Wpis z mikrobloga

Czy RAM w konfiguracji 2x8GB + 2x4GB będzie śmigał na dual-channel? Można tak łączyć pojemności? Moje płyta to ASRock Z97 Pro 4. Powoli zaczynam myśleć o zmianie całego pudła dlatego nie chcę inwestować w dodatkowe 2x8GB, ale aktualne 16GB zaczyna się coraz częściej zapychać ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#pcmasterrace #komputery #sprzetkomputerowy
  • 13
  • Odpowiedz
@nowywinternetach: ale wiesz, że całe pudło jest trochę droższe niż sam ram? ( ͡° ͜ʖ ͡°) W okresie świątecznym mam ważniejsze wydatki, a jednak chciałbym komfortowo pracować i w międzyczasie przemyśleć nową konfigurację.
  • Odpowiedz
@chybaDapi: Jak sprzedasz to co masz to może nie wyjść taka wielka dopłata. Ja tak zrobiłem przechodząc z 4790K + ddr 2400 na ryzena i b450 i ddr 3733. Dopłaciłem może 100zł.

Tak czy siak dual powinien chodzić, bo chodzi jedynie o to by na danym kanale (a jest ich dwa, jeden już zajęty) był ten sam ram/ta sama pojemność/te same cl/mhz
  • Odpowiedz
@nowywinternetach: Configurations that do not match the above conditions revert to single-channel mode. The following conditions do not need to be met:

Same brand
Same timing specifications
Same speed (MHz)

z ostatniego nawet mając 2 gb i 4gb na tym samym kanale niby można dual channel odpalić, masz 2+2 dual i ostatnie 2 single
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@chybaDapi: zawsze jest opcja że pamięci się "pogryzą" ale ogólnie to tak, powinny chodzić jako dwie pary, 2x Dual Channel. Jedynie jeśli mają różne taktowanie, to będą chodzić z prędkością tych wolniejszych, wszystkie kości będą miały tą samą częstotliwość. Timingi są ustawiane osobno dla obu kanałów, powinny się same ustawić. Jedynie możesz mieć problemy z aktywowaniem profilu XMP jeśli wystepuje, bo tu chyba płyta będzie chciała narzucić ustawienia dla obu kanałów
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@10129: a, o to chodzi, no to tak, ważniejsze jest żeby kości się "zgrały" niż sama pojemność. Pamiętam jak wchodził powszechnie Dual Channel ale pamięci się raczej dokupowało pojedynczo, to nieraz się kombinował z różnymi modułami w obrębie jednego kanału. Np dwustronne (z kośćmi po obu stronach laminatu) moduły bardziej lubiły się z innymi dwustronnymi modułami, jednostronne były ogólnie bardziej wybredne jeśli chodzi o kompatybilność. Dzisiaj już chyba ciężko trafić moduły
  • Odpowiedz
@chybaDapi: Będzie śmigać. Powiem więcej - przy odrobinie szczęścia odpalisz dual na obu kanałach przy czterech różnych kościach. (jak wspomniał przytomnie kolega @Odczuwam_Dysonans:) Anegdota z życia wzięta: odpalałem całkiem niedawno platformę na Xeonie, a do dyspozycji miałem dwie kości HyperX od Kingstona i z doskoku jakąś ECC buforowaną. Jako, że MB dostosowana była do triple channel zamontowałem wszystkie trzy kości. Komp bezproblemowo podniósł się działając w 'triplu' z tą wadą,
  • Odpowiedz