Wpis z mikrobloga

Cześć Wam,

Rozgorzała w firmie dyskusja nad standardem budownictwa w Polsce i "na zachodzie".
Czy jest tutaj ktoś mieszkający na co dzień w jakimś zachodnim państwie i orientuje się jak tam się buduje budynki wielorodzinne? Chodzi mi przykładowo o okno w łazience - w Polsce zazwyczaj nie stosuje się już takich rozwiązań ze względu na wykorzystanie przestrzeni. Jak to wygląda u naszych sąsiadów?

  • 11
@kult_cwaniaka: Budynki wielorodzinne, napisałem wyżej. Chodzi o to że okno w łazience wymaga lokalizowania łazienki przy elewacji która jest cenna z punktu widzenia przepisów i doświetlenia pomieszczeń na pobyt stały ludzi. W Polsce raczej rezygnuje się z okna w łazience (pomijam jakieś tam apartamentowce >20000zł/m2 PUM) i ciekawi mnie jak robią na "zachodzie" bo ciągle słyszę "a bo za niemca to budowało się tak..."
@kult_cwaniaka: Bo ja uważam że tak projektowało się kiedyś a nie "za Niemca" ale dostaję odpowiedź starszyzny że w Polsce to tak do dupy się projektuje a na zachodzie wszystko jest super. Dlatego chciałbym poznać jak wygląda to super bo nie wiem gdzie szukać takiej informacji :)
@theximon: Różnice między projektowaniem do dupy w Polsce, a dobrym na zachodzie może niestety wynikać z faktu dążenia do wyciśnięcia jak najwięcej z powierzchni budynku przez deweloperów, bo jednak okno w kiblu pomijając może epokę bloków to kiedyś były bez konieczności Niemca także i u nas czymś spotykanym. Zaś klitkowatość współczesnych mieszkań w polskich miastach w nowym budownictwie jest dość znanym zjawiskiem.
@kult_cwaniaka: Pytanie czy to jest kwestia Polskiego wyciskania PUMu czy ekonomia działa tak samo w całej europie i jest to dewiza naszych czasów? Zgadzam się że przed wielką płytą tak projektowało się wszędzie w europie ale nie mam porównania jak wygląda obecny standard poza naszymi granicami
@Mieszkania_deweloperskie_Wroclaw: Jakiś redaktorek wysmarował artykuł że teraz nowoczesne mieszkania to mają okno w łazience. No i u nas stara kadra od razu podniosła głos że tak, bo u nas to tak do dupy się projektuje a na zachodzie widzisz - porządne nowoczesne budownictwo ma okna. No więc chciałbym się dowiedzieć jak na tym zachodzie obecnie się projektuje bo ogarniam rynek Polski ale nie wiem jakie są trendy światowe. Czy to było