Wpis z mikrobloga

#inzynieria #cad #ansys #mes #solidworks

Szukam filmiku, poradnika, czegokolwiek co mogłoby rozwiązać następujący problem:

Chcę przeprowadzić w ansysie analizę wcisku a raczej już kalibracji. Elementem badania jest tuleja aluminiowa, która ma być wciśnięta do tulei stalowej, gdzie średnica tulei aluminiowej jest o 0,5mm większa. Moim zdaniem nie dojdzie do wcisku a kalibracji, testy na prasie i tak przeprowadzę ale z wrodzonej ciekawości zmotałbym to też w ansysie właśnie.
  • 9
@InzynierProgramista: jak masz FB to tez sie zapisuj do grupy :) Wydaje mi sie ze takie cos moznaby zrobic w Abaqusie przy uzyciu opcji Interfencji Fit, która w pierwszym kroku próbuje rozwiazac zachodzaca o siebie geometrie. Ansys tez na pewno ma cos takiego. Druga opcja to modelowac rzeczywisty proces np w solverze Explicit.
@InzynierProgramista: Stop 6082 T6. Prototypy będę miał dostępne w okolicach lutego i wtedy będę to wciskał w ręce na zwykłej prasce. Maszynę do czesania w automacie w okolicach maja i takie są terminy na realne wyniki na opisanie wyników. Odnośnie samej symulacji też muszę to odstawić na nowy rok gdyż w całym zamieszaniu nie zabrałem ze sobą lapka z ansysem. Generalnie połączenie ma wytrzymać 10kN w próbie statycznej i jest to
@Bogdan191: @InzynierProgramista: kłaniam, robiłem pierwsze rzeźby w module Explicit Dynamics. Pierwsze wyniki mocno na odwal się są takie, że tuleja aluminiowa zostaje wciśnięta na około 45% po czym powierzchnia tarcia i współczynnik tarcia powodują, że ruch zostaje zatrzymany a tuleja zgnieciona pod wpływem przyłożonej siły 22kN. Wygląda to w zasadzie całkiem realnie. Spodziewałem się "zebrania materiału" ale tuleja zewnętrzna ma zaokrąglenia a tuleja wciskania fazę 15 stopni więc nie było