Wpis z mikrobloga

The Battle of Crete 1941
Bitwa o Kretę (operacja „Merkury”, niem. Unternehmen Merkur) rozpoczęła się 20 maja 1941 roku. Była to największa niemiecka operacja powietrznodesantowa w czasie II wojny światowej. Zdobycie Krety było ważne dla III Rzeszy w przededniu ataku na ZSRR, gdyż chcieli w ten sposób zabezpieczyć rumuńskie pola roponośne przed ewentualnymi bombardowaniami alianckimi, które były możliwe do wykonania właśnie z tej wyspy.
Poniżej film legendarnego HCTerrorist.
Desant zakończył się co prawda zwycięstwem Niemców, ale ponieśli oni duże straty. Było o spowodowane m.in. pomysłem zrzucania spadochroniarzy bez broni - tę zrzucano na osobnych spadochronach. Przez to wielu żołnierzy straciło dużo czasu na poszukiwanie broni, były przypadki kiedy Niemcy musieli walczyć wręcz z lokalną ludnością, lub poddawali się pozbawieni broni. Widać to na 2:57- osobny zasobnik z bronią na spadochronie, w 3:05 widoczne jest znalezienie takiej paczki i szybkie uzbrajanie się żołnierzy. Innym powodem dużych strat było przechwycenie przez Brytyjczyków informacji o planowanym desancie dzięki rozszyfrowaniu enigmy i przygotowaniu naprędce obrony, ale jak widać i to nie pomogło.
Mam też pytanie do znawców #lotnictwo - w 3:37 widać samolot fikuśnie lądujący "na brzuchu" z jakby płozami, ktoś wie co to za model?
#hct #iiwojnaswiatowa #aircraftboners #gruparatowaniapoziomu
Powstaniec - The Battle of Crete 1941
Bitwa o Kretę (operacja „Merkury”, niem. Unter...
  • 7
  • Odpowiedz
@Powstaniec: jak tylko napiałeś o lądowaniu na brzuchu przy desancie to już się domyślałem... na filmie wystarczy tylko spojrzeć na liczbę silników - całe zero ( )
Ale nawiasem mówiąc to nie dałbym sobie ręki uciąć, że Go242 brały udział w tym lądowaniu na Krecie.
  • Odpowiedz
@p10trek: W sumie też mnie dziwi że nie dopatrzyłem się silników, przez pewien moment myślałem że widzę silnik odrzutowy z tyłu, no ale to jeszcze nie te czasy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz