Wpis z mikrobloga

Cześć mirki. Ostatnio wymieniałem podzespoły w komputerze, wszystko byłoby w porządku, gdyby nie przyszły z tym problemy.

Komputer przestał się odpalać "normalnie" - muszę go zrestartować po włączeniu, inaczej monitor pokazuje mi brak sygnału.
Wysokie temperatury procesora (w Odysei mam 80 stopni, procesor to Ryzen 5 3600 na stockowym coolerze);
Po podłączeniu drugiego monitora po DVI, PC bootuje się na tym drugim i gubi rozdzielczość. Karta graficzna jakby wtedy nie działała.

Sprzęt to: MSI B450 Tomahawk Max; 16GB ramu Patriot 3600MHz 17CL; grafika to MSI GTX1070.
W czym tkwi problem?

#pcmasterrace #komputery
  • 19
@Kurowicz: zaktualizuj bios w tomahawku.
problem tkwi w kupieniu tomahawka zamiast innej płyty i w używaniu stockowego coolera który się tylko do śmieci nadaje.
80 stopni to normalne jak ne ten śmieciowy schłądzacz, jombsik ma 90+ w grach xD
@10129: to ciekawe, czytałem o Tomahawku same opinie które były raczej pochlebne.. co do chłodzenia, to zdaje sobie sprawę, że to śmietnik XD mam w planach zakup innego jak najbardziej, jakieś propozycje?
@Kurowicz: tutaj link do mojego wczorajszego postu w którym mam ten sam problem z tym samym procesorem i chłodzeniem KLIK Może ci to trochę pomoże

@10129: a no na to wygląda ;D BTW też miałem taką akcję jak autor postu, tj. grałem i straciłem sygnał -> info na monitorze że DisplayPort nic nie podaje i czarny ekran, a z głośników odgłosy gry, GPU działa, dziwne.
@10129: czyli to kwestia raczej biosu, czy samej płyty głównej? Wyłączyłem fastboot w windowsie i jest okej, jednak ta opcja mnie chyba nie zadowala. Gry też zaczęły mi crashować, mówię właśnie o Odysei która potrafi się wyłączyć w dowolnym momencie i o Overwatchu (na którym są problemy z Ryzenem z tego co wiem). Przez chwilę pomyślałem, że może być to problem z kartą graficzną, zwłaszcza biorąc pod uwagę problem który opisałem
@10129: Po 30 minutach wszystko wydaje się okej, da radę coś z tym zrobić? W końcu chciałbym aby to chodziło na docelowych zegarach. Temperatura maksymalna procesora wyniosła 87 stopni xD
@jombsik: taki niesiemy krzyż w tym życiu #!$%@? ryzenowym..
@Kurowicz: da się, ale to potrwa. Najprościej będzie zacząć od podniesienia napięcia na ramie do 1.38 - 1.4V
@jombsik: swoją drogą jakie masz temp ja zdejmiesz jedną ściankę obudowy całkiem (tą szybę) w stress teście?
ciekawi mnie ile w tym jest Twojej obudowy winy a ile samego chłodzenia.
@Kurowicz: z bootowaniem na cold bootcie też mam problem, albo wymieniasz cooler albo masz 90c, nowy bios pomaga ale wciąż co któryś raz nie chce bootnac
Problemy z coldbootem i crashowaniem gierek wydają się zażegnane. Dzięki wielkie! Co do temperatur procesora - chłodzenie wodne ma rację bytu na starym Gladiusie X60?
@Tomaszek69wykop: jeśli wodne odpada, to pewnie coś w okolicy 150-200zł. Poprzednio miałem Dark Rock 3 i wiem, że da radę kupić przejściówkę żeby pasowała do AM4, ale pojawiły się dziwne ślady, coś jak rysy na jego podstawce chłodzącej i nie wiem czy to nie będzie rzutowało na jego wydajność.
@Kurowicz: Wydaje mi się że w trakcie normalnego użytkowania różnicy nie będzie, po to się używa m.in pasty termoprzewodzącej aby takie małe wady wyeliminować, wszystko powinno być OK. A co do kompatybilności coolera możesz napisać do be quiet z tego co wiem wysyłają za nie wielką opłatą zestawy montażowe/mocowania AM4 do starszych modeli.