Wpis z mikrobloga

Sieciowe rozterki w domu

Mam od 5 lat sieć opartą na dwóch Asusach RT-AC68U, jeden działa jako router drugi jako spięty kablem AP na piętrze. Dom piętrowy o wymiarach 11x18 metrów, ściany między pokojami pustaki/cegła, routery stoją przy przeciwległych krawędziach domu i obejmują cały zasięgiem. Internet 1000/300 Mbps. Urządzeń w okolicach 20-30, trochę IoT na 2.4Ghz

Niestety mimo kilkuletniej dobrej służby od pewnego czasu oba miewają problemy, zrywają połączenie, zawieszają się, jeden ma problem z aktualizacją, ciągle w telefonach trzeba wracać na LTE bo wifi frustruje. Dlatego też składam się do ich wymiany.

Rozważałem różne opcje, głównie zależy mi na stabilności, szybkim działaniu i roemingu żeby przełączanie między AP było niezauważalne. Do tego potrzebuje opcje gościnnej sieci i przypisanie stałego IP dla kilku sprzętów.
Widziałem sporo meshy Linksys Velop/Netgear Orbi/Tp-Link ale skoro mam połączenie ethernet między piętrami to chyba nie byłoby najlepsze rozwiązanie (nawet przy opcji ethernet backhaul), tak samo jak kolejny router Asusa. I doszedłem do sprzętu Ubiguiti. Trochę poczytałem na wykopie, reddicie i to mnie przekonuje choć wole poradzić się osób które miały z ich sprzętem do czynienia. Ponieważ widzę ze jest to wyższa klasa z większymi możliwościami i bardziej rozbudowanym zarządzaniem niż zwykłe domowe routery

Podstawowe pytanie czy konfiguracja po 1 AP nanoHD na piętro (zakładając że będą one po przeciwległych w 1/4 długości budynku, nie da się na środku) spokojnie da radę z sensowną prędkością i zasięgiem 5/2.4 w całym domu?

Jako że potrzebuje komplet, wybrałem router USG, 2x AP nanoHD, switch z poe do zasilania APków i Cloud Key do sterowania. Standardowy zestaw z tego co patrzyłem, o niczym nie zapomniałem?
I też pytanie jak jest z użytkowaniem tego sprzętu, czy po konfiguracji będzie wymagał większego nadzoru czy będę mógł o nim zapomnieć ciesząc się stabilną siecią? Nie licząc oczywiście aktualizacji.

#siecikomputerowe #sieci #router #ubiquiti
Oastry - Sieciowe rozterki w domu

Mam od 5 lat sieć opartą na dwóch Asusach RT-AC6...

źródło: comment_Ez1B1YifDJkYXRVMYEmQ4VYlUGdUFY1N.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@Oastry: > (zakładając że będą one po przeciwległych w 1/4 długości budynku, nie da się na środku)
To nawet lepiej, że będą tak rozmieszczone ;)
Jak nie jest pilne to bym poczekał na Unifi Dream Machine - masz UAP nanoHD, UCK i dużo mocniejszy router w jednym.
Raczej nie wymaga dużo uwagi poza aktualizacjami
  • Odpowiedz
@Oastry: Jeśli mogę doradzić - ustaw codzienny reset urządzeń o 4 w nocy. Ja tak zwalczylem swoje ASUSowe problemy. Jeśli pomoże - pieniądze niech poczekają na rozwój urządzeń 10gbit i wifi 6 czy tam 7
  • Odpowiedz
@Merlinek: w sumie fajny ten Dream Machine, wystarczyłoby mi 1 urządzenie + AP na piętro. Orientujesz się czy ten nanoHD byłby dobry w takim zastosowaniu?
  • Odpowiedz