Wpis z mikrobloga

@plkwykop: Nie wiem, mnie to nie demoralizuje, ale rozumiem, ze niektórych tak. Przypuszczam, że ten system był stworzony dla takich ludzi jak ja, albo mi podobni. Błąd jest taki, że nie jest na tyle optymalny, że wyklucza patologie.
@tusiatko: A ty to chyba studiujesz jeszcze wiec o innym socjalu mówisz. A Maciek głównie o powiada o socjalu dla osób niepracujących, a zakładam że ty jak skończysz studia to będziesz szukała pracy, a nie jak dostać socjal?
@plkwykop: No ale przez to, ze Niemcy sa takim panstwem socjalnym, ja tez dostaje w tym momencie kase i to niemala. Tylko dlatego, ze moja mama tam pracuje i tylko dlatego, ze studiuje. Poza tym tez ubezpieczenie zdrowotne ( wiem ze sie powtarzam z tym, ale dla mnie to jest jedno z najwiekszych dobr, bycie ubezpieczonym tak, ze zadna choroba Ci nie straszna - pod wgledem finansowym).

Co do bezrobocia i
@tusiatko: Odnosząc się tylko do tego socjalu dla bezrobotnych, dla mnie lepszym rozwiązaniem jest jakby pracownik po prostu mógł więcej zarobić i sobie oszczędzić na czarną godzinę, zostanie zwolniony to będzie mógł przeżyć za swoje oszczędności. A ten system sprawia, że każdemu jest zabierane i tak naprawdę te pieniądze w mały stopniu są dobrze wydane, widać twoja mama miała cel pracować i to jej na dobre wyszło, ale wiele osób ciągnie
@plkwykop: Nawet ostatnio w Bildzie opublikowali jakiś pseudo-ranking najulubieńszych państw na świecie i o dziwo Niemiaszki wygrały. Z ciekawości wszedłem w komentarze, że poczytać jak to się onanizują nad tym, że są wciąż uber alles, ale ku mojemu zdziwieniu w komentarzach jeden wielki lament - rodowite Niemiaszki płaczą, że wszyscy kochają Niemcy, bo tu kasiorkę socjalną rozdają na lewo i prawo, stąd też takie wyniki ;)
@plkwykop: Wiesz, tylko to tez jest sztuka zabierac, tak zeby nawet tego za mocno nie odczuli :) Bo jezeli ci ludzie maja zapewnione wszystko, to nie odczuwaja tak tych strat na poczet innych. Chyba ze im ktos centralnie prosto w twarz sie smieje, ze siedzi na socjalu. Sa i takie jednostki i to Niemcy.

Poza tym, Niemcy zabieraja na skladki itd, ale jednoczesnie nie brakuje im praktycznie nic. W Polsce jakie
@tusiatko: Bo widzisz na doktrynie socjalistycznej jeszcze żadne państwo nie wzbogaciło się, Niemcy zanim stały się państwem bogatym prowadziły inną politykę (bardziej liberalną) stąd dzisiaj inne odczuwanie tych zabieranych pieniędzy, ale trzeba też zobaczyć że dług Niemiec to 1,5 bln euro. Pomimo że Niemcy wojny militarnej nie wygrali, ale gospodarczą tak, dzisiaj to największa gospodarka UE i Niemcy potrafią UE wykorzystać do swoich celów.
@tusiatko: Ludwig Erhard jest uważany za jednego z ojców niemieckiego "cudu gospodarczego". Ogólnie się mówi, że był z partii która proponuje społeczną gospodarkę rynkową, tylko właśnie jak my dzisiaj rozumiemy to pojęcie, a co znaczyło wtedy

Tutaj krótki artykuł najważniejsze idee przedstawia http://prokapitalizm.salon24.pl/163305,ludwig-erhard-i-spoleczna-gospodarka-rynkowa

W praktyce też wyszło, że w pewnym sensie idee ordoliberalizmu zostały urzeczywistnione właśnie przez Ludwiga

(Ordoliberalizm - modyfikacja klasycznego liberalizmu dostosowana do warunków niemieckich)