Wpis z mikrobloga

Po przeczytaniu kilku komentarzy wykopków sugerujących, że wpychanie do Wiedźmina murzynów jest ok bo Wiedźmin nie jest osadzony w średniowiecznej Bolzce XDDD postanowiłem popełnić poniższy wywód.

Kontynent w Wiedźminie oparty jest w zdecydowanej większości na Średniowiecznej Europie - wynika tak z opisów mieszkańców - ich strojów, jezyków, imion, akcentów, broni, kultury i wyglądu zewnętrznego a także z opisywanej flory i fauny. Jest w nim również miejsce na ludzi innych ras - są to między innymi krainy takie jak Zangwebar, Ofir i Zerrikania - z opisów wynika, że żyły tam takie zwierzęta jak zebry antylopy i tygrysy co jest oczywistym nawiązaniem do krajów wschodnich i afrykańskich. W takim przypadku absolutnie nie razi obsadzenie w roli zerrikańskich wojowniczek czarnoskórych kobiet (co prawda w sadze nie ma wzmianki o kolorze ich skóry, ale byłoby to spójne z opisem krainy i kultury jej mieszkańców).

Jeżeli jednak chodzi o poniższe postacie, ich serialowy wygląd w oczywisty sposób mija się opisem Sapkowskiego:

Fringilla Vigo (Pani Jeziora)
Fringilla nie zaczerwieniła się. W ciągu minionych trzech miesięcy udało jej się wyprodukować magiczny krem działający kurcząco na naczynia krwionośne. Dzięki kremowi rumieńce nie biły na twarz, choćby nie wiedzieć, jaki był wstyd.

Loża - za wyjątkiem bladej jak trup Fringilli Vigo - pokiwała głowami.

I Fringilla Vigo. Przygnębiona. Smutna. I blada iście śmiertelną, chorą, upiorną wręcz bladością.

Eithne (Miecz Przeznaczenia)
Władczyni Brokilonu nosiła powłóczystą, zwiewną, jasnozieloną szatę. Jak większość driad, była niewysoka i szczupła, ale dumnie uniesiona głowa, twarz o poważnych, ostrych rysach i zdecydowane usta sprawiały, że wydawała się wyższa i potężniejsza. Jej włosy i oczy miały kolor roztopionego srebra.

Eithne odwróciła się. Była bardzo blada.

Istredd
Istredd nie wyglądał na więcej niż zasłużone, krzepkie czterdzieści. Miał lekko szpakowate, proste, sięgające ramion włosy i liczne, dodające powagi zmarszczki na czole, przy ustach i w kącikach powiek. Geralt nie wiedział, czy głębia i mądrość szarych, łagodnych oczu była naturalna czy wywołana czarami. Po krótkiej chwili doszedł do wniosku, że to wszystko jedno.

- Doprawdy? - czarodziej pobladł lekko, sprawiając tym Geraltowi niewysłowioną przyjemność. - A to z jakiego tytułu?

Dlaczego, Istredd? Dlaczego mieczem, a nie magią? Czarodziej pobladł, usta drgnęły mu nerwowo.

Co mnie irytuje najbardziej? Ludzka głupota i brak samodzielnego myślenia. Jestem absolutnie pewien, że nikt o zdrowych zmysłach czytający Wiedźmina nie założył w swoich wyobrażeniach, że wyżej wspominane postacie są czarne. O ile jestem w stanie zrozumieć wielkie korporacje które dokładnie analizują i liczą jaki ruch im się najbardziej opłaca to mierżą mnie zwykli szarzy ludzie próbujący usprawiedliwić takie akcje czymś innym, niż poprawnością polityczną czy chęcią zwiększenia zysków. Nawet, za cenę zrobienia z siebie głupka. Bo któż normalny czytając książkę o Królu Arturze wyobraża sobie, że Ginewra jest czarna? (patrz serial Merlin). To tak, jakby w ekranizacji jakiejś powieści kryminalnej o gangach z Bronksu szefem czarnego gangu zrobić białasa tylko dlatego, że w książce nikt wprost nie napisał, że jest czarny; ignorując jednocześnie jego imię - Tyrone, zamiłowanie do KFC, paranie się handlem narkotykami, złote zęby, towarzyszące mu trzy pistolety i czarnych rodziców.

Podoba Ci się, że koncerny zakłamują w swoich produkcjach statystyczną rzeczywistość i historię robiąc z murzynów genialnych inżynierów wynalazców, pokazując białe kobiety z czarnymi mężczyznami, wpychając homoseksualizm gdzie tylko się da, pokazując tyranię białych nad murzynami, zmieniając Średniowieczną Europę w multikulturalne szambo? - Spoko, tylko nie próbuj ludziom a może nawet przede wszystkim sobie wmówić, że takie zabiegi nie mają miejsca.
hrmpf - Po przeczytaniu kilku komentarzy wykopków sugerujących, że wpychanie do Wiedź...

źródło: comment_sJDo8kFbD4XfoQgYI6L2UFAhEQT0Qk1v.jpg

Pobierz
  • 57
@powaznyczlowiek: przed chwilą pisałeś, że poświecił dwie godziny na szukaniu fragmentów, a teraz, że skopiował wpis. Gość podał konkretne cytaty to się z nimi zmierz.
A nie uważasz za głupie pisanie o frustracji,prawactwie/rasizmie przy każdym takim wątku? Przecież to też nie wprowadza nic do dyskusji i jest jeszcze bardziej głupie, bo nie poparte niczym jak twój pierwszy komentarz.
Setki razy też było pisane a za głupie uważam conajwyżej oburzanie się o
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@PiszeCzasen: nie napisałem że skopiował wpis - napisałem, że napisał ten sam wpis co 100 przed nim tylko swoimi słowami - to już faktycznie lepiej było skopiować

Trudno mi nazwać robienie problemu z koloru skóry aktorów inaczej niż rasizmem xD i jeszcze te "konkretne cytaty" - no frustracja lvl 9000 ¯\_(ツ)_/¯
Co mnie irytuje najbardziej? Ludzka głupota i brak samodzielnego myślenia. Jestem absolutnie pewien, że nikt o zdrowych zmysłach czytający Wiedźmina nie założył w swoich wyobrażeniach, że wyżej wspominane postacie są czarne.


@hrmpf: O jak kisnę. Lista zmian i niezgodności z książką jest tak długa że nie zmieściłaby się w jednym poscie a tobie przeszkadza kolor skóry aktorów? A na przykład długość włosów Jaskra już ci nie przeszkadza? To taki sam detal.
Wszystko to jest raczej przytykiem w stronę wykopków, którzy twierdzą, że postacie równie dobrze mogły być czarne, bo nigdzie nie ma opisanego koloru ich skóry.
Otóż nie, nie mogły takie być, nie tak były zaprojektowane przez autora i mamy na to dowód w postaci opisów (ludzie o bardzo ciemnej karnacji nie bledną ani się nie rumienią, bo nie jest to widoczne przy takiej ilości pigmentu -
w wyniku odpływu krwi może pojawić
@hrmpf: To serial, gdzie karły pełnią role super wojowników, królowa zachowuje się jak karczmarka, a Geralt i Yen mają wspólnego kombosa, który jest tak bezmyślny że szkoda gadać. Yen wywija mieczem na równi z wiedzminem, a łapanie dżina polega na rzucaniu sieci w losowym miejscu. A to dopiero początek głupot i złych decyzji w produkcji serialu.

Jest tyle rzeczy, które ten serial zrobił źle, a Ty tworzysz taki wysryw o kolorze