Wpis z mikrobloga

Przy okazji nagrody dla Tokarczuk media podłapały temat kiepskiego czytelnictwa w Polsce. Wszędzie słyszymy, że czytamy mniej niż inne narody, że 60% Polaków nie przeczytało żadnej książki w tym roku itp itd.
No to sprawdźmy co o tym mówi Eurostat:
Średni czas spędzony na czytaniu - Polska na 3 miejscu w Europie
(w komentarzach będą zaraz kolejne dane)
#ciekawostki #ksiazki #nobel #polska
stahs - Przy okazji nagrody dla Tokarczuk media podłapały temat kiepskiego czytelnict...

źródło: comment_SOH7veKwLUHvhwKSNsNypo0mP74UJPLv.jpg

Pobierz
  • 15
że 60% Polaków nie przeczytało żadnej książki w tym roku


@stahs: Ale to się z tymi średnimi wcale nie wyklucza. Po prostu są to inne wskaźniki statystyczne. Jedni wcale nie czytają, inni czytają maniakalnie i nadrabiają średni czas, a może też składanie liter im długo zajmuje? ;) Ogromna większość Polaków też się zapieni, jak zobaczy średnie zarobki podawane przez GUS.
na pewno tak samo we wszystkich krajach


@dualbet: A skąd ta pewność?

Dla przykładu bezrobocie w każdym kraju można liczyć inaczej, u nas trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy, a ponieważ niewiele ten urząd daje (jedynie papier do NFZ), więc mnóstwo ludzi się nie rejestruje i tak potem wychodzi w statystykach Eurostatu, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest bajecznie dobra, co nie do końca zgadza się z rzeczywistością.

Po
Dla przykładu bezrobocie w każdym kraju można liczyć inaczej, u nas trzeba być zarejestrowanym w urzędzie pracy, a ponieważ niewiele ten urząd daje (jedynie papier do NFZ), więc mnóstwo ludzi się nie rejestruje i tak potem wychodzi w statystykach Eurostatu, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest bajecznie dobra, co nie do końca zgadza się z rzeczywistością.

@ajuto00: Aż mnie ciekawość zżera skąd w takim razie TY wiesz, że sytuacja
Aż mnie ciekawość zżera skąd w takim razie TY wiesz, że sytuacja jest inna niż podają statystyki?


@Xatoos: Ja nic nie wiem, zadaje pytania, więc łaskawie nie zmyślaj i nie wciskaj mi słów, których nie wypowiedziałem.

Po prostu jeśli widzę 2 tak odmienne od siebie statystyki, zastanawiam się, która lepiej oddaje rzeczywisty obraz czytelnictwa w Polsce. A może one nie są wcale odmienne, może te średnie 10 minut dziennie czytania to
@ajuto00 pewnie jakby zrobić badania na świecie metodami Biblioteki Narodowej to też wyszły by inne statystyki niż Eurostatu.

Badania Eurostatu są przeprowadzane taką samą metodą we wszystkich krajach, masz rację pisząc że z tego wcale nie wynika czy Polacy faktycznie czytają tyle co wychodzi w badaniach, ale taki sam błąd występuje wtedy również w innych krajach. Na podstawie tych badań możemy stwierdzić za to jak Polska wypada na tle innych krajów.

Nie
@stahs: maniacy bardzo zawyżają statystyki, ja np ostatnio czytam przeciętnie ok 30-40 książek rocznie i jak na mnie to dosyć mało, bo przez kilka lat było tego pewnie 2-3 razy tyle, spokojnie ponad setkę rocznie wykręcałem przez kilka lat w okolicy technikum, jak zacząłem czytać na telefonie i mogłem czytać właściwie wszędzie. Mój rekord to 17 książek w 11 dni, relaks przed maturą ( ͡° ͜ʖ ͡°)