Wpis z mikrobloga

  • 0
A tak, staram sie pytac, gdzie sie da. Bo placa lepiej, a Niemcy dlatego, ze blisko Polski. Zreszta planuje kupic mieszkanie na wynajem w zachodniej Polsce i moze ze 5 lat sie tam przeniesc. Mysle, ze jak naucze sie niemieckiego solidnie znajac perfekt angielaki moge dostac prace w Polsce prawie o zachodniej pensji. No i moja zona jest spoza Europy, wiec duzo szybciej mam nadzieje odnajdzie sie w Niemczech. Mam znajomych w
  • Odpowiedz
@wykop_lub_zakop: W Niemczech też od strony dokumentów jest dosyć ciężko i skomplikowanie. Znam kilka niemiecko-nieeuropejskich par. Ślub brany w Danii ze względu na trudności w niemieckich urzędach. Po 3 lstach od razu wnioski o obywatelstwo, bo podobno nie da się normalnie żyć. Nie wiem jakie żona ma wykształcenie, ale wbrew pozorom im wyższe, tym ciężej zdobyć konkretną pracę. Mówię o doktorach z Indii, Rosji czy Ameryki Pd.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@trollik: dzieki za wpis. My tez bralismy slub w ratuszu w Kopenhadze. Pod jakim wzgledem nie da sie normalnie zyc? To Niemcy po 3 latach pobytu juz daja obywatelstwo? To bardzo szybko. Sa jakies egzaminy czy cos, czy standardowa dokumentacja potwierdzajaca 3 letni pobyt?
Zona jest po pedagogice i tu w Irlandii od prawie 3 lat pracuje jako przedszkolanka w prywatnych jednostkach. Wiesz moze jakie zapotrzebowanie w Niemczech na takie osoby?
  • Odpowiedz
@wykop_lub_zakop: O obywatelstwo po 3 latach można się starać, jeśli się jest w związku małżeńskim z osobą, która ma niemieckie obywatelstwo. Bez tego trzeba tam być zameldowanym 8 lat i mieć stałą pracą przez minimum 5 i nie pobierać żadnych zasiłków dla bezrobotnych i nie być karanym. Ten okres 8 lat można skrócić do 6, ale trzeba chodzić na kurs integracyjny, który trwa chyba rok (nie jestem pewna). Razem z wnioskiem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@trollik: Dziekuje ci bardzo za odpowiedz. Rozjasnia mi to nieco obraz. Przede wszystkim wyglada na to, ze Niemcy nie sa tak otwartym krajem jak myslalem. Wymog tych 8 lat i to z obostrzeniami oraz cala ta papierologia, o ktorej wspominasz, czy jakies egzaminy, to absurd, kiedy porowna sie to z UK i Irlandia. W ogole z tonu Twojego wpisu czuje jakbym czytal o polskiej biurokracji, wiec niemiecka pewnie nie jest od
  • Odpowiedz
@wykop_lub_zakop: Biurokracja jest, ale w urzędach idzie wszystko przyjemniej i łatwiej załatwić niż w Polsce. W Berlinie nigdy nie mieszkałam. Z tego co się orientuję, to mają tam też problemy z personelem i sądzę, że ułatwiają obcokrajowcom "wejść" w ten zawod. Myślę, że w Berlinie łatwiej o pracę bez języka niż w innych miastach. Ale to są tylko moje domysły. Niech żona wpisze w google bilingualer kindergarten berlin. Na stronach tych
  • Odpowiedz
Czy jest tuktos kto przeniosl sie z Irlandii lub UK do Niemiec w ostatnim roku? Jak na razie oceniacie ten ruch?


@wykop_lub_zakop: Ja bym się nie przenosił, dziwnie tam gadają ;)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chaberr: wspominalem wyzej, ze mam nieuropejska zone, ktora mam nadzieje z czasem otrzyma obywatelstwo w Europie. Ulatwi jej to troche zycie, wiec im szybciej tym lepieja te niemieckie procedury slabo wygladaja. Panstwa z grubsza anglosaskie wydaja sie bardziej otwarte. Moze Nimecy sie boja albo maja doswiadczenie, ze wszyscy imigranci tylko marza o niemieckim socjalu. Hehe
  • Odpowiedz