Wpis z mikrobloga

Dzień 90/92
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy #lego
Lista z moimi zestawami: https://brickset.com/sets/ownedby-ziomal

Jakiś czas temu pokazywałem Mustanga z 1967, wczoraj innego klasyka VW T1 Samba. Dzisiaj kolejna lekcja #motoryzacja i kolejny klasyk - tym razem pochodzący z #uk:

#mini Cooper Mk VII
Historia MINI Coopera zaczyna się w 1957 - właśnie wtedy zaprezentowano prototyp MK I (generację nazywano The Orange Box od koloru lakieru). Do sprzedaży trafił w 1959 roku - akurat w momencie, gdy nastał kryzys paliwowy, a małe i oszczędne auta cieszyły się dużym powodzeniem.
Silnik nie należał do najnowszych, ale jego zaletą było małe spalanie. W zawieszeniu zamiast sprężyn zastosowano gumowe stożki. To rozwiązanie w połączeniu z umiejscowieniem kół prawie na rogach podwozia spowodowało, że MINI prowadził się niemalże jak gokart. Całe auto zaprojektowano mając na celu jak najmniejszą cenę oraz prostotę (BMC - czyli producent sprzedawał to auto po kosztach i nie przyniosło mu to zysków). Docenili to kupujący - MK I sprzedał się w 1 190 000 egzemplarzach.

#ciekawostkihistoryczne - Model Mk VII produkowany był od 1996 do 2000 roku. Stosowano w nim silnik z podwójnym wtryskiem paliwa oraz chłodnicę zamontowaną z przodu.
Z #ciekawostki - chyba po raz pierwszy wprowadzono w MINI poduszkę powietrzną (po stronie kierowcy). Podstawowy silnik miał pojemność 1.3 (1275 cm^3)l i moc 60 KM. Produkcję zakończono 4 października 2000 i był to koniec oryginalnej produkcji MINI trwającej 41 lat. Jednocześnie był to koniec silnika 1275cc który napędzał samochody BL/BMC/ARG przez 35 lat. Łącznie wyprodukowano 5 387 862 egzemplarzy MINI Coopera.

Co by tu jeszcze o tym aucie powiedzieć? Ważył około 700 kg, wyposażenie obejmowało drzwi, okna, dach i korbotronik (jeśli by ktoś nie wiedział co to jest) #heheszki. Elektryki tutaj nie znajdziecie (brak wspomagania kierownicy, ABS, ESP) - byle Janusz tym samochodem nie pojeździ. Cooper posiada również wspólny zasób olejowy do smarowania silnika i skrzyni biegów.
Jeśli ktoś się zastanawia czemu zaprzestano produkcji - BMC zostało kupione przez BMW, które sprzedawało potem poszczególne marki należące do BMC, zostawiając sobie jednak MINI.

10242
Pojawił się w 2014
1077 elementów
Cena katalogowa: 379,99 zł

89. Creator Expert 10220
88. Creator Expert 10264
87. Creator Expert 10265
86. Wszystkie zestawy
Pobierz damw - Dzień 90/92
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy #...
źródło: comment_G6esLBiy8nSXLOzBvaSoLY6Whazybnug.jpg
  • 10
@damw tak, mam już T1 i Mini i oba są super zestawami do poskładania. Bardzo dużo szczegółów we wnętrzu. Chcę jeszcze do tych dwóch dokupić Mustanga jak będzie na jakiejś miłej promce, bo zapowiada się podobnie.
tak, mam już T1 i Mini i oba są super zestawami do poskładania


@firunna: masz jeszcze inne samochody z tej serii Creator Expert? Bo się nad kilkoma innymi zastanawiam i nie wiem, czy warto kupić
@damw ale jeżeli coś mogę Ci polecić, bo widziałem, że nie masz, to 8258. Właśnie skończyłem składać 2 raz w życiu i jest to one of the best. Wygląda super i funkcje zmotoryzowane fajnie działają. Co prawda na naszych polskich portalach sprzedażowych MISB osiąga chore ceny, ale jak zbierasz tylko takie, to trzeba się z tym liczyć. Ja kupuję głównie używki i dzięki temu mój portfel nie jest aż tak wydrenowany nowymi
8258.


@firunna: faktycznie nieźle ceny za niego wołają na allegro. 2250 i czas wysyłki 10-22 dni czyli pewnie podróba z Chin idzie z jakiegoś Ali. Na bricklinku dużo taniej bo 1650
@damw 42009 też mam, nawet kiedyś budowałem z niego 42009 Ultimate z instrukcji Jurgena ze wszystkimi funkcjami zdalnie sterowanymi. Super sprawa.