50.
Skoro piszesz, że biegasz od wielu lat i masz takie wyniki to chyba coś jest nie tak. No ale ja fachowcem nie jestem, niech się inni wypowiedzą.
  • Odpowiedz
@ksaler: tętno spoczynkowe z całego dnia? Ja mam 50 średnia z całego tygodnia, biegam rok czasu w kratkę w tempie 5:20/km na 10 km, a wcześniej nie trenowałem nic przez lata. Skoro ty biegasz od lat to coś podejrzane to tętno...i wolne tempo. Przebadaj się. Bierzesz jakieś leki? Pijesz alkohol?
  • Odpowiedz
@patrol798: spoczynkowe srednie z calego dnia. Alko okazjonalnie. Leki raczej nie. Piję muszynianke która ma duzo sodu, ale to raczej bez przesady :) No zapiszę się chyba na jakieś badania wydolnosciowe.
  • Odpowiedz
@patrol798: nie ma nadwagi. Serducho miałem ekg z rok temu i nic nie wykazało :/ może okaże się że przez lata te treningi z dupy były i sobie w ogóle wydolnosci nie wyrobiłem ;)
  • Odpowiedz
@ksaler: jak masz możliwość to pożycz od kogoś pulsometr zakładany na klatkę piersiową, odczyt z nadgarstka lubi nie mieć dużo wspólnego z prawdą
  • Odpowiedz
@WuERA: no na badaniu nie bylem :) strefy liczę procentowo :) tak czy siak czy puls 140-150 przy tempie 8:00/km to normalne? Wydaje mi się że niezbyt :/
  • Odpowiedz
@blazko tętno spoczynkowe 70 to normalne tempo, zwłaszcza że OP reprezentuje niewysoki poziom sportowy. 10km po 5:30/km to spokojnie biegają osoby z nadwagą

@ksaler przeliczasz swoje możliwości. 36 lat, biegasz od wielu lat i 10km biegasz po 5:30/km? Coś mi się tutaj nie układa w spójną całość. To nawet bez specjalnych treningów powinno być 4:30/km. No chyba że bieganie od kilku lat to bieganie kilka razy po nowym roku i
  • Odpowiedz
@szczypek45: Zależy czy on to tempo po 5:30 ma z zawodów czy z lekkiego treningu bo w sumie nie napisał do końca. Ja mam tętno 140 przy około 5:50-6min/km tak z pamięci mówiąc.
  • Odpowiedz
@szczypek45: @atizylak: biegam w miarę regularnie ok 2 razy w tygodniu. Okazjonalnie siłownia. Zwykle klepanie kilometrów, czasem interwały, ale bez żadnych zaawansowanych planów treningowych.

5:30/km tempo treningowe. Na zawodach zejde do 5:00/km. Nigdy nie biegałem szybciej. Uznawalem, że taka moja forma :) Teraz nie wiem czy o kant dupy to moje bieganie czy może mnie serducho blokuje.

Waga w porzadku. Minus to nadmiar tkanki tłuszczowej, ale nie na
  • Odpowiedz