Wpis z mikrobloga

Witam, jako, że dostałem w prezencie zestaw do picia yerby (okute matero z Palo Santo, b------a, yerba kurupi citrus) postanowiłem zacząć przygodę z tym napitkiem. Przejrzałem wiele forów jak się za to zabrać i właściwie ile ludzi, tyle opinii.

1. Jak przygotować takie matero ? Czy proces Curado wygląda tak: wlewamy do matero wodę (80 st.) czekamy, aż naczynie nasiąknie, wylewamy resztkę wody, czekamy do wyschnięcia, smarujemy wewnątrz oliwą, czekamy 24h, obmywamy wodą i proces powtarzamy 2 krotnie ? Dobrze to opisałem ?

2. Nieco przeraża mnie, że ludzie piją to niesłodkie. Ja przez całe życie byłem przyzwyczajony do słodzenia herbat, kaw, itp. Niektórzy twierdzą, że drewniane matero źle znosi słodzenie cukrem czy miodem, tak więc czy mogę to robić czy dla Palo Santo będzie to szkodliwe ?

3. Jako, że dostałem yerbe citrus, mam też obawy, ponieważ wyczytałem, że naczynie z Palo Santo szybko przesiąka aromatem i powinno się z nich pić tylko i wyłącznie yerby klasyczne, a ja miałem zamiar raczej eksperymentować z różnymi smakami. Gdzieś wyczytałem, że w takim razie wystarczy tylko wyparzać wrzątkiem po wypiciu i aromat nie powinien zostawać po poprzedniej wersji, ale z kolei inni twierdzą, że absolutnie nie powinno się tego naczynia zalewać wrzątkiem.

4. Jak to jest z przechowywaniem matero ? Wiem, że powinno się je utrzymywać stanie wilgotności, a najlepiej zostawiać w nim, pozostałości po yerbie, i wyrzucać dopiero przed następnym dosypaniem. Oczywiście, stare fusy nie mogą leżeć dłużej niż kilkanaście godzin bo wda się pleśń. No ale powiedzmy, że korzystał bym z tego 2 razy na tydzień, tak więc po ostatnim użyciu mam to osuszać i smarować znów oliwą ? Czy może ono poleżeć tydzień "suche" i nic mu się nie stanie ?

#yerbamate #yerbamatewykopclub #yerba
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Deffyx: zrób curaco tylko za pierwszym razem. Kilka dni przerwy nic złego nie zrobi. To ponowne smarowanie oliwą robi się jak będziesz miał długa przerwę
  • Odpowiedz
@bomba4: Czyli powiedzmy, że po ostatnim użyciu wywalam wszystkie pozostałości, schnie to sobie, i mogę na tydzień zostawić na półce, bez smarowania niczym bez obaw, że drewno się zeschnie ? I Curado używamy zimnej wody do początkowego opłukania czy raczej ciepłej?
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Deffyx: ja okute palo santo tylko zalałem wrzatkiem na kilka min, później je opłukałem, i od razu zacząłem z niego pić. I pijam i zwykłe i smakowe i się nie przejmuję. I polecam obejrzeć ten odcinek BNT trochę o yerbie opowiada.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Deffyx: nie wycieraj po wypłukaniu, i nie powinno się nic stać. Masz je obite metalem, wiec nawet jak będzie jakieś pęknięcie, to nic się nie stanie. Żadna z tych metod "konserwacji' nie daje pewności, że drewno nie popęka
  • Odpowiedz