Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika , #fotowoltaikastaty

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWp na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres z dnia 15.12.2019

W związku z licznymi pytaniami i sporym zainteresowaniem, dodaje też małe FAQ.

Małe FAQ
1. Fotowoltaika to panele “które robią prąd”. Solary to rurki, które “grzeją wodę”.

2. Fotowoltaika produkuje prąd, również w pochmurny dzień. Mniej, ale produkuje.

3. Zimą produkcja jest mała, ale wiosną i latem nadrabia się to. Niespożytkowana energia trafia do magazynu i w zimę jest z niego odbierana. Na chwile obecną, jeśli masz instalację o mocy do 10 kW, odbierasz 0,8 tego co oddałeś. Jeśli masz większą niż 10 kW - przelicznik wynosi 0.7. Są informacje, że po nowym roku to się może zmienić i będziesz odbierał prąd z magazynu w stosunku 1 do 1.

4. Dotacje: W tech chwili można dostać max 5000 zł z programu Mój Prąd. Są też różne dotacje lokalne. Trzeba dowiadywać się w gminach czy powiatach. Z programu “Czyste powietrze” nie ma dotacji na instalację. Jest tylko nisko oprocentowana pożyczka. Dodatkowo w ramach ulgi termomodernizacyjnej można ubiegać się o zwrot podatku.

5. Trwałość, gwarancję: zdecydowana większość producentów paneli, gwarantuje że po 25 latach, panele będą produkowały minimum 80% tego co na początku. Sam sprzęt obecnie to przynajmniej 10 lat gwarancji na falownik i 15 na panele.

6. Serwis obsługa. Zamontować i nie dotykać! Dobrze zamontowana instalacja jest zupełnie bezobsługowa. Powinna sama się czyścić w deszcz. W zimę wystarczy, że kawałek panela ma dostęp do słońca, wtedy roztopi się reszta. Nie ma przeglądów czy serwisów. Oczywiście warto sobie od czasu do czasu rzucić okiem co i jak.

7. Zarobki. Tu się nie zarabia. Prąd jest tylko dla Ciebie. Nie dostajesz za niego pieniędzy.

8. Po co to mi? Większość instalacji zwraca się od ok 5 do 7 lat. Potem, przez kolejne 20 masz prąd za friko.

9. Firma instalacyjna. Jak ze wszystkim. Unikaj Mietków, którzy do środy kładli kafelki, a od czwartku zaczęli po kosztach montować panele. Unikaj też wielkich firm i nie płać za nazwę.

10. Sprzęt. Również jak ze wszystkim. Możesz kupić Mercedesa, albo Fiata Punto. Unikaj jedynie najtańszych rzeczy. To inwestycja na długie lata. Większość produkcji pochodzi z Chin, ale w tym przypadku to nie jest zarzut. Oni znają się na fotowoltaice bo są liderem w branży.

11. Jeśli myślisz nad własną instalacją, to zapraszam na prv. Współpracuję z kilkoma firmami i dla wykopków zawsze znajdzie się jakaś dobra oferta w odpowiedniej cenie
źródło: comment_jCGRtAg4DzsvaqCa6yzTv8KyLiX1hB6n.jpg
  • 21
@MercedesBenizPolska: jak masz G12, weźmiesz panele np od drogich naganiaczy i nie skorzystasz z żadnego dofinansowania czy odliczenia oraz doliczysz jakieś ubezpieczenie czy fundusz remontowy to i 13 lat braknie.

Ale jak liczysz dla G11, weźmiesz dobrą ofertę albo znajomy elektryk pomoże Ci zmaontować, do tego dofinansowani i odliczenie od podatku z drugiego progu (32%) to i w 4 lata się zwróci
@Koziol666: proste wyliczenie :
- za prąd płacisz 250-300 na miesiąc
- zużywasz ~ 4000 kWh
- montujesz instalację ~ 4.4 za powiedzmy 22 tys.
- bierzesz kredyt na 22 tys.
- odliczasz 5 tys. dofinansowania plus około 3 tys. zwrotu podatku
- rata wychodzi 200zł
- jesteś co najmniej 50 zł do przodu co miesiąc, a po 10 latach gdy rata się kończy masz czysty zysk
@Nutramigen: jak masz moduł wifi wpięty, to ten falownik robi sieć. Z tego co pamiętam, to łączysz się z tą siecią na kompie. Wpisujesz IP z instrukcji w przeglądarkę i logujesz się do panelu. Tam podajesz dane dostępowe do swojego wifi i tyle.
Potem zakładasz konto na portalu SAJa i przypisujesz sobie falownik. W appce też można. Polecam tam, bo po kodzie kreskowym idzie.
Swoją drogą instalator to powinien zrobić.
@kwahu666 aaa no to racja, to co innego. U mnie po staremu jeszcze kocioł z podajnikiem na ekogroszek :p Ale jak już wezmę pod uwagę zakup jakiegoś używanego Leafa i ładowanie go w domu to sprawa wygląda dużo lepiej
@kwahu666 spotkałem się z opiniami, że należy jednak myć te panele. Są nawet 'specjalne' środki do mycia paneli. Nie uważasz, że po zimie powinno umyć się te panele? Spotkałem się z panelami na gruncie i były brudne po przejechaniu palcem.
@kwahu666: przepraszam bo trochę nie rozumiem. Moduł wpięty gdzie? W saj?
No więc tak. W saj włączyłem wi-fi
Na tel widzę nową sieć fronius ale bez internetu?
W apce fronius nie mogę skonfigurować falownika...
Co robię źle?
@Nutramigen: Jak w Saj włączyłeś moduł a widzisz sieć Fronius? SAJ i Froniu to dwie różne firmy i dwa różne falowniki. Wrzuć na prv fotkę swojego falownika albo daj chociaż nazwę i model.
Wyżej zapytałem się jak włączyć wi-fi w falowniku. Odpowiedziałeś, że może chodzi mi o saj? Uznałem że to fachowa nazwa, mój błąd.
Ok, mam fronius.
W ustawieniach włączam wi-fi, napisane że jest aktywne.
Widzę na telefonie taką sieć (fronius) ale jest bez połączenia z internetem...
W apce fronius nie mogę skonfigurować falownika