Wpis z mikrobloga

27 sierpnia 1939 roku miał miejsce ostatni mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej przed wojną. Był to jeden z lepszych meczów naszych chłopców w historii. Wygrali 4-2 z Węgrami, którzy w tamtych czasach byli na najwyższym poziomie - zdobyli drugie miejsce na MŚ w 1938 roku.
Chciałem sprawdzić koleje losu polskich zawodników z tego meczu. Czy przetrwali drugą wojnę światową? Czy wrócili do reprezentacji? Moja analiza jest poniżej. Posiłkowałem się głównie Wikipedią. Żaden z reprezentantów nie zginął na wojnie, ale część z nich miała całkiem ciekawe losy w jej czasie i tuż po, w latach 40. i 50. Miłej lektury!
#pilkanozna #reprezentacja #historia #ciekawostki
piotrass007 - 27 sierpnia 1939 roku miał miejsce ostatni mecz reprezentacji Polski w ...

źródło: comment_mED3zU9UGUwNx3FlIaWVrSg4Uf7q57Qd.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@piotrass007: możesz sobie spokojnie dopisać grupę ratowania poziomu, świetny wpis. Zapisuje i będę mieć, bo właściwie o niczym tu napisanym nie wiedziałem.
A być na topie w czterech różnych (!) dyscyplinach piłkarskich właściwie jednocześnie - czapki z głów.
Chociaż spodziewałem się, że więcej tych ludzi po prostu z kraju ucieknie - za bycie na volksliście było się przecież piętnowanym.
  • Odpowiedz
@buczubuczu: Właśnie to bycie na topie tez zwróciło moją uwagę. Trzeba jednak pamiętać, że mężczyzn brakowało i Jaźnicki jak widać wszędzie się nadawał. Co do volkslisty to zauważ też jak dużo było Ślązaków w kadrze, w stosunku do reszty.
  • Odpowiedz
tak, to się zdecydowanie zgadza, po wojnie przecież Polska też potrzebowała czegoś, żeby ten Śląsk zatrzymać (ślązacy się specjalnie polakami nie czuli, więc trzeba było im się przypodobać, dla wielu przecież za Niemca było lepiej).
Dziwne to były czasy, wcale nie tak odległe, a patrząc na obecny sport to jakaś pieprzona prehistoria - gdzie obecnie znajdziesz kogoś, kto jednocześnie gra w piłkę nożną na poziomie międzynarodowym, rzuca w ręcznej, gra w basket
  • Odpowiedz