Wpis z mikrobloga

Czy są systemu lub czy w ogóle tak się robi jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych prostopadle do dachu? Ekspozycję domu mam idealnie południową. Słońce jest cały czas, ale dom posiada typowy dach skośny przez co jedna połać dachu jest idealnie na wschód, a druga idealnie na zachód. Czyli chodzi mi o to jak można zamontować na takim dachu panele, ale żeby były skierowane na południe?

#fotowoltaika
  • 5
W takim wypadku robi się instalacje wschód zachód na dwóch połaciach dachu. Zwiększa to koszta instalacyjne, falownik musi też być odpowiedni. Ewentualnie jak masz spora działkę można zrobić na gruncie lub na budynku gospodarczym.
Nie widziałem takiego systemu o którym piszesz.
@johnlocke-89: Ja mam bardzo podobnie i niestety nie mam nawet innej opcji instalacji na ziemi bo mi zacieni bardzo. Może nakieruję Cię troszkę bo trochę przerabiałem temat. Obecnie od mniej więcej dwóch tygodni mam na razie stronę od wschodu, a zachód będę na wiosnę dokładał. Moje zapotrzebowanie roczne to 3400 kWh i gdybym miał możliwość ustawienia paneli idealnie na południe to potrzebowałbym instalacji o mocy mniej więcej około 4 kWp. W
@johnlocke-89: jak masz miejsce to można zrobić to na ziemi lub elewacji, to o czym mówisz jest możliwe, ale przy dachu o bardzo małym spadku i jest mocno nieestetyczne, stosuje się konstrukcję jak na dach płaski. Jeśli chodzi o instalację wschód-zachód daje około 20% mniejsze uzyski.
@endrju_pl: Mowa o domku weekendowym. Idea jest taka, żeby zamontować 2-3kW aby oszczędzać sporo energii przez lato, a w zimę wykorzystywać do klimatyzatorów, które podgrzeją mi dom do tak ok. 10 stopni. Z racji, że to domek weekendowy to szukam opcji budżetowych, stąd strata 20% przez wschód/zachód to już sporo. Dzięki za komentarz.