Wpis z mikrobloga

Kopiec Barnenez - najstarszy zachowany budynek w Europie
Nietypowa budowla we Francji, w regionie Bretonia. Na podstawie danych radiowęglowych datowana na około 6800 lat. Przypomina tumulusy, to jest kopce z komorą centralną, do której prowadzi otwarty korytarz. Ma formę kamiennego wału o wysokości 8 metrów, długości 72 metrów i szerokości 25. Wewnątrz znajduje się jedenaście korytarzy z dużych kamiennych płyt prowadzących do zasypanych dolmenów - megalitów w formie kamiennej płyty podtrzymywanej przez ściany z podobnych płyt. Budowano go w dwóch fazach oddalonych o kilkaset lat, mniej więcej po połowie aktualnej wielkości.

W żadnej komorze nie znaleziono pochówku, ale korytarze zostały otwarte tysiące lat temu, i cokolwiek się w nich znajdowało, dawno zostało wyniesione. Z początkowego okresu zachowała się ceramika, dolerytowe siekierki i narzędzia krzemienne, zagrzebane pod dobudowaną później częścią. Budowla była wtórnie wykorzystywana w epoce brązu przez lud należący do kultury pucharów lejkowych. Potem podupadła i zarosła, wyjścia tuneli zostały zasypane. W czasach bliskich współczesnym teren należał do prywatnych właścicieli, którzy wykorzystywali kamień do różnych lokalnych zastosowań, co obniżyło budowlę. Gdy podbieranie materiału odsłoniło wejścia tuneli, kopcem zainteresowali się archeolodzy.

Kultura która wzniosła kopiec musiała być dobrze zorganizowana - na całość budowli zużyto 15 tysięcy ton drobnych kamieni, plus duże kamienne płyty w korytarzach i komorach końcowych. Budowa mogła być nieco rozciągnięta w czasie, wymagała kilkudziesięciu-stu osób, które nie zajmowały się w tym czasie rolnictwem czy hodowlą. W regionie znajdują się pozostałości 22 podobnych budowli, zwykle dużo gorzej zachowanych. Na przykład w Bourgon kilka tumulusów budowanych od około 6700 lat temu czy budowane w podobnym czasie groby w Locmariaquer ze słynnym Pękniętym Menhirem - największym neolitycznym pomnikiem, o pierwotnej wysokości 20 metrów.
#archeologia #historia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
KubaGrom - Kopiec Barnenez - najstarszy zachowany budynek w Europie
Nietypowa budowl...

źródło: comment_2JmPQq7kdv9hkuvrN5aoUDoLfRlXJrma.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@KubaGrom: skąd dr Franc wziął te 5000 lat różnicy między Lechem a Jarosławem:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Datowanie_radiow%C4%99glowe

Tak długo jak organizm żyje, wymienia materię z otoczeniem, tak długo proporcje węgla radioaktywnego do stabilnego w materii żywej są podobne jak w atmosferze.

Sytuacja zmienia się jednak, gdy tylko organizm umrze – wymiana przestaje zachodzić, a izotop 14C z czasem rozpada się
  • Odpowiedz