Wpis z mikrobloga

W związku z widocznym na stronie głównej https://www.wykop.pl/link/5226497/200-zl-za-5-minut-roboty-nie-szanujemy-cudzej-pracy-ani-samych-siebie/ zastanawiam się nad pewną kwestią, która dla wielu może być oczywista, a dla mnie nie jest.

W wielu branżach gdybym chciał pracować, zarabiałbym X zł na godzinę, ale gdybym był klientem i chciałbym skorzystać z usług takiego pracownika, musiałbym płacić np. 9X zł za każdą godzinę. Załóżmy, że interesują mnie tutaj tylko branże inne niż programowanie, którą dobrze znam i bardzo odstaje od innych, możemy także wykluczyć branże wymagające np. bardzo drogich specjalistycznych narzędzi. Co mniej więcej dzieje się z tą różnicą, poza podatkami, które nie są aż tak wysokie?

Jaka mniej więcej część tego jest przeciętnie zyskiem właściciela firmy, a jaka jest potrzebna do opłacenia rzeczy koniecznych do prowadzenia działalności i jakie to rzeczy najczęściej są?

#biznes #praca #pieniadze
  • 3
@jacekprim:
bezczynność pracownika
dojazd do klienta
lokal
składki zdrowotne i inne
przeszacowanie ilość godzin potrzebnych na daną czynność (wszyscy podają margines)
pracownicy mają urlopy, chorobowe
podatki
marketing, pozyskanie klienta (za to płacisz pośrednio)
aktywności 'z tyłu' - księgowość, jakieś różne biura
@jacekprim: Pracując w poprzedniej firmie, powiązanej z IT, słyszalem że przy liczeniu kosztów projektu, stawka pracownika brutto x3 pracodawca ledwo wychodzi na swoje. Czy to prawda czy nie to nie wiem.
@jacekprim: @Pienio69: Odpowiem jako wlasciciel firmy:
Lokal + prad, gaz, woda, ubezpieczenie, smieci, remonty biura, zmiana ekspozycji, ew wlamania i kradzieze, reklama zewnetrzna, meble do biura

Magazyn + inne koszty poboczne jak wozek widlowy, znowu prad, sprzatanie, naprawy

Samochody sluzbowe + leasingi, ubezpieczenia, paliwo, reklama na aucie, okres bezczynnosci z wypadku i auto zastepcze na czas naprawy (ubezpieczelanie gowno zwracaja a auto musi jezdzic), abonament za gpsy, opony, naprawy

Koszty