Wpis z mikrobloga

Kupiłem sobie miernik PM 2.5 i PM 10. I na zewnątrz mam 5x mniejsze wskazania niż w domu. Dodam że mam też oczyszczacz powietrza. I moje zdziwienie i pytanie, jak to? Czyli w domu generuje się ten pył i skąd? Jak po nocy mam takie kosmiczne wartości, nikt nie chodzi, zwierząt nie mam a jednak powietrze gorsze niż w Warszawie. Jak to rozumieć?
#technologia #powietrze #warszawa #oczyszczaczpowietrza #zdrowie
  • 27
  • Odpowiedz
@vader05: tylko w nocy nic takiego nie robię, to odczyt z rana. A miernik działa dobrze myślę jak dymem ze świeczki dmuchnąć to wywala poza skalę, a jak postawie przy oczyszczaczu to odczyty są niskie. Dlatego się zastanawiam
  • Odpowiedz
@kolonko: poczytaj o czymś takim jak syndrom chorego budynku. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak ważna jest sprawna wentylacja. Bez wymiany powietrza w pomieszczeniach akumuluje się bardzo dużo zanieczyszczeń, gazów i wilgoci. A źródeł zanieczyszczeń w mieszkaniu jest sporo - gotowanie, kurz i roztocza w dywanach, pościeli, nasz złuszczający się naskórek, pyły z nieszczelnych instalacji (np kominek, koza), pyły zalegające np po niedawnym remoncie, pracach budowlanych, kurz zalegający w kaloryferach
  • Odpowiedz
@maraswrona: ciekawe spostrzeżenie, myślę że to to. Bo ja zamknąłem okna jak mam włączony oczyszczacz myślałem ze nie ma sensu otwierać okien (wpada nowe powietrze zanieczyszczone) + oczyszczacz. Może wiesz czy można oczyszczacz używać jak otwarte okno jest, to jest sens?
  • Odpowiedz
@kolonko: Nie, to raczej nie ma sensu. To tak samo jakbyś miał włączone ogrzewanie i otwarte okna przy -5. Albo próbował myć podłogę gdy równocześnie chodzi po niej 10 osób w zabłoconych butach (ot takie wizualne analogie ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) szkoda włożonej energii po prostu, a efekt żaden.

Jak już masz miernik do wewnątrz to najlepiej obserwować pomiary wewnątrz i na zewnątrz:
- jeśli w środku jest gorzej niż na zewnątrz, to najlepiej szybko przewietrzyć (ale tak by nie wychłodzić mieszkania, bo szkoda kasy na ogrzewanie)
- jeśli w środku jest podobnie lub lepiej, ale nadal normy przekroczone, to najlepiej zamknąć się na szczelnie (okna i przymknąć nawiewniki) i włączyć oczyszczacz na maxa, aż to zbije
- jeśli odczyty spadają do akceptowalnych wartości to ustawić oczyszczacz na jakieś sensowne
  • Odpowiedz
@kolonko: Jaki oczyszczacz?
1) Czy pomiar miernikiem jest w tym samym pomieszczeniu co oczyszczacz?
2) Czy oczyszczacz pracuje 24/7 ?
3) Próbowałeś ustawić miernik na kaloryferze (przy wylocie ciepłego), jakie wskazania?
4) jw, ale przy wylocie powietrza z oczyszczacza, jakie wskazania?
  • Odpowiedz
@lotos10: electrolux 450
1) tak
2) no nie, bo jak jest dobre powietrze otwieram okna
3) czemu przy wylocie ciepłego? Mam prawie zakręcone kaloryfery
4) spada może nie jakoś mega ale jest mniej

Zauważyłem ze jak zamykam okna to wzrasta bardzo PM 2.5 i PM 10. Dziwne to dla mnie bo nic w domu się nie dzieje takiego co by mogło generować nawet jak leże na łóżku...
  • Odpowiedz
@kolonko: Dziwna sprawa,
zobacz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=X9tgL1XxX6w od 3:55 do 4:10, u ciebie też powinno tak działać.
Oczyszczacz nie jest skomplikowanym urządzeniem, producent deklaruje że jest tam filtr H13, jeśli mamy taki filtr, powietrze dmucha, to nie ma siły, musi wylatywać czyste. Miernik na wylocie powinien pokazywać bardzo niskie wartości. Nawet jeśli producent kłamie i nie ma tam filtra H13, a H12, H11, H10, czy nawet F9 .... I tak miernik
  • Odpowiedz
@lotos10: @maraswrona: to chyba ten syndrom... Miernik raczej jest ok zamknąłem go w łazience z włączonym oczyszczaczem na full i spadło tak do 10 ug. Na dworze mam 20-30 ug (tak jak z Airfy) ale w domu 150-200 ug. Włączam oczyszczacz na full i jeszcze wzrasta. Mam teorię że to ściany/sufit i farba na niej tak "daje". Bo co innego? Dodam że nie palę.
  • Odpowiedz
@kolonko: Zaraz po uruchomieniu oczyszczacza może chwilowo wzrosnąć, powietrze zaczyna cyrkulować i wszystko lata. Przy zamkniętych oknach odpal na godzinę czy dwie przy full, wszystko powinno wtedy spaść do niskich wartości. Oczyszczacz powinien zawsze pracować, zamiast wyłączaj, odpal min. obroty, nawet przy otwartym oknie.

Pisząc "w domu" masz na myśli łazienkę czy inne pomieszczenia? Gdzie masz te 150-200mg?
  • Odpowiedz
@lotos10: mam jeden pokój i toaletę. Ok ale w nocy zostawiam włączony w pokoju gdzie śpię. Okna wtedy rozszczelnione bo zimno. I rano budzę się I miernik ok 200 niezależnie gdzie go ustawie. A za oknem 20-30 :(
  • Odpowiedz