Wpis z mikrobloga

@letesnox
Skąd wziąłeś wartość 4GPa? Super stopy niklu czy kobaltu osiągają granice plastyczności rzędu 1 do 2 GPa, a ty piszesz, że zwykłe aluminium osiąga 4GPa?
Mało który stop aluminium osiąga wytrzymałość 500MPa, a co tu dopiero mówić o granicy plastyczności.
Większość stopów aluminium ma teoretyczną (i praktyczną) granicę plast. 100-300MPa.
@padobar: Akurat tą wartość wziąłem z ang. wiki, mi tez wydaje się to trochę za małą wartością, możliwe że jest tam błąd.
https://en.wikipedia.org/wiki/Aluminium

Niemniej, w temacie #wytrzymaloscmaterialow raczej bezsensu jest rozpatrywanie właściwości materiału w odniesieniu do pojedynczego kryształu metalu i należy wg mnie rozpatrywać to jako cały materiał, złożony z określonej, wystarczająco dużej sieci krystalicznej, żeby mówić o konkretnych parametrach mechanicznych.
  • 0
@flager jak jak napisał @padobar , to jest teoretyczna wytrzymałość sieci idealnej tau=G/2*pi. Z tym że tutaj nie ogarnąłem że to wytrzymałość na ścinanie, a nie jednoosiowe rozciąganie, więc 4 GPa jest trochę z dupy.
Jeśli bym chciał sobie to policzyć naprężenie jednoosiowe (wartość teoretyczna) naprężenia rozciągającego aby zaistniały takie warunki np. w monokrysztale miedzi, to jaki współczynnik kierunkowy przyjąć?