Wpis z mikrobloga

Dużo projektuje dlatego mam czasem takie rozkminy na temat tego jak my jako ludzie ujmujemy ,,życie'' i ,,piękno'' w kategoriach jednowymiarowego designu. Jak bardzo w projektowaniu żywych istot nie jesteśmy w stanie odejść od kanonu ludzkiego piękna. Jeśli nos jest kryzywy, jedno oko na maroko a drugie na kaukaz to ktoś nie jest już ładny. Jeśli głowe zastąpić stożkiem, to całość traci sens. Jak duża wagę przykładamy do szczegółów i jak bardzo jesteśmy przywiązani do antropomorifizacji żywych organicznych konstruktów a tym samym, jak bardzo nie jesteśmy w stanie zaakceptować tego, że konkurenycjnym wobec piękna jakie nakreśla humanizm mógłaby być....geometria. W branży filmowej i gier komputerowych, wszystko, dosłownie wszystko podporządkowane jest bardzo sztywnemu kanonowi o jasno nakreślonej iiteracji, która conajwyżej dopuszcza zoomorfizm. Giger tworząc i ożywiając swojego xenomorpha, poza właściwymi dla tego gatunku mutacjami nadał mu ludzką dynamikę i armature anatomiczną tak by nasz mózg miał nieco bipolarną perspektywę postrzegania tego stwora na zasadzie ,,piękny ale straszny i niebezpieczny''. Alien to wciąż fuzja człowieka i zwierzęcia. ,,Obcy'' z odelgłych galaktyk w naszym wyobrażeniu to wciąż ludzie tylko z wodogłowiem i przeskalowanymi oczyma. Obcy z filmu Dystrykt to amalgamat krewetek z karykaturą fizjonomii ludzkiej. Obcy z ,,AI Sztuczna Inteligencja'' to transparentny Ufoludek z elementami jakiejś wsobnej macierzy biotechnologicznej. Nasze postrzeganie piękna i życia jest bardzo mocno skorelowane z tym jak zaprojektowała nas biologia i pod względem twórczym jesteśmy bardzo mocno ,,fabrycznie'' ograniczeni i nie jesteśmy w stanie wyjść poza pewne ramy, bo jak stworzyć nawet na desce kreślarskiej coś co będzie piękne, będzie żyło i jednocześnie w niczym nie będzie przypominać zwierzęcia. Jesteśmy tak bilogiczni, ze nie potrafimy przyjąć do wiadomości, że Obce formy być może zamieszkujące odległe zakątki wszechświata w niczym nie przypominają nas i wreszcie, że sztuczna inteligencja o której tyle się mówi, wcale nie musi nawiązywać w swojej budowie do nas ludzi.
Mam czasem takie rpzemyślenia ilekroć zaczynam sobie coś modelować w 3d, niezależnie od tego jak bardzo miało być abstrakcyjnie i surrealistcyznie, zawsze kończy się na ludzkich kształtach.
#gownowpis #przemyslenia #sztuka #film #przemyslenia
Pobierz
źródło: comment_2Sk2KLc6M6qtqwFSFt3oyFjI2kwJsXWa.jpg
  • 6
@teflon_z_patelni_mi_smakuje: a weź dla odmiany za punkt wyjścia takiego niesporczaka. A co do postrzegania, rozumiem że parasz się sztuką wizualną, ale dobre stare sci-fi już dawno przetestowało setki wcale nieantopogenicznych form i od zwierząt też się potrafili mocno odsunąć. Taki Szpital kosmiczny White intensywnie eksploruje temat obcych i ich wyglądu. Pierścień Nivena, jak się nazywało to trójokie, trzynogie stworzenie, wyleciało mi z głowy. Też było kilka interesujących opisów. Polecam cykl Wspomaganie,
@krystal_Tri_tapik: dzieki za ciekawy głos :). Zainteresuje sie z przyjemnoscia. Odnosze wrazenie, ze wszystko co sie wymysla jest powielaniem istniejacych juz form, nie da sie stworzyc cos czego nie bylo i nadac temu obowiazujacy trend. Musimy bazowac na sprawdzonych patentach bo inaczej czlowiek zatraci sens interpretacji. Ale to tylko moje myslenie, nie wiem moze za duzo sie zastanawiam niepotrzebnie. Przegladanie roznych projektow niekeidy zabiera mi cale dnei zanim sam cos zaczne
Pobierz
źródło: comment_COIxragnm5vK1GG3i5FAK2b541LFdJVa.jpg