Wpis z mikrobloga

Dzień 90/92
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy #lego
Lista z moimi zestawami: https://brickset.com/sets/ownedby-ziomal

Jakiś czas temu pokazywałem Mustanga z 1967, wczoraj innego klasyka VW T1 Samba. Dzisiaj kolejna lekcja #motoryzacja i kolejny klasyk - tym razem pochodzący z #uk:

#mini Cooper Mk VII
Historia MINI Coopera zaczyna się w 1957 - właśnie wtedy zaprezentowano prototyp MK I (generację nazywano The Orange Box od koloru lakieru). Do sprzedaży trafił w 1959 roku - akurat w momencie, gdy nastał kryzys paliwowy, a małe i oszczędne auta cieszyły się dużym powodzeniem.
Silnik nie należał do najnowszych, ale jego zaletą było małe spalanie. W zawieszeniu zamiast sprężyn zastosowano gumowe stożki. To rozwiązanie w połączeniu z umiejscowieniem kół prawie na rogach podwozia spowodowało, że MINI prowadził się niemalże jak gokart. Całe auto zaprojektowano mając na celu jak najmniejszą cenę oraz prostotę (BMC - czyli producent sprzedawał to auto po kosztach i nie przyniosło mu to zysków). Docenili to kupujący - MK I sprzedał się w 1 190 000 egzemplarzach.

#ciekawostkihistoryczne - Model Mk VII produkowany był od 1996 do 2000 roku. Stosowano w nim silnik z podwójnym wtryskiem paliwa oraz chłodnicę zamontowaną z przodu.
Z #ciekawostki - chyba po raz pierwszy wprowadzono w MINI poduszkę powietrzną (po stronie kierowcy). Podstawowy silnik miał pojemność 1.3 (1275 cm^3)l i moc 60 KM. Produkcję zakończono 4 października 2000 i był to koniec oryginalnej produkcji MINI trwającej 41 lat. Jednocześnie był to koniec silnika 1275cc który napędzał samochody BL/BMC/ARG przez 35 lat. Łącznie wyprodukowano 5 387 862 egzemplarzy MINI Coopera.

Co by tu jeszcze o tym aucie powiedzieć? Ważył około 700 kg, wyposażenie obejmowało drzwi, okna, dach i korbotronik (jeśli by ktoś nie wiedział co to jest) #heheszki. Elektryki tutaj nie znajdziecie (brak wspomagania kierownicy, ABS, ESP) - byle Janusz tym samochodem nie pojeździ. Cooper posiada również wspólny zasób olejowy do smarowania silnika i skrzyni biegów.
Jeśli ktoś się zastanawia czemu zaprzestano produkcji - BMC zostało kupione przez BMW, które sprzedawało potem poszczególne marki należące do BMC, zostawiając sobie jednak MINI.

10242
Pojawił się w 2014
1077 elementów
Cena katalogowa: 379,99 zł

89. Creator Expert 10220
88. Creator Expert 10264
87. Creator Expert 10265
86. Wszystkie zestawy
damw - Dzień 90/92
#legodamwa <-- pod tym tagiem umieszczam wszystkie moje zestawy #...

źródło: comment_G6esLBiy8nSXLOzBvaSoLY6Whazybnug.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
Bardzo fajny zestaw ale niestety brakuje go w mojej kolekcji creatorow...


@niewrazliwy: w mojej też go nie było aż do ostatniego piątku ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@damw tak, mam już T1 i Mini i oba są super zestawami do poskładania. Bardzo dużo szczegółów we wnętrzu. Chcę jeszcze do tych dwóch dokupić Mustanga jak będzie na jakiejś miłej promce, bo zapowiada się podobnie.
  • Odpowiedz
tak, mam już T1 i Mini i oba są super zestawami do poskładania


@firunna: masz jeszcze inne samochody z tej serii Creator Expert? Bo się nad kilkoma innymi zastanawiam i nie wiem, czy warto kupić
  • Odpowiedz
@damw ale jeżeli coś mogę Ci polecić, bo widziałem, że nie masz, to 8258. Właśnie skończyłem składać 2 raz w życiu i jest to one of the best. Wygląda super i funkcje zmotoryzowane fajnie działają. Co prawda na naszych polskich portalach sprzedażowych MISB osiąga chore ceny, ale jak zbierasz tylko takie, to trzeba się z tym liczyć. Ja kupuję głównie używki i dzięki temu mój portfel nie jest aż tak wydrenowany nowymi
  • Odpowiedz
8258.


@firunna: faktycznie nieźle ceny za niego wołają na allegro. 2250 i czas wysyłki 10-22 dni czyli pewnie podróba z Chin idzie z jakiegoś Ali. Na bricklinku dużo taniej bo 1650
  • Odpowiedz
@damw 42009 też mam, nawet kiedyś budowałem z niego 42009 Ultimate z instrukcji Jurgena ze wszystkimi funkcjami zdalnie sterowanymi. Super sprawa.
  • Odpowiedz